×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
20. jūnijs, 2014
Drukāt

BKUS un SPKC atklātā vēstule: kampaņas pret vakcināciju – apzināts kaitējums pret bērnu (11)

vakcina_142

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) atklātā vēstule Veselības ministrijai, Veselības inspekcijai, Latvijas Homeopātu asociācijai, Latvijas Ārstu biedrībai, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai, Latvijas Pediatru asociācijai un plašsaziņas līdzekļiem.

Pagājušajā nedēļā BKUS ārstu redzeslokā, ļoti novēloti, nonāca mazs bērns, kuram pēc saslimšanas ar vakcīnkontrolējamu infekciju, draud nopietnas veselības un dzīvības briesmas. Kā tas varēja gadīties?

Vai patiešām mums jāpiedzīvo agrāko infekciju atgriešanās un nevainīgu bērnu nāve vai smagas slimību komplikācijas, lai vecāki, ģimenes ārsti, alternatīvās medicīnas piekritēji un nereti arī mediji pārdomātu ietekmi, ko rada, kad aicina bērnus pret infekcijas slimībām nevakcinēt vai aktīvi tiražē informāciju pret vakcināciju, kas neatbilst patiesībai? Kas uzņemsies atbildību, ja neizdodas glābt bērnu, kurš saslimis ar infekcijas slimību, ko spēja novērst vakcinācija. Turklāt atgādināsim, ka bērniem gandrīz visas potes mūsu valstī ir bez maksas.

Jā, mēs vecāki esam tik ļoti dažādi savos uzskatos, dzīves pieredzē un izteikumos, uzskatos un lēmumos. Esam dažādi arī situācijās, kad jāizvēlas, kam uzticēt sava bērna veselību un kura padomam klausīt. Vai iespējams runāt par vienu pareizu izvēli visiem? Droši vien, ka nē, bet varam runāt par izvēli – rīkoties tā, lai nekaitētu.

Tādēļ mēs, BKUS un SPKC speciālisti, ar atklātu vēstuli vēršamies gan pie profesionālajām ārstu asociācijām, gan kontrolējošām institūcijām, gan mediju pārstāvjiem un lūdzam uzņemties atbildību par katru izteikto vai rakstīto vārdu. Aicinām uz tādu rīcību bērnu vakcinācijas jautājumā, kas nerada kaitējumu. Uzskatām, ka kampaņas pret vakcināciju ir apzināts kaitējums un neprofesionāla rīcība pret bērnu, un mums kopā ir jādara viss, lai novērstu bērniem sāpes un ciešanas.

Mēs, Bērnu slimnīcas mediķi, neesam pret alternatīvo medicīnu un homeopātiju, tā ir atbalstāma un iesakāma terapija paralēli tradicionālajai medicīnai, situācijās un veselības stāvokļos, kad tas ir iespējams un tas ir droši. Bet tā nevar aizstāt ne vakcināciju, ne citas specifiskas terapijas, piemēram, onkoloģijā, smagu infekcijas slimību ārstēšanu u.tml. Tomēr, neraugoties uz to, ka visur pasaulē ne tikai zinātniski, bet arī, praktiski pierādīts, ka vakcinācija ir vienīgais instruments, lai bērnus un pieaugušos droši pasargātu no veselībai un dzīvībai bīstamām infekcijām, vecākiem nereti tiek pausts un popularizēts cits viedoklis.

Šī nebūt nav pirmā izglābtā bērna dzīvība pēc tam, kad to par ievērojamām naudas summām, absolūti pārliecinoši kā visveselīgāko terapijas veidu pacientam solīja netradicionālās medicīnas pārstāvji. Ja ārsts ir ieguvis medicīnas izglītību, viņam jāzina, kuras slimības vai simptomus var izārstēt ar homeopātiskiem līdzekļiem un kuras tomēr ir jāārstē ar tradicionālās medicīnas metodēm.

SPKC epidemiologi norāda uz pieaugošu atsevišķu infekcijas slimību izplatību, ko iespējams novērst ar vakcinācijas palīdzību. Sevišķu satraukumu rada pieaugošais difterijas gadījumu skaits bērniem un pieaugušajiem: 2010. gadā tika reģistrēti 2 difterijas gadījumi, 2011. g. – 6, 2012. g. – 8, 2013. g. – 14, bet šogad tie ir jau 10 gadījumi, 8 gadījumos no tiem personas nebija vakcinētas pret difteriju.

Mediju telpā nereti izskan absurdi apgalvojumi, kas vakcināciju vaino visās pasaules nelaimēs. Tomēr vakcinācijā nav nekā mistiska, vakcinācija balstās uz vienkāršu principu. Ar konkrētu infekcijas slimību cilvēks parasti slimo vienu reizi mūžā un kļūst neuzņēmīgs imunitātes veidošanās rezultātā. Pēc vakcinācijas organisms, tāpat kā slimības laikā, tiek pakļauts slimību izraisošas baktērijas vai vīrusa iedarbībai, bet vakcīnā šie slimību izraisītāji ir novājināti, nedzīvi vai pārveidoti, līdz ar to tā nerada reālu saslimšanu. Imunitāte (organisma aizsardzība) rodas tādējādi, ka imūnās sistēmas šūnas pret slimību izraisītājiem 7 – 21 dienu laikā izveido antivielas (pretvielas). Informācija par organismā nokļuvušajiem slimību izraisītājiem iegulst t.s. atmiņas šūnās. Ar vakcīnu ievadot šos slimības izraisītājus organismā atkārtoti, pateicoties organisma atmiņas šūnām, ātri veidojas antivielas.

Bērnu slimnīca paralēli šai atklātajai vēstulei neizbēgami ir spiesta vērsties likumā noteiktajā kārtībā pie oficiālajām iestādēm un institūcijām, lai izvērtētu un turpmāk novērstu šādu vai līdzīgu gadījumu atkārtošanos. Tomēr ne mazāk svarīgi mums šķiet aicināt jebkuru padomāt un aktīvi rīkoties, esot atbildīgiem ne tikai par savu, bet arī to mazo cilvēku veselību, dzīvību, labklājību un dzīves kvalitāti, kuru vietā jāpieņem gudri un pārliecināti lēmumi.

Cienījamie vecāki, ja jums ir šaubas par vakcinācijas lietderību, lūdzu konsultējaties par šiem jautājumiem pie mediķiem, vienu, pieciem vai desmit, tam nav izšķirošas nozīmes. Nozīme ir tikai tam, lai šie cilvēki, ar ko jūs runājat, ir profesionāļi, un jums spētu sniegt pēc iespējas vairāk uz faktiem balstītas informācijas.

Ar cieņu,
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi un Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Kāpēc lai ticētu ārstiem, kuri dodas zāļu ražotāju(arī vakcīnu) apmaksātos ceļojumos?

 2. Pie mums ir novērojamas dīvainas lietas,vakcīna kaitīga,bet mazulim čupa-čups mutē jau kopš dzimšanas.

 3. Kur pētījumi par blakus blaknēm potēm, jo ja tādas ir tad ārsti atrunājas ar individuālo reakciju uz potēm. Līdz ar to pat % nav skaidri cik daudziem ir veselībad problēmas pateicoties potēm

 4. Manuprāt, tumsonība izpaužas tajā, ka vecāki akli uzticās šo pošu iedarbībai pret konkrētajām slimībām, nemaz neinteresējoties par to sastāviem un kā tie ietekmēs turpmāko bērna veselību dzīves laikā. No kā gan ir radušās tik daudz autoimuno saslimšanu pret kurām medicīnas nav? Kā gan var apvienot tik daudz pošu pret tik daudz saslimšanām vienā vakcīnā? Kas der visam, neder nekam – lūk, vienīgais fakts, kas ir pierādīts! Lai kaut viens mediķis man parāda šo zinātnisko pierādījumu, ka šī vakcīna atvieglo slimības simptomus! Un reizē arī to – ar kādām slimībām manam bērnam ir risks saslimt dzīves laikā, ko izraisa šo vakcīnu sastāvdaļas!

 5. Cienījamie ārsti!
  1) Kuras tad būtu tās vissvarīgākās potes, ko noteikti vajadzētu potēt?
  2) Vai Jums šķiet normāli, ka vienā potē apkopotas vairākas slimības? Man tas liekas apsurds, jo, ja mēs reāli saslimtu ar 3 vai vairāk slimībām vienlaicīgi, diez vai rezultāts būtu laimīgs…
  Ļoti gribētu dzirdēt atbildes uz šiem jautājumiem. 😉

 6. Pret difteriju instrukcijā teksts ir sekojošs:Tā kā šī vakcīna satur tiomersālu (organiskais dzīvsudrabs) kā konservantu, var tikt novērotas paaugstināta jutīguma reakcijas.
  Tās ir maigākās sekas.

 7. Jautājums ārstiem: kuras potes satur dzīvsudrabu? Ja sasit veco termometru, tad nedrīkstot elpot tvaiku, bet mazuļi saņem poti ar dzīvsudrabu.

 8. Lai kā slavētu vakcināciju,bet tajā reizē kad novacinējos pret gripu tā saslimu,kā nebiju slimojis ne reizi.Vairāk tādas muļķības nedaru un nopietni slimojis neesmu.Izdarat secinājumus paši.

 9. Nepiekrītu! Vakcinācija tāda kāda ir šodien ir KAITĪGA bērna veselībai! Atzīstu vakcīnas tikai pret difteriju, tuberkulozi, stinguma krampjiem, epidēmisko parotītu.
  Vakcinacija , tas ir farmācijas firmu bizness ….. un arī kāda programma, ko īsteno pasaules korifeji. Diemžēl.

 10. Lai cik dīvaini tas neliktos, bet nezināšana un tumsonība ieguvusi neredzētus apmērus tieši uz demokrātijas un moderno tehnoloģiju attīstības fona – tie murgi, kas atrodami internetā un pretendē uz zinātnes sasniegumiem dara savu darbu

 11. Un tomēr ne visas potes ir nepieciešamas. Nupat būs pienākuši laiki, kad gandrīz katrai niecīgākajai kaitei ārstu mafija ieteiks poti. Es šeit nerunāju par pamatpotēm.

Draugiem Facebook Twitter Google+