×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
22. oktobris, 2015
Drukāt

Bīstamo bakteriālo iedegu atrod “Rimi” veikalos pārdotajos Nīderlandes ugunsērkšķos

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Pirakanta jeb ugunsērkšķis

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) oktobrī veiktajā pārbaudē mazumtirgotāja “Rimi Latvia” tirdzniecības vietā Rīgā konstatēja no Nīderlandes ievestajā ugunsērkšķī bakteriālās iedegas klātbūtni, aģentūru BNS informēja VAAD.

Augam noņemtajā paraugā laboratoriski ir apstiprināta bīstama augu karantīnas organisma bakteriālās iedegas klātbūtne. Pamatojoties uz noteikumiem par bakteriālās iedegas apkarošanas un izplatīšanas ierobežošanas kārtību, VAAD pieņemts lēmums visu augu partiju iznīcināt.

VAAD aicina pircējiem, kuri no 22.septembra līdz 2.oktobrim iegādājušies “Rimi” veikalos Rīgā, Jelgavā un Kauguros ugunsērkšķa augus podiņos (svītru kods 8 717435671669, nosaukumu “Dekoratīvais pīlādzis podiņā, D12/H50”, izcelsmes valsts Nīderlande), atgriezt tos atpakaļ šajos veikalos.

“Ja nav iespējams nogādāt augus veikalā, ja augs ir iestādīts, izmests utml. lūdzam sazināties ar tuvāko VAAD reģionālo nodaļu,” norādīja VAAD.

Kopš 2004.gada Latvija ir atzīta par bakteriālās iedegas ( Erwinia amylovora) aizsargājamo zonu, līdz ar to Latvijā drīkst izplatīt tikai tos bakteriālās iedegas saimniekaugus, kas audzēti no bakteriālās iedegas brīvajās zonās, par ko liecina norāde augu pasē “ZP-b2” vai “ZP – LV”. Šādas norādes pārbaudē “Rimi” veikalā konstatētajiem bakteriālās iedegas saimniekaugiem ugunsērkšķiem augu pasē nebija un papildus sniegtā informācija no Nīderlandes ražotāja apstiprināja, ka augi nav audzēti no bakteriālās iedegas brīvajā zonā.

Pārbaudes laikā pieņemts lēmums veikalos esošos 87 bakteriālo iedegu saimniekaugus izņemt no tirdzniecības un aizliegt to pārvietošanu, kā arī noņemts paraugs ar bakteriālās iedegas vizuālajām pazīmēm un nosūtīts Nacionālajai fitosanitārajai laboratorijai (NFL) testēšanai.

Pamatojoties uz NFL testēšanas pārskatu, kas apliecina, ka paraugā konstatēts augu karantīnas organisms bakteriālā iedega, VAAD pieņēma lēmumu konkrētās partijas augus iznīcināt sadedzinot.

Lai nenodarītu kaitējumu inficējot citus bakteriālās iedegas saimniekaugus, piemēram, ābeles, bumbieres, pircējiem jāatgriež “Rimi” iznīcināšanai arī iztirgotos 105 šīs partijas augus.

Bakteriālā iedega ir bīstama augļu koku slimība, ko izraisa baktērija “Erwinia amylovora” un kas var izpostīt līdz pat 80% no augļu dārza stādījuma. Tā viegli izplatās ar vēja, kukaiņu, putnu un citu pārnesēju palīdzību. Siltā un mitrā laikā šīs baktērijas strauji vairojas un ilgāk izdzīvo ārpus auga. Apkarot bakteriālo iedegu var, tikai izcērtot un iznīcinot inficētos un apkārt esošos kokus.

VAAD nodrošina valsts fitosanitāro drošību, veicot efektīvus uzraudzības pasākumus, lai valsti pasargātu no bīstamām augu slimībām un kaitēkļiem, un nodrošina augu un augu produktu eksportu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+