×
Mobilā versija
+11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
3. jūlijs, 2012
Drukāt

Biškopji bez maksas varēs pārbaudīt savas bišu dravas veselības stāvokli

Foto-LETAFoto-LETA

Dravu īpašniekiem līdz šā gada 1.augustam ir iespējams pieteikties bišu veselības programmas īstenošanā, izmantot iespēju izzināt savas bišu dravas veselības stāvokli bez maksas, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Zemkopības ministrijā. Pieteikties programmai var ikviens biškopis, kura bišu drava ir reģistrēta Lauksaimniecības datu centrā.

Programmas īstenošanu paredzēts sākt šogad septembrī un noslēgt 2013.gada pirmajā pusgadā. Bišu veselības uzraudzības programmas ietvaros būs iespējams identificēt iemeslus, kas ietekmē medus bišu veselību Latvijā, izmeklējot bites uz šādām bišu slimībām – Amerikas peru puvi un Eiropas peru puvi, varrozi, nozematozi, akūto un hronisko paralīzes slimību, deformēto spārnu slimību. Programmā paredzēts arī noteikt mazo stropu vabolīti, Tropilaelaps ērču izraisīto slimību, kas Latvijai nav aktuāli, jo šie ierosinātāji nespēj izdzīvot Latvijas ziemā zemā temperatūrā.

Programmas īstenošanas laikā 193 bišu dravas (aptverot visus Latvijas reģionus) tiks apmeklētas trīs reizes. Bišu dravas apmeklēs desmit profesionāli, speciāli apmācīti biškopji. Katrā apmeklējumu reizē tiks klīniski apsekots noteikts bišu saimju skaits un paņemti izmeklējamie paraugi uz iespējamām bišu slimībām. Paraugi tiks izmeklēti pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā “Bior”. Visi izmeklējumi un speciālistu darbs tiks pilnībā apmaksāts no valsts budžeta ar Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu.

Kopumā Eiropas Komisija ES dalībvalstīm bišu veselības programmas īstenošanai novirzījusi finansējumu 3,3 miljonu eiro (2,3 miljonu latu) apmērā. Paredzēts, ka ES līdzfinansējums dalībvalstij, kas piedalās programmā, ir 70% apmērā no programmas kopējām izmaksām, kas tiek atmaksāti pēc programmas īstenošanas – Latvijai tas būs 147 000 eiro (103 000 latu). Kopumā Latvijai sagatavotā bišu veselības uzraudzības programma varētu izmaksāt 210 000 eiro (147 000 latu).

Programmas mērķis ir iegūt datus par bišu veselības stāvokli un izdarīt secinājumus par turpmāko rīcību, lai uzlabotu medus bišu veselību ar mērķi atrisināt bišu mirstības problēmu un veicināt apputeksnētāju sugām draudzīgu un ilgtspējīgu lauksaimniecības vidi Eiropā.

Līdzdalībai bišu veselības programmā dravu saimnieki var pieteikties Latvijas Biškopības biedrībā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+