Laukos
Bizness

“Bior”: Nav nekāda iemesla apšaubīt “Dogo” sakarā veiktās analīzes0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto

Suņu barības “Dogo” ražotāja AS “Tukuma straume” pārmetumiem Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam “Bior” par it kā kļūdainiem analīžu rezultātiem nav nekāda pamata, jo analīzes veiktas vienā no prestižākajām laboratorijām Eiropā, informē institūta sabiedrisko attiecību vadītāja Irēna Bērziņa.

Kā ziņots, “Tukuma straume” veic konkrētas barības partijas analīzes Vācijā, jo neuzticas vietējā laboratorijā veikto analīžu rezultātiem. “Mūs pārsteidz paziņojums par karbamīda atklāšanu barībā, jo tas pat teorētiski nav iespējams izvēlēto izejvielu kvalitātes dēļ. Tā kā mums jau ir bijusi pieredze ar kļūdainiem pēc PVD pasūtījuma veiktu analīžu rezultātiem no “Bior”, neesam droši, vai arī šoreiz nav noticis kāds pārpratums un pieļauta kļūda,” iepriekš norādīja uzņēmuma vadītājs Aivars Podnieks.

Tikmēr “Bior” pārstāve I.Bērziņa akcentē, ka konkrēto analīžu rezultātus nav nekāda pamata apšaubīt.

“Analīzes tika veiktas Dānijas Valsts Veterinārajā un pārtikas laboratorijā ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi dzīvnieku barības testēšanā, un tā ir viena no vadošajām un uzticamākajām laboratorijām Eiropā, kas strādā ar akreditētām laboratorisko izmeklējumu metodēm,” teica Bērziņa.

“Savukārt pārmetumi šajā gadījumā varētu būt savdabīga uzņēmuma komunikācijas taktika “Aizstāvēties uzbrūkot”,” piebilda institūta pārstāve.

Jau vēstīts, ka “Tukuma Straume” pasūtīja neatkarīgas analīzes suņu barībai “Dogo ar mājputnu gaļu” (partijas numurs (kods) 2870; derīguma termiņš – 29.06.2018.), lai pārbaudītu karbamīda jwb urīnvielas klātbūtni tajā. Analīzes veiks akreditēta laboratorija “Agrolab” Vācijā. Analīžu rezultāti būšot pieejami tuvāko divu nedēļu laikā, un “Tukuma Straume” ar tiem iepazīstinās sabiedrību, suņu saimniekus, veterinārārstus un PVD.

Iepriekš Pārtikas un veterinārais dienests barībā “Dogo ar mājputnu gaļu” konstatējis neatļautu vielu karbamīdu. Tā ir barības piedeva, kuru atļauts lietot atgremotāju ēdināšanā, bet suņu un kaķu barībā tā nedrīkst būt, jo var dzīvniekiem izsaukt organisma saindēšanos.

Tāpat ziņots, ka starp “Tukuma straumi” un veterinārārstiem 2015.gada martā pēc suņu slimības – barības vada sašaurinājuma – uzliesmojuma sākās konflikts. Saslimšanas cēloņu izpētē jau ieguldīti ap 45 000 eiro, tajā skaitā 10 700 eiro no Zemkopības ministrijas (ZM) budžeta, 25 000 eiro no institūta “Bior” budžeta, 9000 eiro no Pārtikas un veterinārā dienesta budžeta. Savukārt veterinārārsti neatkarīgus pētījumus veica par portālā “ziedot.lv” saziedotajiem 31 212 eiro. Līdz šim veiktajās barības analīzēs nav atrastas toksiskas vielas, kas varētu būt barības vada dilatācijas izraisītājas, līdz ar to ZM, kā arī ražotājs noliedz barības saistību ar saslimšanu, uzsverot, ka nav konstatēts neviens kritērijs, kura dēļ varētu teikt, ka suņu saslimšanā ir vainojama barība.

LA.lv