×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
25. jūlijs, 2013
Drukāt

Blūzs un blūmīzeri Siguldā


Jimmy_Z_42

27. jūlijā Siguldas pilsdrupu estrādē jau ceturto reizi atgriežas Siguldas Blūza svētki. Pirmoreiz festivāla vēsturē uzsvars likts uz ārzemju – ASV, Holandes, Igaunijas, Itālijas, Lielbritānijas, Lietuvas un Zviedrijas – mūziķu piedalīšanos, tomēr publiku priecēs arī pašmāju mākslinieki. Festivāla īpašais viesis – apvienība “Jimmy Z and the ZTribe”, kuras līderis ir pasaulslavenais mutes ermoņiku spēlētājs Džimmijs Zī no ASV. 


 

Apjomīgo ārzemju viesu plejādi varētu sākt ar viesiem no Holandes – grupu “The Juke Joints”, jo tā Blūza svētkos piedalās pirmoreiz. Iepazīstinot ar mūziķiem, var teikt, ka pērn holandiešu blūza fani to izvēlējuši par labāko vietējo blūza grupu. “Latvijas blūza faniem šis kolektīvs varētu būt pazīstams, jo Latvijā viņi viesojušies “Pelican Blues” festivālā,” vēsta Siguldas festivāla saimnieks Normunds Kalniņš. Uz Blūza svētku skatuves “The Juke Joints” svinēs grupas 30. dzimšanas dienu. Starp svētku viesiem arī mūziķi no Lielbritānijas. Šajā reizē britu jaunā blūza cerība, 21 gadu vecais Krisijs Metjūzs kopā ar grupu jeb vienkārši “Krissy Matthews Band”.

Ciemiņi sagaidāmi arī no tuvajiem kaimiņiem – Baltijas valstīm. Lietuvas blūzmeņu plašo saimi šogad pārstāvēs projekts “Deivert/Belkin Band”, kurā savus talantus apvienojuši labākie Lietuvas mūziķi veterāna Aleksandra Belkina vadībā, kā arī amerikāņu izcelsmes zviedru blūzmenis Berts Deiverts, kurš sola iepazīstināt un pārsteigt klausītājus ar blūzā reti izmantotu instrumentu – mandolīnu. Bet no mūsu ziemeļu kaimiņiem Igaunijas pilsētas Tartu uz Siguldu atbrauks kolektīvs “Andres Roots Roundabout”. “Grupas līderis Andress Rūts pamatoti ir uzskatāms par vienu no izcilākajiem “delta blues” ģitāristiem un “altblues” kustības aizsācējiem Austrumeiropā,” vērtē N. Kalniņš.

Tomēr festivāla galvenais viesis ceļo no tālienes, un tā ir apvienība “Jimmy Z and the Z Tribe” (burtiski – Džimmijs Z un Z cilts). Šī ir mutes harmonikas profesionāļa Džimmija Zī dibināta apvienība. Pats Džimmijs, īstajā vārdā Džeimss Zavala, ir dzimis Kalifornijā, profesionāla mūziķa gaitas uzsācis 1970. gadā, bet karjeras uzplaukumu piedzīvojis pēc sadarbības ar rokzvaigzni Rodu Stjuartu. Mūziķis sadarbojies arī ar slavenajiem “Eurythmics”. Lai arī būdams pazīstams kā populāru mūziķu un grupu sesiju muzikants, Džimmijs ir pārliecināts blūzmenis un šajā žanrā saspēlējies gan ar Beriju Vaitu, gan Džonu Bon Džovi, Devidu Koverdeilu no “White Snake”, Tomu Petiju un citiem. Mūziķis izdevis četrus solo albumus, viņš ieraksta arī skaņdarbus mūzikas bibliotēkām, filmām, radio un reklāmām. Pašlaik Džimmijs ir grupas “The Sons of Etta” muzikālais vadītājs, kā arī aktīvi koncertē ar savu kolektīvu “Jimmy Z and Z Tribe”, ko redzēsim Blūza svētkos Siguldā. “Šī ir otrā reize, kad Latvijā viesojas profesionāls mutes harmoniku spēlētājs. Pirmais bija Tods Tielemans pirms desmit gadiem,” saka mūziķis Aivars Hermanis.

Būs arī klavierspēles meistars Gints Žilinskis kopā ar domubiedriem Indri Orubu (bungas) un Bruno Priekuli (kontrabass) – viņi kāps uz skatuves kā “Ginta Žilinska trio”, lai uzspēlētu savas kompozīcijas un “boogie” klasiku. Pērn jaunu apvienību nodibinājis kādreizējais grupas “Eolika” ģitārists un ģitārspēles pasniedzējs Vladimirs Lavrinovičs. Viņa jaunais sastāvs “Lavrix Band” izdevis debijas instrumentālo albumu “My Time”, kura kompozīcijas skanēs arī Siguldā. Uzstāsies arī grupa “Cement”.

Blūza svētkus Siguldas atjaunotajās pilsdrupās tradicionāli uzsāks III Latvijas Blūza konkursa finālistu koncerti. Savukārt, sekojot Džimmija Zī pēdās, festivāla noslēguma “džemošana” – tā mūziķu slengā dēvē neiestudētu saspēli un improvizāciju – pirmo reizi veltīta mutes harmonikām jeb, tautas valodā sakot, blūmīzerim. N. Kalniņš atklāj: “Ir sagadījies, ka katras grupas sastāvā ir pa mūziķim, kas pārvalda šo instrumentu un sesijas nosaukums uzprasās pats par sevi – “Harmonica Jam Session”!”

 

VARBŪT NODER

Vieta – Siguldas Pilsdrupu estrāde.

Laiks – 27. VII. Ieeja no 14.00. Sākums 15.00. Pēdējais koncerts beidzas ap 1.

Biļetes “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilesuservis.lv.

Cena: Ls 8 un 12.

Apmeklētājiem būs iespēja iegādāties pilnīgi visu festivāla grupu CD un tikt pie autogrāfiem un kopīga foto.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+