×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
7. novembris, 2014
Drukāt

Monika Zīle: Kremļa ideologu pārrakstītā vēsture – bīstams strebeklis (21)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Nedēļas sākumā Krievijas oficiālo vēstījumu portāli akcentēja sabiedriskās domas pētījumu, kurā 88 procenti šīs valsts iedzīvotāju oktobrī pauduši atbalstu prezidenta Vladimira Putina politikai. Ziņas publicēšana bija uzkrītoši pieskaņota 4. novembra svētkiem – Krievijas Vienotības dienai, un tās svinībām Kremlim uzticīgais politologs Sergejs Markovs jau piešķīris vēsturisku nozīmību. Ne vien tādēļ, ka svētku gājiena kolonnā šoreiz kopā draudzīgi soļoja domes pozīcijas un opozīcijas frakcijas, bet galvenokārt sabiedrības noskaņojuma pēc: tauta arvien stiprāk saliedējoties ap Vladimiru Putinu, kas kļuvis līderis kustībai pret Rietumu vēlmi novest Krieviju līdz politiskam apvērsumam. “Cilvēki jūt Rietumu agresiju,” intervijā ziņu portālam dni.ru sacīja S. Markovs, “un tā veicina augsto uzticēšanās līmeni prezidentam.”

Tādā pašā toņkārtā bija ieturētas Krievijas vadošo politiķu runas 4. novembra mītiņā Maskavā. Liberāldemokrātu vadonis Vladimirs Žirinovskis ar viņam piemītošo ambiciozitāti paziņoja: “Mēs esam pasaules stiprākā, varenākā un labestīgākā valsts.” Komunistu līderis piebalsoja no kreisā spārna: “Nav piedodams Rietumu atbalstītais terors ar genocīda elementiem pret Jaunkrievijas iedzīvotājiem un citur Ukrainas dienvidaustrumos.”

Nekādu pārsteigumu šajā retorikā nav. Kremļa politiķi lielo tribīni izmanto sava elektorāta apkalpošanai, pie reizes nostiprinot vietu varas ierindā. Tās sakārtojumu pārrauga Krievijas prezidents, un viņa teikšana ir milzīga: ja arī pieļaujam, ka V. Putinam uzticīgo procents “pavilkts” uz augšu, tomēr biedējoši lielai tautas daļai tur patīk justies kā planētas izredzētajiem. Lai gan daži komentētāji ironiski nodēvējuši 4. novembra svinības par rubļa zemākās krišanas dienu, šīm balsīm nav daudz sekotāju. Ir attaisnojies Kremļa politikas teorētiķu plāns ar masu saziņas līdzekļu un jo sevišķi varai uzticamo tālrādes kanālu palīdzību radīt valstī psiholoģisko klimatu, kurā cilvēks jūtas komfortabli arī sliktos sadzīves apstākļos.

Pēdējā laikā Krievijas televīzijas kanālu programmās uzkrītoši pieaudzis par zinātniskiem vai “saistošu vēsturi” dēvētu raidījumu īpatsvars. Ekrānā aicinātie dažādu institūtu vadītāji, profesori un akadēmiķi, tuvākas pagātnes un senču hronikās aprakstītus notikumus komentējot, šķietami diskutē, tomēr visas bumbas lido vienos vārtos jeb secinājumā, ka Krievija ir pasaules demokrātijas, zinātnisko atklājumu, apgaismības utt. māte un karognesēja. Piemēram, Ivana Bargā despotisms esot krietni pārspīlēts, jo cars galvenokārt nīdējis tikai augstprātīgus “bajārus”. Turpretī, lūk, tajā pašā 16. gadsimtā par civilizētu uzskatītajā Francijā vienas pašas Bērtuļa nakts laikā dzīvību atņēma trim tūkstošiem protestantu. Arī Staļins masveida lēģeru ideju esot aizguvis rietumvalstu vēsturē, savukārt Krievijas cari citādi domājošos pat lutinājuši trimdās. Jaucot, kā saka, putru un kāpostus vienā grāpī, top ne sevišķi izvēlīgam patērētājam tīkams strebeklis, kurš tā baudītājiem stiprina izredzētības un visatļautības apziņu.

Drīkst, protams, apsmaidīt vienas Kremļa diriģētās tālrādes zinātnieku diskusijas dziļdomīgos paudumus: nuja, Krievijā nav tie labākie ceļi, toties kāds mums deviņpadsmitajā gadsimtā bija zirgu pasta staciju tīkls – lai Rietumi ar tagadējām maģistrālēm pastāv pie ratiem!… Tiešām, izklausās traģikomiski. Taču arī tā var sagrozīt vēsturi. Viss atkarīgs no tā, kam paredzēts iebarot gala produktu tik metodiski pārliecinoši, lai ēdājs būtu gatavs stāties zem prezidenta karoga un klausīt jebkurai pavēlei.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. … Bet vai mes pasi nepalidzam Kremlim uzkurinat visas putinpropagandas krasninas ?

  … Vai musu valdiba:

  1. ar savu pasivitati pret so propogandu un nevelesanos TIESISKI PIERADIT KREMLA MELIGI UZSTADITO VESTURISKO PATIESIBU, JAU NO SENKIJEVAS ASINAINIEM LAIKIEM,UN TURPINOSO NELIKUMIGO VISADA VEIDA AGRESIJU PRET VESTURISKAM VALSTIM UN TERITORIJAM …

  2. ar BIJUSO Npretnacionalo GLOBALKAPITALISMA IDEOLOGIJAS apkampsanu un pielietosanu neatsvesina un negrauj tradicionalo un konservativo latviesu sabiedribu, tadejadi aizsutot to diaspora … un,

  3. ar valsts vadibas NAIVI pienemto VALSTS vadibas MODELI, kas ar kaila kapitalisma’ un liberalisma vertibam piesatina zilas liesmas labi degosas putinpropogandas pagalites …

  … Ta saka: vajag divus lai dejotu TANGO !

 2. Pārrakstīt var tikai to, kas ir jau uzrakstīts! Krievijā par vēsturi sauc politpropagandu.Vēsturi var rakstīt tikai balstoties uz dokumentiem un citiem lietiskiem pierādijumiem. Arī atmiņu pieraksti nav pierādijums, jo balstās uz emocijām.

 3. “Kā kastanis es vaļā šķēlos / Ar savu tautu kopā cēlos / Un tagad stāvu saules starā. / Aleksandrs Čaks.
  – Citi izpildītāji, citi klausītāji. Ne bez pamata jau te LA (Cik tev uzvārdu? Saruna ar “angļu spiega” dēlu Pēteri Krilovu) sūkstījās viens “izpildītājs”: Māksla un vara. Šis temats man nedod miera jau sen.

 4. Tā vien izskatās, ka ideoloģiskā propaganda ir daudz iedarbīgāka par sociālo propagandu un žēl ka
  demokrātiskās valstis to nenovērtē. Ar kādām vēl metodēm puspaēdušu vai neēdušu tautu (kā Krieviju vai Ziemļkoreju) var turēt paklausībā un aklā ticībā šo valstu vadoņiem, ja ne ar tīri ideoloģisku ietekmēšanu? Markss savā mācībā lika uzsvaru uz sociālo un ideoloģisko faktoru, sarīdot nabagos ar bagātiem un arī guva panākumus, taisot sociālas revolūcijas Krievijā un citur pasaulē. Tomēr Putins plūc laurus ar tīri ideologisko faktoru, ar izredzētās nācijas tēla radīšanu un tā pretstatīšanu iedomātam ienaidnieka tēlam, līdzīgi kā to darīja Hitlers. Metodes jau palikušas tās pašas vecās, tikai izpildītāji citi.

 5. Tā kremļa propoganda un faktu sagrozīšana ir domāta bezsmadzeņu radijumiem.

 6. Kad nepieaugušie maskaļu puišeļi lielās par saviem musīšiem, skaidra ir viņu garigi zemā
  līmeņa saprašana un muļķīgums. Vova ir 50+ gadīgs idiots, kurām nav ne jausmas par savu stulbumu.
  Pasaulei maskaļi ir lupatlaši, kuŗiem attīstiba palikuši uz mērkaķu līmena. Neviens par viņiem pat neinteresejas. Zēl tikai, ka šie mērkaķi izposta ,i;konu dzīves apstākļus.
  Par to ko maskaļi gvelž savā starpā, tas viss ir Muļīvas, nav pat fakti. Neder ne tirgum, ne zināšanai.
  Nogrims vēstures mēslainē lidz ar visiem maskaļiem.

 7. EU&USA sodomistiskais nākotnes redzējums nav mazāk bīstams un pretīgs.

 8. Zīle pretendē uz pasaules nabu! Vecā dura, saņemies un pastāvi jau pie ratiem. Bez tevis vēsturnieki tiks ga lā jau nu točno, vecā populiste! Abas ar straujumu varējāt adīt zeķes mazbērniem. Latvijas kauns….

 9. Pastāvīgā cietēja tēls nederēs. Saruna ar Aināru Lerhi (Latvijas Avīze, 17.07.2012.)
  – Kamēr Latvijas ideologi-liberasti likvidē Latviešu strēlnieku muzeju, nodod aizmirstībā 22.jūnija Varoņu dienas atdzīmēšanu, neuzņem filmu Dvēseļu putenis utt.utml., – tikmēr Krievijā sekmīgi turpina veidot Uzvarētāju tautas mītu. Prātiņ, nāc pie mūžīgi raudošajām monikām, andām u.c rinkēvičiem!

 10. Nezinu par šo minēto “pētījumu”, taču pašu Krievijas mēdiju pēdējās ziņas ir, ka Putina popularitāte iedzīvotāju vidū strauji krīt un vairs nedaudz pārsniedz 40% līmeni. Tauta pamazām saprot, ka bez ūzām un neēdis, nekāds “Krievu zemju apvienotājs” nebūsi! Un viss Putina Krievijā sāk atgādināt Brežņeva un Gorbačova laiku PSRS ar Hitleriskās Vācijas propogandas metožu sajaukumu….

 11. Vakar pirmoreiz noticēju ārlietu ministra rakstītajam. Tomēr info kā parasti bija ļoti nepilnīga. Latvijas ES prezidentūras kontekstā paliek atklāts jautājums vai viņš ir aktīvais vai pasīvais. Līdzšinējā ārpolitika liek domāt par pasīvo. Un geju pretinieku, piemēram, Valērijas , Kobzona utt. iekļaušana melnajā sarakstā arī paliek skaidrāka… Kopumā rodas iespaids, ka valdošie domā, ka tauta norīs VISU.

  • “NORĪS” VISU! Un vēl, muguru liecot, paldies pateiks, par to nav nekādu šaubu.
   Ir liela vēlētāju kategorija, kuriem acīm redzot kaut kādas sadomazohistiskas tieksmes piemīt. Varbūt tik dziļi apguvuši kristīgo mācību, ka seko tās dogmai – ja tev sit pa vienu vaigu- pagriez arī otru!
   Vai tad par to neliecina vēlēšanu rezultāti? Kā krievi saka “poimeļi” jau tautu visādos veidos, tad nu vēl palikušos neaizbraukušos arī… varbūt visperversākā kārtā…
   Vai varbūt uz šodienu šādas attiecības vairs nav perversas un kroplīgas? Mēģināt aizsegties ar ksenofobijas uzbrūkošo vairogu, lai attaisnotu nākotnē šādu noslieču izmantošanu pret līdzcilvēkiem bez maz vai piespiedu kārtā.
   Es atvainojos par izteicienu, bet lai viņi viens otru pa…ļo uz nebēdu, tomēr lai nejaucas tur, kur sākas citu līdzpilsoņu brīvības, lai nekropļo ar savu ideoloģiju bērnus!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. Ar prātu krieviju nesaprast.Pavisam nesen ar vērienu tika svinēts pasaulē grandiozākais notikums – Lielās oktobra sociālistiskās revolūcijas kārtējā gada dienas 7.novembrī. Ar putām uz lūpām slavēts mūžam dzīvais ģēnijs – Ļeņins.1941.g. 7.novembra karaspēka parāde sarkanā laukumā iedvesmoja krievu zaldātus uz izšķirošu kauju Maskavas pievārtē.Tagad pēc Putina vārdiem Ļeņins – nacionālnodevējs,pareizticīgās krievijas iznīcinātājs.

 13. Pedejas dienas sak justies jauns vilnis informacijas kara .

 14. “Mēs esam pasaules stiprākā, varenākā un labestīgākā valsts.”
  Vai tas kaut kur nav dzirdēts? laikam Vācijā trīsdesmitajos gados. Tad jau Eiropai ir jāsavācās un ar pasaulē stiprāko, varenāko un labestīgāko valsti nevajadzētu iekaisties ne kara kuģu pārdošanā ne Austrumeiropas dalīšanā. Kā tas savulaik sākās arī ar lidotāju un tankistu apmācību austrumu zemē, ietekmes dalīšanā un ar ko tas beidzās ( tas vairāk šoreiz uz Olandu un Merkeli ).

  • Ошибаетесь-это вам совсем недавно кленовая бабушка вещала
   Mes esam stipri,mes esam bagati:))))

 15. Krievi ir ,,visgudrākā un varenākā” tauta. To pierāda Caram Putinam priekšā uz galda noliktais Bosch pulkstenis (varbūt skaļrunis vai velns zin kas). To, droši vien, vācieši nošpikojuši no krievu gudreļiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+