Foto – Shutterstock

Bišu augs – daglītis: kā to audzēt un kopt 0

Lūdzu, pastāstiet par divgadīgā daglīša kultivēšanu. Kādā augsnē tam vislabāk izdalās nektārs?
 R. KĀRKLIŅA

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

Parastais daglītis ir diezgan bieži sastopams visā Latvijas teritorijā – ceļmalās, dzelzceļa uzbērumos, tīrumos, papuvēs, sausās pļavās. Tas ir divgadīgs augs, kam pirmajā gadā attīstās tikai lapu rozete, otrajā gadā izaug stāvs, zarains, līdz 80 cm garš stumbrs. Uzzied pakāpeniski. Zied ļoti ilgi – no jūnija vidus līdz jūlija beigām vai pat vēl ilgāk.

Sešu gadu pieredze daglīša kultivēšanā ir Aizputes novada piemājas saimniecības “Ķibji” saimniekam Aivaram Lepertam. Viņa dravā patlaban ir 49 saimes. Biškopis stāsta, ka nektāra izdalīšanās intensitāti ietekmējot vairāki faktori: gaisa temperatūra, apgaismojums, augsnes mehāniskais sastāvs un agrotehnika. – Labāk daglīša nektārs izdalās ap +20 °C temperatūrā. Saulainā laikā augos tā ir vairāk nekā apmākušās dienās. Cukuru saturs daglīšu nektārā svārstās no 30 līdz 45%, medus raža var sasniegt līdz 300 kg no hektāra. Iegūtais medus ir garšīgs, dzeltenāks nekā no citiem ziediem savāktais, kristalizējas vidēji ātri. No daglīša bites ievāc arī putekšņus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa teikto papildina Ēberliņu dravas biškopis Krists Ēberliņš: – Daglīša ziedi visu dienu bagātīgi izdala nektāru, un bites tos ļoti labi apmeklē. Taču, ja bitēm paralēli būs pieejams kādu citu augu nektārs ar lielāku cukura līmeni, medus vācējas daglīti aplidos mazāk. Protams, arī aukstā, lietainā, vējainā vai pārāk karstā laikā bites daglīšu laukā darbosies mazāk.

Daglīši visvairāk nektāra izdala, augot augsnē ar tiem atbilstīgu mehānisko sastāvu. Savvaļā aug pasausās, smilšaini grantainās vietās. Kultivējot nepieciešami līdzīgi apstākļi – irdena, labi sastrādāta smilšaina augsne ar melnzemes piejaukumu. Daglītis nav purva augs, to nevar sēt smagā māla augsnē vai tīrās smiltīs. Iekoptā zemē tas veido varenu, līdz 100 cm augstu krūmu un aizņem daudz vietas, tāpēc nevar audzēt pārāk biezi, citādi būs mazāk ziedu.

Daglīšus var sēt zem virsauga (griķiem, sinepēm), jo tie pirmajā gadā lēni aug, tikai tad virsauga izsējas norma par 40–60% jāsamazina. Lai bitēm nodrošinātu vienmērīgāku barības bāzi, A. Leperts pavasarī sēj facēliju, bet pēc noziedēšanas un nokulšanas tās vietā audzē daglīti. Šādi daglīti var sēt aptuveni līdz 10. augustam.

Daglīšus sēj 40–50 cm attālās rindās, 1 cm dziļi, 1 ha izsējot 3–4 kg sēklu. Sējumu retina, starp augiem atstājot 20–30 cm attālumu. Otrajā gadā sējumi aug strauji, tos pavasarī mēslo ar komplekso mēslojumu, kas satur slāpekli, fosforu un kāliju. Rušina arī rindstarpas, kamēr daglīši tās nosedz.

Pēc noziedēšanas augi saražo sēklas, tās izbirst, tādējādi daglītis vienā vietā var augt vairākus gadus. Sēklas nokuļ no septembra sākuma līdz vidum, kad apakšējo ziedkopu sēklas ir ienākušās.

Selekcionāri ir papūlējušies izveidot kompaktas daglīša šķirnes audzēšanai dārzos. Šie augi ir aptuveni 30 cm gari, labi izskatās dobju malās kopā ar citiem zilās un rozā krāsas augiem, pievilina tauriņus, bites un kamenes. Pēc sējas daglīši jāretina, lai starp tiem būtu vismaz 45 cm attālums. Daglīši ‘Bedder Mix’ ir daudzkrāsaini, zied baltiem, sārti violetiem, ziliem un rozā ziediem. Šķirnei ‘Blue Bedder’ ir koši zili ziedi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.