×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
20. janvāris, 2014
Drukāt

Bitēm pagaidām viss kārtībā (1)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Kā šī neparastā ziema ietekmē bišu ziemošanu? Siltā stropā dzīve rit aktīvāk… Vai bitēm nav jādod papildbarība? 
Reinis Mukāns Smārdē

Kopumā laiks ir labvēlīgs bišu ziemošanai – saka biškopis Juris Šteiselis un atgādina veco likumu: ziemā bites nevajag traucēt! Ja 
bitenieks rudenī visu izdarījis, kā nākas, pietiekami piebarojis (2–2,5 kg barības uz katru bišu apdzīvotu kāri), saimēm klājas labi.

Ja kāds mazāk pieredzējis bitenieks sāka piebarot ļoti agri rudenī, iespējams, bites barību patērēja un sāka audzēt perus, nevis kāres aizvākoja ziemai. Varbūt nav arī precīzi aprēķināts, cik medus jau bija stropā. Tad, iespējams, barības iedots daudz, tomēr ziemas krājumi nav pietiekami. Pat oktobrī bites vēl bija dzīvīgas, meklēja, kur kaut kas zied.

Kritiska situācija būs, sākoties ilgstošam salam. Ja saime audzē perus, bites tos sargā no aukstuma, un tad var pienākt brīdis, kad kamols vairs nevar aizsniegt medu un aiziet bojā. Stropu atverot, izskatās, ka medus vēl ir, bet bites salīdušas šūnās un mirušas. Var pat redzēt, kur tās pa ķēdīti pēdējoreiz centušās aizsniegt barību.

Uzskata, ka arī stropa atrašanās uz āderes veicina peru veidošanu un nemierīgu ziemošanu. Par peru klātbūtni liecina siltums, ko var sajust, iebāžot roku starp pakojuma spilvenu un sedziņu. Taču īstās temperatūras noteikšanai vajadzīga pieredze, jo siltumu var radīt arī bišu kamols, kas izvietojies tuvu sedziņai.

Ja saime neaudzē perus un barības gana, sals nav bīstams.

Rodoties aizdomām, ka kaut kas nav kārtībā vai trūkst barības, dienā, kad temperatūra plusos, stropā noņem spilvenu, paceļ segas maliņu un paskatās, vai pie rāmīšu augšējās malas ir aizvākots medus. Var pat padurt ar kociņu dziļāk un pārbaudīt, vai ir barība. Ja bites salīdušas tieši zem sedziņas, nedaudz padūmo. Ja barības trūkst, virs rāmīšiem var uzlikt pilnu medus rāmīti. Var arī uz rāmīšiem uzklāt drāniņu un zem lēzena, otrādi apgāzta plastmasas trauciņa nolikt sacukurojušos medu. Bites pašas izsūks saldumu. Taču to nedrīkst darīt bez vajadzības, vienkārši aiz ziņkāres vai pārmērīgas bišu mīlestības un visām saimēm pēc kārtas. Šāda papildbarošana aktivizē bišu saimi, dod aplamu signālu par pavasara ienesumu, un bites var sākt pāragri audzēt perus.

Šoziem bites mazāk cieš no zīlīšu postījumiem. Lai izvairītos no mazajām gaļēdājām, visu stropu līdz pašai zemei apsedz ar tā saukto pretputnu tīklu un atstatu no skrejas iesprauž koku, lai putns nevar pie tās pieklauvēt. Derēs arī senās metodes – pacelta laipiņa, skrejas aizsegšana ar skujām vai dēļu vairogu stropa priekšpusē.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. esmu devis cukura sirupu februara beigas marta sakuma ne tadas atiecibas ka rudeni bet atiecibas 1 1,5 vienigi ja slikts pavasaris tad spietosana ir neizbegama

Draugiem Facebook Twitter Google+