foto: fibaeurope.com

BK “Ventspils” trumpji: aizsardzība un produktivitāte 0

Pēc divām neveiksmēm FIBA Eurochallenge kausa Last-16 posma ievadā BK “Ventspils” sagrāva Rumānijas “Gaz Metan” un pakāpās uz otro vietu I grupā. Kurzemnieku statistika visas sezonas kopgriezumā liecina, ka no šīs grupas ir jāizkļūst.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Deviņās aizvadītajās spēlēs BK “Ventspils” izcīnījuši septiņas uzvaras, taču divas neveiksmes Last-16 posma ievadā Roberta Štelmahera trenētajai komandai radīja situāciju, kad neveiksmes vairs nevar atļauties. Ar pirmo pārbaudījumu – Rumānijas čempionāta vidusmēra klubu “Gaz Metan” – izdevās tikt galā ar graujošiem ierakstiem statistikas ailēs. Arī otrā apļa spēlēs ventiņiem jāpaņem savs. Pirmkārt – Somijas “Kataja”. Otrkārt – tie paši rumāņi viņu laukumā. “Salīdzinot šīs divas komandas, somi noteikti ir spēcīgāki. Mobilāki, bīstamāki katrā pozīcijā. Viņu laukumā gan vairāk zaudējām pašu kļūdu dēļ, bet spēlēt viņi māk! Mēs joprojām gaidām kuplākā skaitā mūsu līdzjutējus – jūs esat liels atbalsts un man ir vieglāk strādāt. Jūs dzenat spēlētājus uz priekšu vairāk kā es,” Roberts Štelmahers aicina atbalstīt komandu svarīgā brīdī.

 

Bez individuāli spožām zvaigznēm

BK “Ventspils” spēlētājus velti meklēt FIBA Eurochallenge individuālās staistikas līderu ailēs. Izņemot vienu – labāko trīspunktu metienu izpildītāju divdesmitniekā ir uzreiz trīs mūsējie Florins Kembels, Sandis Valters un Jānis Timma. Visiem trim precizitāte pāri 50 procentiem. Lai nu ko, bet snaiperu godu latviešu basketbolisti un arīdzan klubi nav pazaudējuši arī sliktākos laikos. Ar ko esam stipri, ar to esam. Tomēr šīgada Ventspils modelis nav būvēts uz individuālām zvaigznēm un komandā faktiski nav tāda talanta spēlētāju, kas varētu izšķirt spēli vienatnē. Štelmaheram nākas iet citu ceļu, veidojot komandas ansambli. Tādu, kurā pārmaiņus jebkurš var kļūt par koncertmeistaru vai klaviernesēju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Robim šis ir pirmais gads pašmāju basketbolā, tomēr viņa trenera rokrakstu varējām pamanīt, iepriekš strādājot divos Lietuvas klubos Viļņā un Pasvalē. Šī rokraksta galvenās līnijas – basketbols sākas ar disciplīnu un aizsardzību. Tās ir vērtības, kas laukumā spēj sakaut skaļus uzvārdus. Ar šīm vērtībām BK “Ventspils” sezonas pirmajā pusē tika pie apskaužamas bilances, notušējot arī atsevišķus meistarības trūkumus un apklusinot skeptiķus. Tagad zaudējumu ir vairāk, tomēr komanda no izvēlētā virziena nav atkāpusies. Stabilitāte, aizsardzība un uzbrukuma produktivitāte – aiz šiem rādītājiem nu jau deviņu spēļu kopgriezumā slēpjas Ventspils komandas panākumi. Pietiekami gara spēļu nogriežņa, lai statistikas skaitļi vairs nemelotu.

 

Metienu precizitāte no spēles: labākie turnīrā

Ar vidēji 81,8 spēlē gūtu punktu BK “Ventspils” ir astotie visā turnīrā. Pieklājīgi, turklāt no otrā posma pretiniekiem mazliet priekšā ir tikai “Pinar Karsiyaka” (83,3). Tomēr ventiņi ir priekšā visiem konkurentiem uzbrukuma produktivitātē, kas ir pat svarīgāk par kopā gūrajiem punktiem. Labākie visā turnīrā metienos no spēles (53,4%), labākie trīspunktu metienos (43,9%), labākie soda metienos (79,9%). Turklāt izmesto metienu skaita ziņā Ventspils nav pat labāko divdesmitniekā. Ja šādu uzbrukuma produktivitāti kopā ar aizsardzības rādītājiem izdosies noturēt arī turmpāk – pretinieki, saturieties! Par aizsardzības un uzbrukuma sakarībām pēc otrdienas uzvaras pār rumāņu “Gaz Metan” runāja arī Štelmahers: “Spēle izdevās ļoti labi, ar augstu metienu precizitāti. Tomēr viss sākās ar veiksmīgu aizsardzību, no kuras uzbrukums atnāca pats par sevi. Galvenie komandas darba virzieni paliek nemainīgi – aizsardzība pret pick’n’roll, spēle viens pret vienu un atgriešanās aizsardzībā.” Tie ir basketbola pamati un vārdos viss izskatās šķietami vienkārši. Taču maz ir komandas, kas šīs sadarbības, kurās visu var izjaukt viens vājais posms, pratušas noslīpēt līdz automātismam.

Reklāma
Reklāma

 

Zaudēti punkti spēlē: 68,7

Tas ir trešais labākais rādītājs starp visām FIBA Eurochallenge komandām. Mazāk ielaidušas tikai divas komandas, kuras pamatoti var uzskatīt par visa turnīra favorītēm – pirms nedēļas Ventspilī redzētā Turcijas “Pinar Karsiyaka” (vidēji spēlē zaudēti 65 punkti) un visas deviņas spēles uzvarējušie Vācijas “EWE Oldenburg” (67,8). Nebūšu oriģināls ar nereti pieminēto citātu “titulus uzvar aizsardzība”. Tātad pamati būt starp labākajām komandām un titula pretendentiem ir ielikti. Starp citu, abās zaudētajās spēlēs ventiņi ielaida attiecīgi 80 un 86 punktus. Turklāt pret turkiem vismaz puslaika garumā komanda iekrita tieši uz pick’n’roll aizsardzību. Te gan der atzīmēt komandas pieredzējušākā spēlētāja Sanda Valtera atzinumu – tāda līmeņa pretinieks šosezon pretī bija pirmo reizi. Lūkosim, kā būs abu komandu spēlē Izmirā, kas varētu sniegt atbildi uz jautājumu, vai šī Ventspils komanda jau ir liekama starp visa turnīra favorītiem.

 

Savs grozs: tur valda Ventspils

Zaudētājās spēlēs Ventspils komandai problēmas bijušas cīņā par atlēkušajām bumbām. Šajā ziņā jauna ābece nav jāgudro – vismaz pie sava groza noteicošās lietas būs gribasspēks, koncentrācija un pareiza pozīcijas izvēle. Ja to izdodas iedabūt spēlētāju galvās – ir rezultāts. Ja kaut kas no minētā pietrūkst, sanāk kā rudens pusē Valmierā. Toreiz Štelmahers nekautrējās savus spēlētājus nosaukt par tizliem. Iespējams, tā bija pareizākā no iespējām, lai komanda sadzirdētu trenera vēlmes. Visā FIBA Eurochallenge turnīrā kopumā Ventspils bumbas pie sava groza vāc tik raiti, ka šajā rādītājā ar vidēji mačā izcīnītām 29,6 bumbām ir pirmie turnīrā. Komandai, kura pretendē uz augstiem mērķiem – pat ļoti būtisks rādītājs. Atgādināšu, ka Ventspilī nav kāds viens supercentrs, kurš nolasītu visu grozu. Tas vairāk ir visas komandas kopīgi paveikts darbs.

Ja pie sava groza ventiņi ir līderi, tad pie pretinieka groza iespējas atkārtotam uzbrukumam tiek izcīnītas salīdzinoši reti. Tāpat ar pārtvertām bumbām – ar vidēji 5,8 bumbām ventiņi ir tikai 27. vietā. Ja nebūtu augstāk minētās kopumā veiksmīgās aizsardzības ailes, varētu runāt par agresivitātes trūkumu. Tagad prātā nāk pavisam citas kvalitātes – lieka riska izskaušana. Katra aizraušanās cīņā par bumbu zem pretinieka groza, katrs mēģinājums pārtvert kādu piespēli ir saistīts ar pamatīgiem riska faktoriem, kas zibenīgi var pārvērsties zaudētos punktos. Atgriešanās aizsardzībā – tā ir māka un kvalitāte, kuru uzsver arī Štelmahers. Līdz ideālam tālu, bet akcenti izskatās salikti pareizi.

 

Par pieredzes trūkumu jāmaksā ar kļūdām

Komandas kļūdu ailē ik spēli vidēji tiek veikti 15,6 ieraksti. Tas ir daudz un dotu vietu starp desmit kļūdām bagātākajām komandām. Vēl vairāk to bija otrdienas spēlē pret “Gaz Metan”, par ko Štelmahers sacīja tā: “Ja var ar 20 kļūdām uzvarēt spēli ar 30 punktiem – es to pieņemu. Tomēr iepriekšejā spēlē lielā kļūdu skaita dēļ zaudējām.” Lielos vilcienos šo rādītāju var norakstīt uz komandas spēlētāju pieredzes trūkumu un jaunību. Tādām lietām gājuši cauri visi. Ar to nevajag samierināties, taču komandas līdzjutējiem jāapzinās – būt ideāliem visos rādītājos nav iespējams. Statistika rāda, ka daudzās ļoti būtiskās lietās šī BK “Ventspils” var būt labākā. Ne tikai kādā atsevišķā spēlē, arī visā turnīrā kopumā. Iekļūšana ceturtdaļfinālā un tālākās veiksmes ir pašu ventspilnieku rokās. Ja augstāk minētās pašu spēles kvalitātes izdosies likt lietā svarīgākajos brīžos – rezultātam jābūt.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.