Sports
Citi sporta veidi

BMX leģenda Štrombergs paliek bez atbalsta un iespējas startēt sacensībās0


Treneris Ivo Lakučs (no kreisās) teic, ka Mārim Štrombergam joprojām netrūkst ātruma, spēka un tehnikas, bet startā grūti pārvarēt bailes.
Treneris Ivo Lakučs (no kreisās) teic, ka Mārim Štrombergam joprojām netrūkst ātruma, spēka un tehnikas, bet startā grūti pārvarēt bailes.
Foto – Juris Kalniņš

Spēks un ātrums ir, bet trūkst pārliecības – Latvijas BMX riteņbraukšanas izlases galvenajam trenerim Ivo Lakučam pirms pasaules čempionāta grūti prognozēt sava izcilākā audzēkņa Māra Štromberga iespējas.

Pasaules čempionāts šonedēļ risinās Rokhilas trasē ASV un dažādās vecuma grupās dalībnieku vidū ir arī 34 latvieši. Sacensību kulminācija būs sestdien, kad elites grupā startēs Štrombergs, Edžus Treimanis, Rihards Veide un Kristens Krīgers, kā arī juniori Mikus Strazdiņš, Vineta Pētersone un Vanesa Buldinska.

Jūlija vidū Eiropas čempionātā Francijā no Latvijas braucējiem labākās sekmes bija Treimanim – piektā vieta. Pieredzējušais sportists, kurš šai sezonai gatavojās jaunzēlandieša Kurta Pikāra vadībā, maijā izcīnīja trešo vietu Pasaules kausa posmā. Edžus regulāri nav spicē, taču var izšaut, arī pasaules čempionātā bijis ceturtais un piektais.

Nāciju rangā Latvija ieņem ceturto vietu. Pirmo reizi četri mūsējie individuālajā rangā atrodas pirmajā trīsdesmitniekā un visaugstāk ir Treimanis – 11., uzreiz aiz viņa Štrombergs, kura šā brīža potenciāls nav skaidrs. Eiropas čempionātā viņš nepārvarēja ceturtdaļfināla barjeru, par ko treneris Ivo Lakučs bija pikts – starta taisne neizdevās un tālāk divkārtējais olimpiskais čempions nemaz necīnījās.

Labā ziņa ir tā, ka pasaules čempionāta trase viņam iet pie sirds, aizpērn tur uzvarēja Pasaules kausā, šogad bija pirmais abos braucienos ASV čempionāta posmā. “Jau sākumā aizgāja stabili pa priekšu. Piebraukta trase un viss atbilst, darbs ir paveikts. Bijām tur jūlijā desmit dienu treniņnometnē un Māris brauca labi, starts sanāk, viss ir atstrādāts,” teic Lakučs.

Raizes gan sagādā psiholoģija. “Galva ir tāda, kāda ir. Šobrīd viņš ir vīlies (par Eiropas čempionātu), redzēs, kā tiks ar to galā. Ātrums, spēks un tehnika ir, bet startā uznāk bailes, tajā vecumā (30) negrib krist. Atceros sevi, bija tieši tas pats,” norāda treneris.

Saistītie raksti

Māris apsvēra domu beigt karjeru jau pēc pagājušā gada olimpiskajām spēlēm, tomēr nolēma turpināt – vismaz līdz šī gada pasaules čempionātam. Vai Rokhilā tiks likts punkts, šobrīd paliek atklāts jautājums. “Šosezon viņš vairs nebrauks, jo sponsoru nav un līdzekļi iztērēti,” atklāj Ivo Lakučs. “Finansiālā drošība, kas bija iepriekš kā olimpiskajam čempionam un, kad bija ASV komandas atbalsts – tā ir beigusies. Skatīsimies, kā būs nākamgad. Galvā viņam ir kišmiš, bet pēc fiziskajiem dotumiem joprojām ir viss, lai nevajadzētu beigt. Jā, ir muguras problēmas, bet tas ir no lielā spēka – muskulim rodas spazmas un sāp. Tā nav medicīniska liksta, vienkārši ķermenim vajag apkopi, fizioterapeitu, taču ASV viņš ir viens pats pats. Pirms Eiropas čempionāta trīs dienas nebrauca un netrenējās, bet ieradās Arnis Noveičuks (Latvijas Olimpiskās vienības fizioterapeits) un sakārtoja. Ticu, ka var izšaut, situācija nav bezcerīga.” Štromberga rēķinā ir divi pasaules zelti un viens sudrabs.

Jāpiebilst, ka Eiropas čempionātā junioru konkurencē sekmīgi startēja Latvijas meitenes, Pētersonei izcīnot sudrabu, bet Buldinskai – bronzu.

LA.lv