×
Mobilā versija
+13.9°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
7. maijs, 2012
Drukāt

Bīstamie zari

liepas_4320-anda

Man pieder īpašums Balvos, Lauku ielā. Gar ielas malu aug trīs vecas liepas, kas man nepieder. Vēja un negaisa laikā zari lūst un ķeras elektrolīnijas vados, kas iet pa manu īpašumu. Vadi dzirksteļo. Bez atļaujas liepas apgriezt nedrīkst. Lūdzu pašvaldībai nozāģēt liepas vai apgriezt zarus, jo tie traucē elektrolīnijai.

Saņēmu atbildi, ka liepas drīkstu apgriezt pati. Kā lai es to izdaru, jo zari var uzkrist uz vadiem? Vai liepas nebija jāapgriež pašvaldībai, jo citās ielās pašvaldība apzāģē zarus vai nozāģē kokus? 
Ilona Akmene Balvos

 

Uzņēmuma “Latvenergo” preses sekretāre Ivita Bidere atbildēja, ka AS “Sadales tīkls” augstu novērtē iedzīvotāju sniegto informācija par potenciāli bīstamiem kokiem un to zariem, kas varētu apdraudēt gaisvadu līnijas. Atsaucoties uz to, var novērst iespējamo elektrolīniju apdraudējumu. Katru situāciju uzņēmuma darbinieki novērtē uz vietas un par rezultātiem informē arī zemes īpašniekus vai lietotājus. Taču šajā gadījumā Balvos tika konstatēts, ka trīs vecās liepas neatrodas elektrolīnijas aizsargjoslā un nerada draudus elektropārvades līnijai, tāpēc “Sadales tīkls” neplāno tās nozāģēt.

 

Ja zemes īpašniece vēlas šos kokus nozāģēt, viņai jāsaņem koku ciršanas atļauja no Balvu novada domes. Pēc atļaujas saņemšanas uz darbu veikšanas laiku “Sadales tīkla” darbinieki pēc viņas rakstiska pieprasījuma var atslēgt elektrolīniju no sprieguma.

 

“Aizsargjoslu likuma” 16. pantā gar elektrisko tīklu gaisvadu līnijām ir noteikta ekspluatācijas aizsargjosla, lai aizsargātu elektriskos tīklus, to iekārtas un būves no nevēlamas ārējas iedarbības, nodrošinātu to izmantošanu, kā arī cilvēku drošību. Lai garantētu elektroenerģijas piegādi bez traucējumiem, aizsargjoslas zonā izcērt kokus un apzāģē zarus, kuri varētu traucēt elektropārvades līnijas normālai darbībai.

Ārpus aizsargjoslām izcērt tikai tos kokus, kuri apdraud energoapgādes objektus. “Aizsargjoslu likuma” 61. panta 5. un 10. daļā teikts, ka par apdraudošiem kokiem uzskata tos, kas aug ārpus elektrisko vai sakaru gaisvadu līniju trasēm un no šo tīklu malējā vada atrodas attālumā, kas ir mazāks par koka garumu (vienkāršāk sakot – tik tuvu, ka vētras laikā nolauztais koks var uzkrist vadiem) kā arī tad, ja pastāv vismaz viens no šādiem nosacījumiem:

1)  koki ir pastāvīgi novirzījušies no vertikālās ass uz gaisvadu līniju pusi vairāk par 15 grādiem;

2) koki ir ar redzamām trupes pazīmēm;

3) lapu koka stumbra diametrs 1,3 metru augstumā virs sakņu kakla ir mazāks par 1/100 no koka augstuma (tādēļ koks ir nestabils);

4) koki blakus gaisvadu līniju trasei aug nenocirstā meža joslā, kuras platums ir mazāks par 30 metriem.

“Sadales tīkls” katru gadu veic regulāru elektrolīniju apsekošanu, izvērtē elektrolīniju tehnisko stāvokli, kā arī apzina bīstamos kokus un zarus, kas apdraud līniju drošumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+