Foto – LETA

Boka: Trūkst finansējuma onkoloģisko pacientu ārstēšanai 0

Šodien Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionārā “Latvijas Onkoloģijas centrs” atklāja Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikas renovētās telpas.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Lasīt citas ziņas

Jaunās telpas un jaunākās tehnoloģijas ļaus nodrošināt augstākās kvalitātes ārstēšanos, sekmēs pacientu un darbinieku drošību, tomēr pacientu ir daudz vairāk nekā tam atvēlētais valsts finansējums, preses konferencē atzina RAKUS valdes priekšsēdētājs Viesturs Boka.

Pēc Latvijas vēža reģistra datiem, 2011.gadā tika reģistrēti vairāk nekā 11 000 jaunu ļaundabīgo audzēju gadījumu un kopā Latvijā onkoloģisko pacientu ir vairāk par 65 000. 2011.gadā klīnikā staru terapiju saņēma 2851 pacients. Gada laikā kopā izpildītas 267 245 staru terapijas procedūras. RAKUS Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikā ārstējas 75% no staru terapijas pacientiem Latvijā. Turklāt staru terapiju jāsaņem ne mazāk kā 60% no primāri ārstētajiem pacientiem un 25% gadījumos to jāveic atkārtoti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Onkoloģisko pacientu ārstēšanās izmaksas sedz valsts, tomēr RAKUS valdes priekšsēdētājs norādīja, ka pacientu ir daudz vairāk nekā ārstēšanai paredzētais budžets. Viena pacienta staru terapijas kursa izmaksas pēc Veselības ministrijas (VM) noteiktajām kvotām ir 970 latu, bet reālās izmaksas vienam pacientam ir 1238 lati. Klīnikai 2011.gadā izveidojusies 1 miljonu latu liela naudas pārstrāde. Boka norādīja, ka šo pārstrādi veido operāciju līdzmaksājumi, pacientu iemaksas un arī jauno tehnoloģiju izmantošanas izmaksas. “Nevar atlikt pacientu, nesniedzot palīdzību, cilvēki iet bojā,” akcentēja Boka.

Par spīti finansiālajām problēmām, RAKUS valdes priekšsēdētājs sacīja, ka klīnikas renovācija Latvijas onkoloģijas vēsturē ir viens no nozīmīgākajiem brīžiem.

Rekonstruēto telpu platība sasniedz 4 452 kvadrātmetrus. Ir rekonstruētas un sakārtotas reģistratūras un ambulatoro pacientu uzgaidāmās, apskates un procedūru telpas, izveidota izolēta pāreja radioaktīvajiem pacientiem kodolmedicīnas daļā un atjaunotas nestandarta aprīkojuma laboratorijas telpas. Rekonstruētas arī personāla telpas, ierīkotas ventilācijas, kondicionēšanas un ugunsdrošības sistēmas, kā arī veikti citi nepieciešamie pasākumi klīnikas sekmīgai darbībai.

Patlaban Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnika ir vadošā iestāde staru terapijas jomā Baltijas valstīs, preses konferencē sacīja klīnikas vadītāja Olga Utehina. Viņa norādīja, ka klīnikā pielieto visas augsto tehnoloģiju staru terapijas metodes. 2009.gadā klīnikā tika uzstādīts lineārais paātrinātājs “Novalis TX”, kas ir vienīgā Baltijas valstīs stereotaktiskā staru terapijas un stereotaktiskāradioķirurģijas medicīnas iekārta. Patlaban klīnikā atrodas piecas šādas iekārtas, bet vēl trīs Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā un Daugavpils reģionālajā slimnīcā.

Reklāma
Reklāma

“Pateicoties tehnoloģijām, daudziem var un varēs palīdzēt, un ir būtiski, ka vide cilvēkus uzrunā ar pozitīvām emocijām,” sacīja Veselības ministrijas (VM) parlamentārā sekretāre Liene Cipule.

Kā ziņots, Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikas telpas tika rekonstruētas un sakārtotas ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu. Staru terapijas iekārtu modernizācija un parēja no vecajām ārstēšanas metodēm uz principiāli jauno pieeju onkoloģisko pacientu ārstēšanā “Latvijas Onkoloģijas centrā” sākās 2001.gadā un šobrīd ir pilnībā pabeigta. Kopējās projekta izmaksas veido 834 081 latu, no kuriem 85% finansēja ERAF, 13,2% no valsts budžeta un 1,8% veidoja RAKUS pašu finansējums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.