Uncategorized

Birks: Latviskajām partijām ir vēlme nobīdīt pie malas Ušakovu 0

“Vienotības” iniciatīva nākamajās Rīgas domes vēlēšanās latviskajām partijām veidot kopīgu deputātu kandidātu sarakstu liecina par vēlmi Rīgas domē nobīdīt pie malas “Saskaņas centru” (SC) un tās līderi Nilu Ušakovu, intervijā aģentūrai LETA apgalvo bijušais Rīgas mērs, pašreizējais Latvijas Jūras medicīnas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Birks (VL-TB/LNNK).

“Vienotības” ideja ir rūpīgi jāvērtē, norāda Birks. Ne vienmēr, ja vienai partijai reitings ir trīs procentpunkti un otrai – pieci, kopā sanāk astoņi procentpunkti. Ir bijušas situācijas, kad kopīgais rezultāts ir vēl zemāks nekā prognozētais katrai partijai atsevišķi, skaidro bijušais Rīgas mērs. Pēc viņa domām, ir jāizvērtē visi “par” un “pret”, vai tas nesīs kādus rezultātus.

Birks arī norāda, ka SC ir nodemonstrējis nelojalitāti Latvijai un tas ļoti daudziem vēlētājiem nav pieņemams. Tāpēc ir strikta vēlme – pašvaldību vēlēšanās Rīgā veidot politisku spēku, kas varētu konkurēt ar SC.

Birks arī uzsver, ka nākamās Rīgas domes vēlēšanas būs galvenokārt mēra kandidātu cīņa. Būtiskākais jautājums būs – kurš būs tas, kas varēs stāties pretī Ušakovam.

Tāpēc latviskajām partijām pirmais uzdevums ir atrast vienu līderi, kas var stāvēt blakus Ušakovam, kas ļoti labi māk sevi pasniegt, ir komunikabls, ass savā domāšanā. Vispirms latviskajām partijām ir jāatrod kopīgs spēcīgs Rīgas mēra amata kandidāts, tikai tad ir vērts veidot kopīgu deputātu kandidātu sarakstu, norāda Birks.

Pats Birks nākamajās Rīgas domes vēlēšanās nestartēs, un viņam arī neesot zināms tā politiķa vārds, kurš varētu kļūt par apvienotā labējo partiju saraksta līderi un Rīgas mēra amata kandidātu.

Birks arī uzskata, ka morāla atbildība būtu jāuzņemas bijušajam LPP/LC līderim Aināram Šleseram, kura atbalsts nodrošināja SC nākšanu pie varas Rīgas domē un mēra amatu Ušakovam. Šlesers varēja izvēlēties citu ceļu – veidot koalīciju Rīgas domē ar latviskajām partijām. Tad galvaspilsētas pašvaldībā būtu cita koalīcija un cita vadība.

Pēc Birka domām, Šlesers pārāk daudz aizrāvās ar saimnieciskiem jautājumiem un atstāja ideoloģiju pavisam nomaļus. Diez vai Ušakovs būtu ieņēmis tik krasu nostāju valodu jautājumos un vedis SC noteiktā virzienā, ja viņam nebūtu politiskās un saimnieciskās varas Rīgas domē, domā Birks.

Birks piekrīt, ka nākamajā Rīgas domes sastāvā zelta vērti var izrādīties kādi pieci mandāti, kuri izšķirs nākamās koalīcijas sastāvu. Tā tas parasti Rīgas domē vēsturiski ir bijis. Vienam politiskajam spēkam galvaspilsētas pašvaldībā iegūt vairākumu parasti nav bijis iespējams. Tad liela nozīme var būt jebkuram politiskajam spēkam ar salīdzinoši nelielu pārstāvniecību. Pēc Birka domām, tā var būt Andra Amerika jaundibinātā partija “Gods kalpot Latvijai”, Latvijas Zaļā partija, kas gatavojas vēlēšanās startēt ar atsevišķu sarakstu un Raimondu Vējoni kā Rīgas mēra amata kandidātu.

Birks arī uzskata, ka partijām, kas gatavojas startēt nākamajās Rīgas domes vēlēšanās, būtu jādod vēlētājiem informācija par savām iecerēm, vēlamo koalīciju, kas varētu paņemt varu galvaspilsētā. Līdz ar to vēlētājam būtu vieglāk izdarīt savu izvēli, apzināties, kāds varētu būt balsošanas gala rezultāts.

LA.lv