Mobilā versija
+4.2°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 27. aprīlis, 2017
18. marts, 2017
Drukāt

Bioloģiskās pārtikas pircējs kļūst aizvien izvēlīgāks, atzīst “svaigi.lv” vadītāja (13)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Vīru kārums

Vietējā bioloģiskās pārtikas tirgū turpinās straujš pieprasījuma pieaugums, vienlaikus pastiprinoties tendencei, ka pircējs kļūst aizvien izglītotāks un izvēlīgāks, šodien notikušajā Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas kopsapulcē atzina veikala “svaigi.lv” saimniece Diāna Dzindule.

Šī interneta tirdzniecības vietne saved kopā bioloģisko zemnieku un pircēju. Uzņēmums sadarbojas ar 80 mazām un vidējām saimniecībām, piegādājot produktus vairāk nekā 2000 klientiem Rīgā un Pierīgā. Zemnieks nosaka savu cenu un vienreiz nedēļā uz Rīgu atved izaudzēto, savukārt pircējs pēc mājaslapā publicētā piedāvājuma izveido savu vai nopērk jau nokomplektētu pārtikas grozu. Tādējādi visai veiksmīgi tiek balansēts pieprasījums un piedāvājums.

“Cilvēki šodien ir ļoti zinoši un, ja kādam zemniekam klibo kvalitāte, pircējs domā, kā tā iet visiem un vairāk nepirks, tādēļ piegādātājam produktam jābūt vienmēr svaigam. Tomēr vēl liels darbs ieguldāms sapratnei par bioloģiskas pārtikas ieguvumiem pret tās cenu, jo patērētājs nav nobriedis maksāt par šo pārtiku vairāk nekā par tādu, kas audzēta ar industriālām metodēm,” sacīja veikala vadītāja.

Vietējie ķiploki – deficīts
Saimniece portālam la.lv arī atzina, ka patlaban ir vairākas produktu kategorijas, pēc kurām pieprasījums īpaši kāpj, tādēļ šajā biznesā sāk just piegādātāju trūkumu. “Piemēram, ziemā vienā mēnesī notirgojam ap 100 kilogramiem vietējo ķiploku, taču nu jau divus gadus to pietrūkst jau decembrī, tādēļ ļoti nelabprāt, tomēr esam spiesti raudzīties pēc importa. Tāpat trūkst bioloģisko rāceņu, kāļu, seleriju, pastinaku, topinambūru,” sacīja veikala vadītāja, norādot, ka TOP bioproduktu trijnieks gan esot nemainīgs – gaļa, olas un piena produkti.

Bioloģiskās platības aug
Pēdējo divu gadu laikā klāt nākuši ap 60 000 hektāru bioloģiski sertificētu platību, līdz ar to patlaban Latvijā bioloģiskā audzēšana notiek 238 000 hektāros. Savukārt saimniecību skaits audzis līdz 3700. Īpaši “zaļš” ir Jaunpiebalgas novads, kur 53% lauksaimniecībā izmantojamās zemes aizņem bioloģiski apsaimniekotas platības. Kokneses novadā tie ir 42%, Vārkavas novadā – 40%, bet visvairāk bioloģisko saimniecību un bioloģiski apsaimniekotu platību ir Vidzemē, stāsta asociācijas vadītājs Gustavs Norkārklis. “Interese par bioloģisko saimniekošanu ir neizmērojami liela un tirgus netiek tai līdzi. Agrāk bioloģisko un konvencionālo izejvielu pārstrāde gāza “vienā katlā”, taču tagad līdz patērētājam nonāk sertificēta produkcija. Pircējs gribēs bioloģisko produkciju aizvien vairāk un šeit paveras lielas iespējas, taču jāraugās, lai medus mucā neiekrīt darvas karote. Tas nozīmē, ka audzētājiem jābūt godprātīgiem ne tikai pret patērētāju, bet arī pret dabu. Bioloģiskā lauksaimniecība ir daudz vairāk nekā pesticīdu nelietošana – tas ir videi draudzīgu lauksaimniecības principu kopums, turklāt pakļauts stingrai kontrolei un uzraudzībai,” sacīja asociācijas vadītājs.

Latvijas Bioloģiskā asociācija dibināta 1995.gadā un ir profesionāla organizācija, kurā apvienojušies tīras vides saglabātāji, bioloģiskā lauksaimniecībā strādājošie un “zaļā” dzīves veida atbalstītāji. Asociācija apvieno 16 reģionālās nodaļas, tajā reģistrēti vairāk nekā 1500 biedri.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Vēl jau pastāv tāda kā integrētā lauksaimniecība, kurai nav nekà kopēja ar bioloğisko lauksaimniecību, bet atbalsta maksājumi ir tādi paši kā bio zemniekiem.

 2. Ieteikums svaigi lv vadītājai -pašai kļūt par pārliecinātu bio pārtikas piekritēju un tirgot tikai sertificētu saimniecību produkciju un tikai to,kas ir ierakstīta viņu sertifikātos.Kļūsiet godīgāka un būs mazāk probĺēmu.

 3. Nav saprotams,ko svaigi. lv var spriest par bio pārtiku, jo pārsvarā tiek piedāvāta ne bio produkti no nesertificētām saimniecībām.

 4. man viss ir bioloģisks Atbildēt

  nav ne ķīmiju ne minerālmēslus zemite redzejusi kopš krievu laikiem, tikai tīru sūdu. bet tāpec iespringt uz sertifikāta saņemšanu netaisos. ja cilveks netic man uz vārda tad es iztikšu bez viņa santimiem turklāt musu valstī parasti tie bioloģiskie , ari sertificetie lieto tieši tās pašas metodes ko tradicionālajā lauksaimniecibā ieskaitot herbicidus, un pesticīdus (nu vienigi sīkie varbut ka negrēko, bet tie nespētu piegādāt pietiekošu produkcijas daudzumu) vienigais kas atšķiras ir lietošanas laiki, ja parastais lauksaimnieks miglo pa dienu, tad bioloģiskais to dara pa nakts melnumu. tāpat parastais lauksaimnieks pērk oficiāli visu ar pavadzimēm un pārskaitijumiem kamer bioloģiskais bez papīriem skaidrā naudā lai neuzpeldetu dokumentāli ka pirkts. uz to brīdi kad brauc pārbaude, novāc visu kas neatbilst (pat tukšos iepakojumus novāc lai neredz) un turpina mierigi būt “sertificets bioloģiskais zemnieks”

  • Tad esi tikpat godīgs, cik bioloğisks un nosauc tās saimniecības, kas tā dara, bet,ja nevari ,tad pareizi vien ir,ka tev netic.

   • Piekrītu Zaļajam,vai nu sauc vārdus vai beidz piekārt birkas-visi meļi un zagļi.Manā dārzā katru gadu atbrauc ņemt analīzes kādai no kultūrām, meklē atliekas no ķīmijas, 10 gadu laikā nav manījuši.

    • tad kādu vasaru pabraukā gar bio saimniecibu laukiem Atbildēt

     tur 10 metri ap lauku zāle neaug no ķimijas, bet viņam ir sertifikāts ko pabāzt tev zem deguna:) ja esi par slinku tā, pazvani kādam ;kimijas tirgotājam un pasaki ka tev vajag kādu ģifti, un tā neuzkritoši pamāj ar sētas mietu ka negribi afi;set savu saimniecibu. tev zreiz piedāvās risinājumus bez papiriem un skaidrā naudā….. domā ka tie sertificētāji nezin kas kā tiek darits, kā pieejot pie lauka var vispār neredzet ka ķīmija lietota, bet papīri kārtibā, ķimijas mucas pagalmā nemētājas, un to miglotāju tur sētmalē jau neredz, tas tur tā nejauši, kaimiņš atstāja pieskatišanai…..
     bļin netelojiet taču idiotus, ja tur 10% no bioloģiskajiem tiešām tādi ir, tad jau būs daudz

     • Redzams,ka jums ir liela pieredze ķimikāliju iegādē.Neesat slinks un uzrakstiet adreses. Starp citu ar miglotājiem miglo ne tikai ķīmiju.

     • Redzams,ka esat liels iegādes specialists, tātad arī lietotājs.Neesi slinks un nosauc adreses.Starp citu ar miglotāju miglo ne tikai ķimikālijas.Vajag m cities, nevis ložņāt gar sētmalēm.

     • jā ir gan,

      bet es vienkārši esmu bijis par priekštrādnieku pāris apkārtnes saimniecibās, un atiecigi risinājis visus šos jautājumus, gan iepirkumā, gan komisiju uzņemšanā:) pats savu zemi es inde neatļaujos, par svešu es nevaru atbildet. tāpet kā nevaru stu’cit “grēciniekus”jo man tur vel gan jāstrādā, gan jādzivo:)

     • jā un sevišķi attapigajiem

      kā jus domājat kā tad es uzzināju kas kā jādara kam zvanit ko sarunāt…..? tikai pieredzes apmaiņas braucienos, , parunājoties ar pieredzejušajiem “zaļajiem”

    • Kas ir domāts ar vārdu-ĶĪMIJA? vai “bioloģiskajā” lauksaimniecībā augi barojas ar kādu īpašu dievišķu substanci, vai ražu veido ar Svētā Gara līdzdalību?

     • Pirms spried par bioloğisko lauksaimniecību, vajadzētu pastudēt vismaz tās īso kursu un pēc spriest par Svētā Gara līdzdalību.

Ieguldījumi transporta koridorā atmaksātos. Saruna ar BATL prezidenti Ingu AntāniTarifi, dzelzceļa modernizācija, stividoru darbība, kravu apjomi – tie ir jautājumi, kuru risināšanai biedrībā "Baltijas asociācija –Transports un Loģistika" (BATL) apvienojušies Ventspils tranzīta uzņēmumi.
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+