Latvijā
Kriminālziņas

Uz apsūdzēto sola 13 pastnieces: Blēdīgo sieviešu kontā – 66 nozieguma epizodes8


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Jau astoņus gadus Kurzemes rajona tiesā Liepājā pirmajā instancē tiek izskatīta lieta, kurā uz apsūdzēto sola sēž 13 pasta darbinieces, taču sprieduma par noziedzīgajiem nodarījumiem, kas notika jau diezgan tālajā 2006. un 2007. gadā, vēl nav. Skatot lietas materiālus, rodas iespaids, ka Nikolaja Gogoļa “Revidentā” parādītā cilvēku daba gandrīz 200 gadu laikā nav mainījusies – bailes no revidenta kā bijušas, tā palikušas. Arī “Latvijas Pasta” kādreizējās revidentes Vaira Bradziniece un Māra Kravčenko to nolēmušas izmantot savā labā.

 

Izkrāpti ap 20 000 eiro

Kopumā fiksētas 66 noziedzīgas epizodes – V. Bradziniece darbojusies visās, daļā – tandēmā ar M. Kravčenko. Visas epizodes faktiski vienādas: revidentes ieradās dažādās Liepājas pasta nodaļās ar trešo personu pasu kopijām un lūdza noformēt uz tām ātros kredītus, ko pašas pēc tam arī saņēma. Tā tika izmantotas 13 pasta darbinieces, no kurām 12 (pret vienu ir atsevišķi izdalīta lieta) atrodas uz viena apsūdzētā sola ar revidentēm. Izmeklētāji secinājuši, ka kopumā no ātro kredītu firmām “GE Money” un “BIG” izkrāpti ap 14 000 latu (ap 20 000 eiro). Ņemti kredīti no 100 līdz 450 latiem. Izmeklēšanā noskaidrots, ka revidentēm bijušas naudas problēmas, īpaši V. Bradziniecei, kura arī privāti aizņēmusies naudu no pasta darbiniecēm.

Revidentes sākumā pat centušās atmaksāt kredītus, taču acīmredzot kredītu karuselis sācis griezties pārāk strauji. Pasta darbinieces, gan nodaļu vadītājas, gan operatores (daļa joprojām strādā “Latvijas Pastā”), policijā liecinājušas, ka piekritušas nelikumīgām darbībām, jo baidījušās, ka revidentes pretējā gadījumā atradīs pārkāpumus un tad tiks zaudētas prēmijas un varbūt pat darbs. Par palīdzēšanu pasta darbinieces saņēmušas simbolisku pateicību: kādu šokolādi, arī piecus latus.

Īpašas bailes esot bijušas no V. Bradzinieces, kas varējusi būt ļoti ne­špetna. Vienlaikus revidentes solījušas, ka nevienam nekāds ļaunums nebūšot, naudu viņas pašas atmaksāšot. Un patiesi – pāris gadus Liepājā pasta darbinieces neko sliktu nedzirdēja, līdz tomēr revidentes nav spējušas atmaksāt kredītus un policija sākusi saņemt iesniegumus no personām, kuru dati tika izmantoti un pret kurām sāka vērsties parādu piedzinēji. Pasu kopijas pie revidentēm nonākušas dažādos veidos: V. Bradziniece izmantojusi arī savus radus, dažas pasu kopijas salīmējusi no pasta nodaļu atkritumu kastēs atrastām kopiju drumslām.

 

Process ievilcies

Policija veica skrupulozu izmeklēšanu katrā no epizodēm, un 2010. gadā lieta nonāca tiesā, taču daudzo apsūdzēto un liecinieku skaits, tiesneša maiņa un izmaiņas likumos procesu paildzinājušas. Arī apsūdzētās ne vienmēr visas varēja ierasties uz tiesu, bet pat bez vienas apsūdzētās tiesas sēde nebija iespējama (kā, piemēram, šā gada 24. maijā). Turklāt galvenā apsūdzētā V. Bradziniece kādu laiku bēguļojusi. Tomēr tika noķerta un uz laiku apcietināta, tagad atbrīvota un uz tiesu nāk.

Kredītkompānijām visa nauda nav atmaksāta. Noilgums lietai nedraudot. Tā kā pēc noziedzīgām darbībām pagājis daudz laika un apsūdzētajām būtu grūti atcerēties notikušā detaļas, prokurors Uldis Kursinskis lūdza tiesu nolasīt apsūdzēto pirmstiesas izmeklēšanā sniegtās liecības. Tas aizņem daudz laika – vairākas tiesas sēdes – un tērē tiesneses Aija Āvas spēkus. Tā 21. maijā tiesnese izturēja trīs stundas, līdz pievīla balss saites. Bet lielākā daļa liecību nolasītas. Nākamā tiesas sēde paredzēta 2. augustā.

 

Bailes un lētticība

Bet pagājušonedēļ 21. maija tiesas sēdē izskanēja šādi fakti no izmeklēšanas materiāliem. V. Bradziniece kopā ar M. Kravčenko vairākkārt (piemēram, 2006. gada 15. un 25. novembrī, 2007. gada 17. un 31. oktobrī) ieradušās Liepājas “Latvijas Pasta” 10. nodaļā ar svešām pasu kopijām, ar kurām vērsušās pie nodaļas priekšnieces. Līdzi bijušas jau aizpildītas kredīta lūguma veidlapas, kurās priekšniece pazinusi V. Bradzinieces rok­rakstu, bet tās bijušas to cilvēku vārdā, kuru dati bija pasu kopijās. Tika lūgti 400, 325, 250 lati un līdzīgas summas. Dokumentus pasta nodaļas priekšniece pieņēmusi, labi zinot, ka pārkāpj likumu, jo viņai ar parakstu bija jāapliecina, ka kredītu prasa pases uzrādītājs. Tad dokumentus pastniece aizfaksējusi “GE Money”, no kura atpakaļ saņēmusi līgumu un varēja V. Bradziniecei izsniegt naudu, kas par to arī parakstījās. Pasta nodaļas priekšniece esot baidījusies no V. Bradzinieces, kura gan viņu arī mierinājusi, ka nevienam nekāds ļaunums netikšot izdarīts. Citos gadījumos kredītam bija nepieciešami galvotāji, kuri arī tikai noformēti uz klātneesošu trešo personu vārda.

Par krāpšanu, kredītu nelikumīgu saņemšanu un citu personu datu nelikumīgu izmantošanu pas­ta darbiniecēm draud cietumsods līdz pat pieciem gadiem.

LA.lv