Tehnika

Bišu maizes pastilas. Kurzemnieku Spēlmaņu ģimene rada īstu superproduktu veselībai 16

Foto – facebook.com/BeeBite.eu/

Spēlmaņu bišu impērija

Bites Anetes Spēlmanes ģimenei bijušas tuvas vienmēr. Tēta un tagad arī brāļa pārziņā jau 25 gadus ir viena no lielākajām bišu saimniecībām Kurzemē, savukārt Anete kopā ar mammu strādā pie bišu maizes pas­tilu ražošanas. Doma par bišu maizes produktiem Aneti nodarbinājusi samērā ilgu laiku, un, strādājot Meksikā, viņa nopietni apsvērusi iespēju uzsākt bišu maizes eksportu. “Jā, arī Meksikā ir bites un medus, taču bišu maizes produktus tur nemanīju. Bija arī tādi medus onkulīši ar ratiņiem, kuri brauc pa ielu un pārdod medu, bet bišu maizes viņiem nebija, kaut gan veselīga dzīvesveida veikaliņu tur bija daudz! Ļoti aizrāvos ar ideju, ka varētu eksportēt bišu maizi uz Meksiku,” stāsta Anete. Sadarbība ar Meksiku tomēr izpalika, taču, atgriezusies mājās, Anete jau atkārtoti pievērsusies domām par bišu maizes produktiem.

Anetes mamma Zinta Spēlmane ir pārtikas tehnoloģe, un viņas zināšanas, pieredze un neatlaidība ļāvusi abām ar meitu izstrādāt izcilo produktu. Ideja par pastilām urdījusi prātu jau daudzus gadus, un šķitis, ka vajag pamēģināt. “Ik pa laikam mammu mudināju, lai viņa piezvana kādam no kursabiedriem un pakonsultējas par mūsu produktu. Tā nu mēs nonācām Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) un uzsākām sadarbību ar Sandru Muižnieci-Brasavu un Ilgu Gedrovicu. Viņas bija atsaucīgas un ļāva mums noticēt, ka produkts būs veiksmīgs. Vēlāk nonācām Kurzemes Biznesa inkubatorā (KBI), kur atbalsta programmā bija atlicis vien pusgads. Tajā brīdī sapratām – tagad vai nekad!” atceras Anete.

Mazāk kreņķēties, vairāk darīt

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Pētot bišu maizes sastāvu, šķiet, ka tā aizstāj visus vitamīnus, minerālvielas, šķiedrvielas un pat omega taukskābes. Vai pastilu gatavošanas procesā bišu maize nezaudē kaut ko no savām vērtīgajām īpašībām?

“Arī mēs par to uztraucāmies. Katru ceturksni veicam analīzes pārstrādātai pastilai, lai par to pārliecinātos, turklāt tagad sadarbībā ar LLU ir arī izstrādāts iepakojums, kas ļauj saglabāt visas produkta īpašības,” skaidro Anete. “Daudziem šķiet, ka pastilām ir maigāka garša nekā bišu maizei, taču pēc koncentrācijas tā ir tā pati bišu maize.” Precīzu pastilu gatavošanas tehnoloģiju gan viņa nestāsta, jo to nācies atklāt pašām uzņēmējām. Būtiski ir pastilu masu nepārkarsēt. “Sākumā bez asarām neiztikām. Bijām jau izstrādājušas tehnoloģisko procesu, kad divas nedēļas līdz izstādes sākumam (2015. gada “Riga Food”) produkts, kas tika taisīts kā parasti, neturējās kopā un neizskatījās tāds kā parasti! Sapratām, ka mūsu metode nedod 100% garantiju. Bišu maize ir ļoti specifisks produkts – lai arī vienmēr kaltēta līdz vienādam mitrumam, nekad nevar zināt, kādu brīnumu nostrādās katrs graudiņš, kurā būs iekšā kāds citādāks puteksnis. Taču, pateicoties mammas tehnoloģes prasmēm, esam atradušas vispiemērotāko metodi,” priecājas Anete. Pirmā bišu maizes pastilu partija, ko “Bee Bite” saražojusi, vairāk gan atgādinājusi uzgriežņus – sanākušas sešstūrainas pastilas ar caurumiņiem vidū. Vēl lielāks šoks bijis tas, ka brīnišķīgo produktu ne visi spējuši novērtēt. Uzņēmēja atzīst, ka pastilas sākotnējā recepte (tostarp arī klasiskā garša bez piedevām) ne visiem šķitusi pievilcīga un arī ideja par šāda produkta tirdzniecību nav guvusi atzinību. Anetes mammu šī attieksme stipri nobiedējusi, bet pašu Aneti gan ne: “Es uz to skatos citādi – zinu gan no pieredzes, gan no augstskolā apgūtā, ka pirmie trīs gadi uzņēmumam ir izdzīvošanas jautājums. Dažādas grūtības tikai norūda uzņēmēju, jo ne vienmēr visi uzreiz pieņems jauno. Vienmēr būs kāds, kurš sabaidīs vai kuram mūsu produkts nešķitīs gana labs. Ja ir pārliecība, nevajag klausīties citos, mazāk domāt un vairāk darīt, kaut arī kļūdīties – tas ļaus nonākt pie maksimāli laba gala rezultāta,” apgalvo Anete. “Liels paldies KBI vadītājai Martai Rebokai, kas mūs atbalstīja, ticēja mūsu produktam un ļāva turpināt iesākto!”

Galerijas nosaukums

Lai arī šobrīd varētu uzskatīt, ka lielākais darbs pabeigts un četru garšu pastilas (klasiskās, upeņu, brūkleņu un smiltsērkšķu) jaunajā iepakojumā pieejamas tirdzniecībā, Anetei ar mammu joprojām darba daudz. Tā kā pastilu pakošana šobrīd pilnībā ir roku darbs, uzņēmējas aktīvi izskata iespējas iegādāties iekārtu pastilu pakošanai: “Esošā iekārta diemžēl neder jaunajiem maisiņiem. Mēs nevaram iegādāties gatavu iekārtu, jo mūsu produkts un iepakojums ir absolūts nestandarta, tāpēc atliek individuāla izstrāde, kas, protams, ir dārgāka. Lūkojamies uz LEADER programmu, bet var gadīties, ka būs jāpērk pašiem, jo programmā pašlaik ir pārtraukums.”

Iekārtu iegāde gan nav vienīgais nākotnes plāns – sadarbībā ar LLU “Bee Bite” aktīvi strādā pie jauna produkta – enerģijas batoniņa, ko plānots tirgot lielveikalos pie kasēm kā veselīgu alternatīvu jau pieejamajiem cukurotajiem mušļa batoniņiem.

Tuvojoties Ziemassvētkiem, Anete ir optimisma pilna, šogad “Bee Bite” jau laikus sagatavojusi skaistus dāvanu komplektus, jo gada izskaņa ir visdarbīgākais un arī visienesīgākais laiks. Taujāta par nākotnes plāniem, viņa apgalvo, ka beidzot jūtas gatava pievērsties jaunu produktu izstrādei un eksportam uz Baltijas un Skandināvijas valstīm, taču arī ideja par Meksiku joprojām neesot atmesta.

LA.lv