×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
10. augusts, 2012
Drukāt

Bioloģiskajiem graudu audzētājiem šogad ļoti labas ražas

Foto - LETAFoto - LETA

Neraugoties uz ieilgušajām lietusgāzēm, bioloģisko graudu audzētāji šogad plāno iegūt ļoti labas dažādu kultūraugu ražas, turklāt īpaši šogad padevušies ziemāji, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas pārstāvji.

“Ziemas kviešus jau paspējām nokult. Vidēji ieguvām mazliet vairāk nekā trīs tonnas no hektāra, kas bioloģiskajā lauksaimniecībā ir tiešām augsts rādītājs. Rudzus vēl kuļam, un arī šajā kultūrā solās būt labi rādītāji. Kopumā ziemāji šogad padevušies izcili. Tagad tikai jāgaida, kad lauki nedaudz nožūs, lai var turpināt kulšanas darbus,” sacīja Limbažu novada zemniece Lija Jokste.

Arī SIA “Laucienes zemes” īpašnieks Ainārs Spridzēns atzina, ka lauki šogad izskatoties pat “pārāk skaisti”.

“Tritikāle jeb kviešu un rudzu krustojums šogad padevusies labāk nekā jebkad iepriekš – iekūlām vidēji četras tonnas, bet vietām – pat sešas tonnas no hektāra,” sacīja Spridzēns, norādot, ka arī vasarāju ražai jābūt labai.

“Ja nekas slikts nenotiks, pupām un lupīnām gaidāma dubulta raža, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Vienīgās bažas ar vasarāju sējumu kulšanu rada šogad sējumos īpaši vareni saaugušais āboliņš. No vienas puses, nākamajam gadam sanāks ļoti labs zaļmēslojums, no otras – tas tomēr var traucēt kulšanai,” sacīja zemnieks.

Vienlaikus audzētāji norādīja, ka bažas rada biežās lietusgāzes.

“Lielā mitruma dēļ var sākt zust graudu kvalitāte. Mūsu pusē katru dienu līst. Tik slapjas vasaras beigas pēdējo reizi pieredzējām pirms 18 gadiem. Manam kaimiņam, graudaudzētājam, labība jau sagūlusies veldrē. Manējie lauki vismaz pagaidām izskatās ļoti labi, īpaši auzas. Tiklīdz būs pirmā normālā diena, iesim druvā,” norādīja Naukšēnu novada SIA “Lejasķērzēni” īpašnieks lmārs Baunis.

Kā ziņots, Latvijā raža šogad tiek prognozēta laba, pat par 60% pārsniedzot iepriekšējā gada rādītājus.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas datiem ziemāju graudaugu kopraža tiek plānota 1 147 000 tonnu apjomā, kas ir par 60% vairāk nekā 2011.gadā un par 23% vairāk nekā 2010.gadā. Ziemas kviešiem prognozē 4,1 tonnu no hektāra, ziemas rudziem – 3,1 tonnu, tritikālei jeb kviešu un rudzu hibrīdam – 2,7 tonnas, bet ziemas miežiem – 3,5 tonnas no hektāra. Ziemas rapsis Latvijā iesēts apmēram 65 000 hektāru platībā, un vidējā ražība varētu būt 3,2 tonnas no hektāra.

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija dibināta 1995.gadā un ir profesionāla organizācija, kura apvieno 1011 biedrus. Kopumā Latvijā darbojas 3514 bioloģiskās saimniecības.

Latvijā bioloģiskajā lauksaimniecībā visvairāk tiek saražots medus – 59% no kopējā bioloģiskās produkcijas apjoma, griķi – 29%, pākšaugi – 31%, auzas – 16%, aitas gaļa – 37%, liellopu gaļa – 21%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+