×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
4. jūnijs, 2015
Drukāt

Nonācis FIB uzmanības lokā, FIFA prezidents Blaters atkāpjas no amata (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Otrdienas vakarā Starptautiskās Futbola federāciju asociācijas (FIFA) prezidents Zeps Blaters negaidīti paziņoja, ka atstāj savu amatu, kurā bija pavadījis 17 gadus. Par pasaules sportā vienu no ietekmīgākajiem cilvēkiem uzskatītais Blaters par aiziešanu no amata paziņoja īpaši sasauktā preses konferencē Šveices pilsētā Cīrihē. Neilgi pēc šā paziņojuma kļuva zināms, ka Blaters nonācis ASV Federālā izmeklēšanas biroja uzmanības lokā saistībā ar korupcijas skandāliem, kuru dēļ pagājušajā nedēļā Šveicē jau tika aizturēti vairāki FIFA augsta ranga darbinieki.

Blaters: FIFA vajadzīga pārveide

Līdz šim 79 gadus vecais Blaters mēģinājis distancēt sevi no Šveices policijas aizturētajiem FIFA septiņiem darbiniekiem, kuriem ASV izvirzītas apsūdzības kukuļņemšanā. Tiesa, kā laikrakstam “The New York Times” norādīja vairākas vārdā neminētas ASV personas, kas pietuvinātas izmeklēšanai pret FIFA kukuļņēmējiem, šobrīd notiek aktīvs darbs, lai par kukļņemšanu varētu sākt izmeklēšanu arī pret Blateru. ASV izmeklētāji cer panākt sadarbību ar citiem korupcijā apsūdzētajiem cilvēkiem, norāda Savienoto Valstu ietekmīgais laikraksts.

“FIFA ir nepieciešama pamatīga pārveide. Neskatoties uz to, ka FIFA locekļi man devuši jaunu mandātu, šķiet, ne visi futbola pasaulē atbalsta šo mandātu,” paziņoja Blaters, kurš pirms dažām dienām FIFA prezidenta amatā tika pārvēlēts piekto reizi. Paziņojis par pasaulē vadošās futbola organizācijas vadītāja pilnvaru nolikšanu, Blaters, neatbildot uz žurnālistu jautājumiem, pameta preses konferenču telpu FIFA birojā. Starptautisko ziņu aģentūru žurnālisti, kuriem bija iespēja klātienē noklausīties Blatera atkāpšanās runu, sacīja, ka aizejošais FIFA prezidents izskatījies drūms un nospiests. Vēl pirms dažām dienām, īsi pēc pārvēlēšanas prezidenta amatā, viņš, atbildot jau tad izskanējušajiem aicinājumiem atkāpties no amata, paziņoja: “Kāpēc man būtu jāatkāpjas? Tas nozīmētu, ka es atzīstu, ka esmu darījis kaut ko sliktu.”

Pēc ASV Tieslietu ministrijas izplatītās informācijas, izmeklēšana sākta pret 14 FIFA augsta ranga darbiniekiem, kuri tiek turēti aizdomās par kukuļņemšanu vairāk nekā 150 miljonu dolāru vērtībā. Starp pagājušajā nedēļā Cīrihē aizturētajiem septiņiem FIFA darbiniekiem divi ir organizācijas viceprezidenti, informē raid­sabiedrība “BBC”.

Atkāpties iesaka juridiskais padomnieks

Paziņodams par aiziešanu no FIFA prezidenta amata, Blaters arī norādīja, ka pēc iespējas ātrāk mēģinās sasaukt FIFA ārkārtas kongresu, kurā varētu tikt ievēlēts organizācijas jaunais prezidents. “Tas ir jādara saskaņā ar FIFA statūtiem, un mums ir jāatvēl pietiekami daudz laika, lai labākie kandidāti varētu sevi prezentēt,” sacīja aizejošais organizācijas galva. Pēc starptautisko mediju rīcībā esošās informācijas, FIFA ārkārtas kongress varētu notikt laika posmā no šā gada decembra līdz nākamā gada martam. Līdz nākamā prezidenta izraudzīšanai Blaters turpinās pildīt FIFA vadītāja pienākumus.

Kaut arī Blaters nepaskaidroja iemeslus savam lēmumam aiziet no prezidenta amata, kurā viņš tika ievēlēts vien pirms dažām dienām, domājams, iemesls meklējams faktā, ka FIB sācis pastiprināti interesēties par iespējami koruptīvajiem darījumiem, kuros Blaters pats bijis iesaistīts. Pagaidām Blatera vārds nefigurē nevienā krimināllietā, taču, kā skaidro “The New York Times”, iespējams, tas varētu būt tikai laika jautājums. Savienoto Valstu izdevumam kāds FIFA augsta ranga darbinieks atklājis, ka Blateram nolikt savas pilnvaras ieteicis viņa juridiskais padomnieks, kurš esot norādījis, ka, atrodoties FIFA prezidenta amatā, Blateram būtu grūti nākotnē aizstāvēties pret izvirzītajām apsūdzībām korupcijā.

Tikmēr Starptautiskā policijas aģentūra Interpols pēc ASV lūguma izdevusi tā dēvētos sarkanos brīdinājumus par FIFA bijušajiem diviem darbiniekiem un četriem izpilddirektoriem, kuri arī tiek apsūdzēti korupcijā.

Slavē Blatera atkāpšanos

Starptautiskā futbola sabiedrība Blatera atkāpšanos no prezidenta amata galvenokārt novērtējusi pozitīvi. “Tas bija sarežģīts lēmums, drosmīgs lēmums un pareizs lēmums,” paziņojis Eiropas Futbola asociāciju savienības (UEFA) prezidents Mišels Platinī, kuru daudzi min kā iespējamo Blatera pēcteci FIFA vadītāja amatā. “Laba diena futbolam. Pārmaiņas beidzot tuvojas,” uzzinājis par Blatera atkāpšanos, paziņoja Portugāles futbola leģenda un bijušais FIFA prezidenta amata kandidāts Luišs Figu. “Tagad mums atbildīgi un mierīgi ir jāatrod vienots lēmums, kas organizācijā aizsāktu jaunu dinamisma, caurspīdīguma un demokrātijas ēru.”

Blatera atkāpšanos slavējuši arī FIFA ilggadējie sponsori – Dienvidkorejas autobūves uzņēmums “Hyundai” un bezalkoholisko dzērienu uzņēmums “Coca-Cola”. “Šis varētu būt pirmais solis jaunas FIFA valdes veidošanā, kas nodrošinātu augstus ētikas standartus organizācijas rīcībā,” paudis “Hyundai”. Savukārt “Coca-Cola” aicināja pasaulē lielāko futbola organizāciju darīt visu, lai tā atgūtu sabiedrības uzticamību.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kas tad viņam cits atlika?
    UEFA sāka jau runāt par Krievijas boikotu 2018. g. To krievi pieļaut nevarēja, un Blateram bija vien jāaiziet.

Draugiem Facebook Twitter Google+