×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
7. jūlijs, 2014
Drukāt

Bišu dziedinātava – ārstē pat stropa gaiss! (5)

Foto - Inita ŠteinbergaFoto - Inita Šteinberga

Veselībai der ne tikai medus, bet pat stropa gaiss! Par to pārliecināts Rideļu puses bitenieks Visvaldis Auseklis. Viņš savā dravā vasaras sākumā uzcēlis īpašu namiņu, kur var elpot stropa smaržu.

– Manā dravā ir ap 100 stropu, bet vienmēr jau gribas pamēģināt ko jaunu un interesantu, – stāsta Visvaldis Auseklis. Reiz padzirdējis par bišu mājām, kurās ar stropa gaisu dziedina cilvēkus, ieinteresējies un sācis meklēt vairāk informācijas. Krievijas un Ukrainas sociālajos tīklos šī ideja ir populāra un atrodami daudzi realizēti piemēri, izklāstīta pieredze. Ukrainā šādi dziednieciski namiņi ir ierasta lieta, un pa kādam šīs idejas piekritējam parādās arī Latvijā.

Veselību var ieelpot


Katrs, kam darīšana ar bitēm, zina brīnumaino smaržu, kāda uzvēdī, atverot stropu. Smaržu buķetē jūtams propoliss, vasks, medus un ziedputekšņi. Tas ieteicams astmas, plaušu slimniekiem, sevišķi bērniem. Lai justu dziedniecisko efektu, šāds gaiss jāieelpo vairākas stundas. No praktiķu pieredzes tiek minēti arī gadījumi, kad tas uzlabojis onkoloģisko slimnieku stāvokli. Visvaldim vēl tādu vērojumu nav, taču par vienu viņš drošs – visi, kas pēc bišu namiņā pavadītajām stundām no tā iznāk, ir atpūtušies, relaksējušies. Daudzi pat iemiegot dziļā miegā. Ar vienu elpošanas seansu, protams, nevar cerēt uz ārstniecisku efektu, bet atbrīvoties no ikdienas stresa gan. Daži drosmīgāki ciemiņi pat palūdzot kādu biti, kurai likt iedzelt sāpošajā vietā.

Konstrukciju rada pats


Savam bišu namiņam Visvaldis Auseklis pats uzzīmējis projektu. Idejas sākotnēji bijušas dažādas, jo nekādu noteiktu parametru nav – katrs var izdomāt, kā praktiskāk un glītāk. Šim namiņam ir 3×3 m2 liela pamatne. Grīda balstīta uz punktveida pamatiem. Ēkai atrasta vieta zem vecām alejas liepām, kuru vainags rada tīkamu paēnu un lapas nomierinoši šalko vējā. Apkārt – plašas, ziedošas, augiem bagātas pļavas.

Gar namiņa divām sienām izvietotas bišu saimes. Skrejas ir ārpusē, stropi izvietoti ēkas iekšpusē zem lāviņām. Katra bišu saime dzīvo atsevišķā atvilktnē, kuru kopšanas laikā saimnieks izvelk uz ārpusi. Stropu vāks paceļams arī nama iekšpusē, taču to nevar lietot, apkopjot bites, citādi tās ielidos telpā. Stropi būvēti ar aprēķinu, lai var uzlikt arī magazīnu kastes, nevis tikai plašināt ligzdu uz malām. Tas izdevīgi, jo noņemtās magazīnas vietā rudenī ērti uzlikt pakojamo spilvenu.

Rodas jauni varianti


Namiņa jumts veidots kā piramīda, bet segumam un iekštelpām izmantoti koka dēlīši. Gar katru sienu izvietotas guļamās lāviņas. Guļamajā virsmā izveidoti vairāki caurumiņi, lai sajustu dziedinošo gaisu, bet bites cauri netiktu. Veselīgā gaisa elpošana notiek caur masku, ko bitenieks iegādājies medicīnas preču veikalā. Taču dravas saimnieka mazdēli priekšroku dodot elpošanai no stropa – caur caurumiņiem solā.

Bišu dziednīca kalpo labi, taču Visvaldim Auseklim radušās jaunas idejas, kā uzlabot šo konstrukciju, tāpēc izlēmis būvēt vēl nākamo. – Kādēļ nepamēģināt? Pašam un citiem kāds prieks, turklāt bitēm šāda cilvēku klātbūtne netraucē. Nes medu tāpat, kā citas saimes, – teic bitenieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Kur jus atrodaties

 2. Tiešām sarežģīti. No ārpuses bites grūti apkopt, sevišķi vidējo. Blakus stropam skreja aizsegta, traucē brīvi bitēm lidot. Es savējā namiņā esmu izvēlējies citu risinājumu un arī bites var apkalpot pat lietainā laikā.

 3. Vienkarsi apsveicami,tas ir patiesam jauki,jo bitites dara brinumus un medutinjs ir veselibai miljonsss…
  Mans vectetinjs bij bitenieks un tetis ari protams veljoprojam ar to nodarbojasun veseba uz labu laba,pateicoties veselbas eleksiram.
  Lai jums veseliba par so labo ideju!

 4. Anita Jaunbelzere Atbildēt

  Priekš kam tik sarežģīti – atvilknes, stumdīt iekšā ārā? Izskatās, ka magazīnas arī jāņem nost, lai strādātu ārā. Smuki, bet neracionāli.
  Es pati savā bišu vagoniņa galāarī ierīkoju matraci un guļam šad tad kopā ar bitēm. Miegs šādā vietā nāk ļoti labi. Vispār, jauki gulēt un klausīties, kā citi strādā.

Draugiem Facebook Twitter Google+