Laukos
Politika

Bišu glābšanas vārdā Brisele tomēr aizliedz neonikotinoīdu lietošanu tīrumos 0

Foto no LA arhīva

Šodien, neskatoties uz vairāku dalībvalstu pamatotiem iebildumiem, Eiropas Komisijas Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas sanāksmē ar 16 valstu balsojumu “par” tika aizliegta augu aizsardzības līdzekļu darbīgo vielu – tiametoksama, imidakloprīda un klotianidīna lietošana atklāta lauka platībās. Turpmāk šos insekticīdus jeb neonikotinoīdu grupu drīkstēs izmantot tikai segtajās platībās ar nosacījumu, ka apstrādātajiem augiem jāpaliek siltumnīcā pilnu veģetācijas ciklu.

Kā norāda biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre, balsojums pierādīja to, ka lauksaimniekiem izšķirošos lēmumos netiek ņemts vērā atšķirīgs, bet labi pamatots Ziemeļu valstu viedoklis.

“Aizliedzot lauka kultūrās lietot neonikotinoīdus, zāģējam zaru, uz kura paši sēžam, jo tas atstās būtisku negatīvu ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību. Mūsu ražotājiem būs jākonkurē ar lauksaimniekiem no trešajām valstīm, kur grupas darbīgās vielas ir atļautas, tādējādi cenas ziņā importētie produkti būs lētāki. Aizliegums ietekmēs vasaras rapša audzēšanu, kartupeļu un dārzeņu audzētājus, un dekoratīvo un meža stādu audzēšanu, kas gadu gaitā sevi pierādīja kā spēcīga eksporta nozare,” norādīja biedrības pārstāve.

Tikmēr Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas augkopības eksperte Zinta Jansone atzina, ka Eiropas Komisija, aizliedzot turpmāku neonikotonoīdu lietošanu, skatās uz šo jautājumu pārāk šauri.

“Latvija savā sagatavotajā pozīcijā par minēto augu aizsardzības līdzekļu nepieciešamību bija paudusi plašu argumentāciju, kas tika balstīta uz ekonomiskiem aprēķiniem un praksē veiktiem novērojumiem attiecībā uz vasaras rapsi. Uzskatu, ka Komisijai vajadzēja ņemt vērā mūsu iebildumus un ieklausīties savas dalībvalsts viedoklī. Šodienas lēmums atstās ievērojamas, negatīvas sekas dalībvalstu iekšējā, ārējā, kā arī kopējā konkurētspējā to lauksaimniecības jomu ietvaros, kurās līdz šim aizliegtie augu aizsardzības līdzekļi tika lietoti,” teica Jansone.

Kā ziņots, jau iepriekš daļa lauksaimnieku pauduši viedokli, ka līdz ar nenonikotonoīda plašākas lietošanas aizliegumu tiktu apdraudēta Latvijas lauksaimnieku konkurētspēja globālā līmenī, jo vairākus kultūraugus būtu grūtāk audzēt, kā rezultātā vietējā lauksaimniecības produkcija sadārdzināsies, un tā vietā lielākos apmēros ienāks ievestā produkcija, piemēram, no Krievijas. Tikmēr Latvijas biškopības biedrība (LBB) paudusi atbalstu EK priekšlikumam ierobežot bitēm kaitīgā neonikotinoīda lietošanu. Arī Latvijas Dabas fonda pārstāvji ir vērsušies Saeimas Eiropas lietu komisijā, aicinot atbalstīt EK piedāvāto aizliegumu.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Eurostat”: Latvijā pērn bijis straujāks lauksaimniecības izlaides vērtības kāpums nekā vidēji ES
1 diena
LE
LETA
Laukos
Alus ražošana Latvijā deviņos mēnešos samazinājusies par 4,4%
1 diena
LE
LETA/LA.lv
Laukos
Jelgavā par septiņiem miljoniem eiro plāno būvēt veģetārās pārtikas ražotni
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Latvijā jāsargā demokrātija, vairoties no graujošā populisma
19 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Arhibīskaps Vanags Latvijas iedzīvotājiem simtgadē vēl vairāk uzņemties atbildību un novērtēt sasniegto
2 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Pēc iespējas vairāk kustēties! Pārliecināta 101 gadu vecā Alise Lauva
1 stunda
LA
LA.lv
Latvijā
Noskaties! Kā Somija sveic Latviju simtgades svinībās
36 minūtes
LA
LA.lv
Kultūra
Filmas “Dvēseļu putenis” aizkadrā: strēlnieku grims un kostīmi
49 minūtes