×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
19. marts, 2015
Drukāt

Samainīti līķi, cenu dempings, brutāla apiešanās. “LA” pēta apbedīšanas nozares aizkulises (6)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Apbedīšana ir jūtīga tēma. Katram no mums diemžēl ar to nācies saskarties un pieredze ir dažāda: gan praktisko lietu kārtošanā, gan emocionālā ziņā. Vienlaikus apbedīšana ir pietiekami nopietna uzņēmējdarbības nozare, turklāt ļoti stabila. Jo cilvēki miruši un mirs vienmēr.

Piemēram, 2014. gadā Latvijā nomira 28 438 cilvēki. Tuvinieki bieži izmanto apbedīšanas pakalpojumu uzņēmumus jeb – kā visbiežāk tos dēvē – birojus. Laukos daudz ko var izdarīt paši piederīgie vai sarunāt pa tiešo – zārku, izvadītāju, muzikantus, krustu, citus atribūtus, vietu, kur nelaiķi glabāt, cilvēku, kas nelaiķi sakopj utt., bet Rīgā faktiski no apbedīšanas biroju pakalpojumiem nav iespējams izvairīties. Pēc sarunām ar nozares pārstāvjiem var secināt, ka laukos un reģionos caur apbedīšanas birojiem “iziet” 150 – 500 eiro viena nelaiķa gadījumā, Rīgā šī summa sākas no 500 eiro un var sasniegt vairākus tūkstošus.

Kāda ir apbedīšanas nozare, mēģinu noskaidrot šajā rakstā. Mana interese sniedzās līdz kapsētu vārtiem, jo tā jau ir cita saimniecība.

Par to, ka apbedīšanas nozare ir vērā ņemama, liecina arī tas, ka Latvijā ir trīs organizācijas, kas vieno apbedītājus: Latvijas Apbedītāju asociācija, Rīgas Apbedītāju biedrība un Eiropas Apbedītāju asociācija. To pārstāvji savā starpā gan draudzējas, gan kašķējas, ir biroji, kas reģistrēti divās organizācijās. Uz āru sabiedrībā skandāli īpaši netiek nesti, bet tas, ko apbedītāji stāsta viens par otru, reizē atsauc atmiņā pasen Latvijas Televīzijā demonstrēto britu melnā humora seriālu “Gaišā piemiņā”: samainīti līķi un kapu sajaukšana, reiz pat nelaiķis bijis jārok ārā, brutāla apiešanās, nelaiķu pirkšana un pārdošana, klientu apvārdošana, cenu dempings, neslavas celšana konkurentiem, nodokļu nemaksāšana utt.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Nu būs arī šitam biznesam Pētersone kaklā. Uzņems rindā uz nagu maukšanu pēc frizieriem, skursteņslauķiem un mājskolotājiem.

  2. Man ar apbedīšanas firmām ir bijusi tikai pozitīva pieredze. Nekādu problēmu – samaksā naudu (summas bija samērīgas) un viss tika izdarīts korekti un kvalitatīvi. Tas bija Salaspilī un Ogrē. Tikai par vienu lietu gan iedomājos,…. kad man pēkšņi un negaidot nomira tuvinieks, vismaz par vienu lietu nebija jāstreso – nopriecājos, ka nebiju paguvis veikt ieplānoto pirkumu un kontā bija naudas summa, kuras pietika bērēm. Toreiz vēl nebija ātro kredītu un iespēju ātri saņemt aizņēmumu bankā. Tagad, ja ir darbs un kaut vai ne pārāk lieli regulāri ienākumi, šādos neparedzētos gadījumos var paņemt kaut vai ātro kredītu. Bet nezinu, kā ar šo situāciju tiek galā tie, kuriem nav ne darba, ne ienākumu. Domāju, ka tādu cilvēku netrūkst, it sevišķi lauku rajonos.

  3. Kāda starpība ko autors dara savā guļamistabā? Tavējā tak nelien un nemāca kā tev dzīvot?

  4. Dzēsiet cik patīk,ir citi portāli kā sudzibas.lv

  5. Publicējiet paši par visām nejēdzībām sudzibas.lv ,facebook u.c. ! Patiesība jāzina!

  6. Nemāku spriest par apbedīšanas biznesu ,bet varu dalīties pieredzē ! 2012 gadā nomira vīrs. Griezos tuvākajā apbedīšanas vietā -bijušās Talsu slimnīcas morgā . Man izskaidroja iespējas , cenas ,noslēdza līgumu. Pateica vairākas iespējas izvēlēties izvadītāju. Kompānija paveica visu ,izņemot mazgāšanu un apģērbšanu,to gribēju darīt pati! Ar visu ieskaitot uzglabāšanu,kapu rakšanu ,nesējus ,eglītes, sveces, segu,paladziņu .Samaksāju 285 latus. Nedomāju ka tas bija dārgi, bet visvairāk man patika nesēji. Ļoti korekti , nejūtami ,ar cieņu pret aizgājēju . Kapu aizmeta ātri un ,klusi un nepalika blakus nesakopta teritorija. Toreiz nepaspēju pateikties ,bet šodien vēlos piebilst -visu cieņu !!!Par šiem cilvēkiem vēl nesen dzirdēju ļoti labas atsauksmes. Paldies par Jūsu darbu un iejūtību man tik ļoti smagajā brīdī !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+