×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
23. februāris, 2016
Drukāt

Bonds: BBC “kara spēlē” būtiskākais nav Latgales atainojums, bet atziņas par Latvijas ievainojamajām vietām (42)

Foto LETAFoto LETA

Bijušais Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Īens Bonds

BBC veidotajā dokumentālajā fikcijā “Trešais pasaules karš. Komandcentrā”, ko aizvadītajā nedēļā demonstrēja arī Latvijas Televīzija, viens no iesaistītajiem ekspertiem, kuri spriež, kā Apvienotajai Karalistei būtu jāatbild uz promaskavisko aktīvistu agresiju Latgalē, ir bijušais britu vēstnieks Latvijā Īens Bonds (amatā no 2005. līdz 2007.gadam).

Intervijā “LA” viņš uzsver, ka šādā iedomātā “kara spēlē” būtiskākais nav tas, ka tajā attēlota tieši Latgale, bet gan gūtās atziņas par Latvijas ievainojamajām vietām. Iespējams, tās nav militāras, bet slēpjas, piemēram, finanšu sektorā.

– Kāpēc piekritāt piedalīties BBC projektā?

Ī. Bonds: – Mani atrada BBC producenti. Pat nezinu, kurš mani bija ieteicis kā potenciālo dalībnieku. Es nolēmu piedalīties BBC projektā, jo mani ieinteresēja lēmumu pieņemšana krīzes situācijās. Raidījuma veidotāji mums izskaidroja sākumscenāriju, taču tālāk notikumu attīstība mums, apspriežu telpā esošajiem, bija pārsteigums. Tas bija reālistisks krīzes menedžments, kura mērķis bija pārbaudīt lēmumu pieņemšanas gaitu. Tā kā “notikumi” strauji laikā attīstījās, mums bija spontāni jāpieņem lēmumi. Līdzīgus vingrinājumus ir veikusi arī NATO. Man šķiet, ka jautājums nav par Latgales atspoguļojumu, bet gan par lēmumu pieņemšanas procesiem. Protams, ka Latgales situācijas atainojums nav precīzs, taču ikvienam teorētiskam vingrinājumam vajag krīzes sākumu. BBC filmā scenārija izveide bija saistāma ar Krimas aneksiju un konfliktu Ukrainas austrumos. Tā ir kā teātra luga. Filmēšanas process bija ilgs – tās bija kopumā aptuveni septiņas stundas. Daudz no safilmētā materiāla vēlāk tika “izgriezts” laukā, jo es runāju vairāk, nekā parādās galaversijā. Mums gan netika dota iespēja apskatīties gala iznākumu pirms sagatavotā materiāla laišanas ēterā.
(..)

– Bet, ko mēs varam mācīties no šādas izspēles? Kuri, jūsuprāt, ir Latvijas vājie punkti?

– Latvijas ievainojamība nav saistāma ar Daugavpili, bet ar to, ka jums blakus ir liels un naidīgs kaimiņš – Krievija. Izspēlē parādījās, ka Latvija ir relatīvi maza valsts ar nelieliem bruņotajiem spēkiem. Ja rastos līdzīga krīze, jums būtu ļoti īss laikaposms lēmumu pieņemšanai un tas būtu jāveic uz skopas informācijas pamata. Pretstatā varu minēt citas izspēles “aukstā kara” gados, kurās tika simulēti konflikti starp Vācijas Federatīvo Republiku (VFR) un Vācijas Demokrātisko Republiku. Pamatā bija pieņēmums, ka VFR ir liela valsts un tajā ir spēcīga NATO spēku klātbūtne, un NATO spēki atrodas arī pierobežā. Šādos apstākļos paliek vairāk laika lēmumu izvērtēšanai un ieviešanai dzīvē. Viena no lietām, ko parādīja BBC izspēle – svarīgi, ka Baltijas valstīs un Polijā izvietots NATO sabiedroto karaspēks, kaut vai uz rotācijas pamata. Tomēr es uzskatu, ka Baltijas valstīs nepieciešama patstāvīga NATO sabiedroto klātbūtne, piemēram, NATO militārās bāzes atveidā. Es nepiekrītu kritiķiem, kuri saka, ka tas būtu NATO–Krievijas Pamatakta pārkāpums (tajā apsolīts, ka NATO neizvietos savas bāzes jaunajās dalībvalstīs. – Ģ. V.). Krievija pēdējos gados rīkojas pilnīgā pretrunā šim dokumentam.

Visu interviju ar Īenu Bondu lasiet “Latvijas Avīzes” E-Izdevumā un 24.februārī “Latvijas Avīzē”.

Pievienot komentāru

Komentāri (42)

 1. BBC atrada ES vājo punktu? Man ienāca parātā doma-kas būtu noticis ar Angliju,ja tai pāri drāztos uz priekšu un atpakaļ divu pasaules karu frontes līnijas? Un starpā pilsoņu karš,kad tiek iznīcināta un aizliegta monarhija un inteliģence? Un nevis Anglija uzkundzētos Īrijai,bet Īrija Anglijai?
  Domāju,ES vājai punkts ir pati ES. Kaut kādus kritērijus piemeklēja dalībvalstīm,bet Impērija nesanāca. Un arī nesanāks. Diemžēl….

 2. Filma (maigi izsakoties) bija nekorekta. Briti vienmēr bijuši augstprātīgi, vienmēr gribējuši citus pamācīt. Reiz Londonā kāds anglis man vīzdegunīgi uzdeva jautājumu – vai latviešu valoda ir vācu un angļu valodas mikslis. Pēc manas atbildes viņš nedēļu ar mani nesarunājās. Viņiem neienāk prātā, ka viņu pamācības nemaz netiek lūgtas. Ja runājam par lēmumu pieņemšanu, tad to lai viņi risina paši savās mājās. Mēs jau līdz riebumam esam noskatījušies muļlāšanos ar lēmumiem, kad Krievija izdara nelietības Ukrainā un visu šo cirku ar bēgļiem.

 3. BBC filmā krīze nav Latgalē, bet gan politiķu apspriedītē viņu galvās- nespēja pieņemt atbilstošus un saprētīgus lēmumus. Latgalē nav separātistu, tajā dzīvo Latvijas patrioti, ko viennozīmīgi nevar teikt par visiem politiķiem.

 4. Bijušā vēstnieka teiktais bija visreālistiskākais. Paldies pirmajam britu vēstniekam Latvijā, kas visus šokēja ar labu latviešu valodu. Un tas bija tālajos 90.tajos. Vešņakovs pat šodien neprot pateikt LABDIEN! Tas arī raksturo austrumu kaimiņu.

 5. Pamataktā nav noteikuma, ka NATO neizvietos savas karabāzes, tas izskanējis tikai mutiskās sarunās.

 6. Kādas ģeniālas atziņas! Izrādās, ka mēs esot maaza valsts, un blakus esot Liela Krievija. Es gan biju domājis, ka mums ir Liellatvija. Par to Daugivpili gan nesapratu. Esmu tur vairākkārt bijis, bet neviens dumpoties netaisās. Drīzāk jau Ventspils- tie nodrukājuši savu naudu (ventus) un Jaungadu sagaida savā laikā. Vēl nesapratu, kas ir ”dokumentāla fikcija” . Tas izklausās, kā tēja ar bez cukuru/a.

 7. Bonds? Aģents 007?

 8. Filma pavaja.Nekada kara Latgale nebus.So scenariju vajadzeja parnest uz Rigu ,tad butu ticamak …

 9. Nav saprotams,kapeec ,pikiteetaaji pulceejas pie MK? Ne pie Krievu vestniecibas???

 10. Pamela izteica manas domas.Filma ir laba,tik,aprobezhotie nav speejiigi saprast,un uztver to kaadu joku
  Tas ir krievu projekts, Iespeejams; rezhisori;Goponenko Lindermans,Girss Kira Savchenko Lielbritanija

  • Зарезервирую место в дурке и для вас тоже, вам с памелой там самое место.

 11. Pirms vēl presē parādījās intervija ar I.Bondu, noskatoties šo BBC filmu, es to tieši tā arī uztvēru – tās
  mērķis bija parādīt augstāko valsts ierēdņu vājās vietas krīzes situācijās LĒMUMU PIEŅEMŠANĀ. Tāpēc mani pārsteidza Kreituses un Pildegoviča komentāri pirms filmas, jo viņi būdami “politologi” runāja pilnīgas muļķības un filmas būtību nebija uztvēruši. Ātra un savlaicīga lēmumu pieņemšana krīzes situācijās ir vājais punkts ne tikai Latvijas varasvīriem un militārpersonām, bet arī ES un NATO ierēdņiem un vadošiem valsts darbiniekiem. Un šī filma to lieliski parādīja. Notiek bezgalīgas diskusijas, dialogi un sanākšanas, tā vietā lai ātri un operatīvi pieņemtu vajadzīgos lēmumus, kādus prasa reālā situācija. Šajā ziņā ir jāmācās no amerikāņiem un arī to filma parādīja.

  • Lēmumu pieņemšana parādīta idiotiski, tam var noticēt tikai hamburgeru populācija. Reālā dzīvē sēdētu Kamerons ar armijas virspavēlnieku un saņemtu rīkojumus no ASV, ko darīt. Arī ASV tie būtu 4-5 cilvēki, varbūt viceprezidents kā Rotšildu pārstāvis. Ļoti ticams, ka pēc pirmajiem pāris kodolsprādzieniem visas puses dotu vaļā ar visu, kas tām ir- lai paspētu izšaut. Arī zarīnu un mēra baciļus no 50.gadiem ieskaitot.

 12. ES saku lielu PALDIES BBC uzņemtajai filmai un KĀ PAR BRĪNUMU !!!LTV-1.KURĀ cedelē rakstīts,ka Latvijas pilsoņiem ir jāskatās TIKAI Kremļa propoganda,ka LV atdzimst fašisms,ka “nabaga”okupantus ēdam 3X dienā,ka apspiežam krievu val.lai gan dzīvē Rīgā dzird tikai okupantu val.un darbu bez tās nevar dabūt,jāmūk trimdā kā 1945.g.
  Filmā parādīta NĀTNĀ dzīves īstenība!ES tikai to neattiecinātu tikai uz Latgali,bet arī uz Rīgu,Jūrmalu,Zilupi,Krāslavu,Ludzu ,Rēzekni utt.NEVAJAG sev melot un vēlamo rādīt kā esošo .Valodas referendums tam pierādījums ar ~~~270000 nelojālu pilsoņu,jo viņi balsoja PRET SATVERSMI !!!25 gadu laikā pat papagailis iemācītos valsts val. vai mērkaķis.Okupanti redz NEGRIB runāt,pilsonību nemeklēs,jo pazemojami/ idiotiem?/ utt.Bērnus sūta uz Krievijas kara nometnēm,Maskavas namā PRETVALSTISKA mafija,Daugavpilī Linders aģitēja vienā saietā par autonomiju,par ko balso Latgale? Par nelojālo SC !!!utt.
  Filma izcila !Ja mūsu politspice vēl nav pilnībā koloborējusies ,ar seju uz austrumiem,tad filma liek pamatīgi par daudz ko pārdomāt!!!

  • Офигеть. Ваша дурость только прогрессирует. В дурку, срочно.

   • Nevar saprast: esi durkas īpašnieks, vai pats tajā tik
    labi jūties, ka aģitē citus ??

   • Your comment is neither readable nor understandable. Please use European transcription!!!

   • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

    latvieši saka: kad lieli viri runā, tad tādiem kā tev ir jāstāv pie ratiem! Vai tad tev trūkst kirilicā drukātu melu, ka tu lien kultūrtautu sarunās ar savām rupjībām un apsaukāšanos. Es pirms pāris dienām par to tev aizrādīju! Domāju, ka izgulēsies un kļūsi pieklājīgāks, taču vilks jau dabu nemet.

    • Фуй, фуй, фуй, какие мы обидчивые. И кто же это у нас такой культурный, позвольте спросить? Эта, с позволения сказать дама, беснующаяся от ненависти с пеной у рта? Дура она дура и есть, и культура тут совсем не причём. Могу подарить дилдо для успокоения гормонов, ей этого очевидно не хватает.

  • Pilnīgi piekrītu, nekas šodien nav par daudz, kad runa iet par Kremļa agresiju. Šodien pat notikumi Sīrijā parāda to, ka Kremļa mafijai nav sarkano līniju. Sagraut slimnīcas, skolas, bērnudārzus – tas viņiem kā divus pirkstus apčurāt. Un par to vīri vēl zīmē sev zvaigznītes uz lidaparāta borta, proti, baigie varoņi – viens bērnudārzs – viena zvaigznīte, viens sagrauts tirgu laukums – divas zvaigznītes. Slepkavo neapbruņotus iedzīvotājus bez vismāzāka riska un Krievijas varoņi! Tātad pilnīgi skaidrs, – nekādi līdzekļi, kas atmaskotu šo bandītisko veidojumu nebūs “par daudz”. Te pat nav ko spriest. Jā viņi sagrābuši nelikumīgi varu savā valstī, tad skaidrs ka nekas viņus neapturēs arī Latvijā, respektīvi, sagaida tikai izdevīgu momentu, kad zvaigznes uy apvāršņa izvietosies labvēlīgā konfigurācijā.

   • atļaušos atgādināt Atbildēt

    ka konfliktu sīrijā iesāka tieši tavi dievi ASV un ari viņi pirmie veiksmigi sabombardeja slimnīcu.. lasit un galvenais atcereties vajag visus ari tos faktus kas tev kategoriski nepatīk. uz šo brīdi pasaulē nav lielāka agresora par asv.

    • Bet viņi par to zvaigznītes nav ne zīmējuši ne saņēmuši. Un, kā tu pats saproti, dievs var būt tikai viens, bet Krievijas vieta ir tur, kur Novodvorska to viņai ir norādojusi. Negribu atkārtoties nu bet tu pats to labi zini. Mūsu ceļš ar ASV, NATO un ES. Tas nav apspriežams.

  • Tie, kuri filmu bija jau noskatījušies BBC kanālā (vai arī YouTube), droši vien pamanīja – Latvijas televīzijā tika demonstrēta “sagraizīta” filma. Netika rādīta epizode, kurā seperātisti ņirgājas par gūstekņiem un liek apēs karavīru formas uzšuves nacionālā karoga krāsā.
   Vēl mani pārsteidz, ka daži komentētāji sociālajos tīklos ir sašutuši, ka filmas kadros tiek sadedzināts Latvijas karogs un mīdīts valsts ģērbonis. Mākslas filmās TAS IR PIEĻAUJAMS. Bet BBC jau varēja tur “iestarpināt” reālus dokumentālus kadris. Šorīt LTV Rīta panorāmā rādīja kadru “šī diena vēsturē”, kur pie Latvijas vēstniecības Maskavā sadedzina Latvijas karogu. Tāpat arī mūsu prokuratūra “nesaskatīja nozieguma sastāvu” Illariona Girsa demonstratīvajā karoga un pases dedzināšanas lietā. Toties ar lielu uzcītību cenšas notiesāt Latvijas patriotu, kurš salocīja slotas kātu Ždanokas rīkotajā Krimas okupācijas atbalsta piketā.

  • To tā saukto “filmu” par izcilu pat tās veidotāji neņemtos nodēvēt! Viņi tikai parādīja, cik zemu vērtē tādu valsti kā Latvija! Par to var ņirgāties, apsmiet, izmantot politiskajās spēlītēs, bet vietējā tauta tik māj ar galvu un saka – super! Un skrien bučot roku kārtējam kakla kungam…

   • Jābūt lielai iztēlei, lai šajā filmā “saskatītu” ņirgāšanos par Latviju. Filma ironizēja par Londonas un Briseles lēmēju birokrātismu un konformismu. Ja gribi redzēt ņirgas un apsmiešanu par mūsu valsti, ieslēdz ķiseļTV vai Pervoju Baltijskuju.

 13. Viens latvietis dikti priecajas ka ir vīri,kuriem ir aknas runāt taisnību.Varu šim sarakstam pievienot vīrus no krievu pasaules cīkstoņiem,jo šie vīri ar aknam ir no vienas pasaules un ar vieniem mērķiem,Šim sarakstam var pievienot arī komentētajus-kremļa gramafonus.

  • Beidz muldēt, tie “cīkstoņi” darbojās tikai tāpēc, ka piebaroti no Kremļa. Viņi ir vajadzīgi PU lai tēlotu demokrātiju. Pavēro viņu runas garāka laika posmā un tad tu man piekritīsi. Tur mums cīņu biedru nav. Viena blēžu komanda nomainīs otru un viss būs pa vecām.

 14. Nožēlojami, ka BBC ,kas pēdejos gados palikusi par melu, zagļu un pedofīlu bodīti, nodarbojas ar šādam mulķībam…To nabaga angļu tauteli Rotšildcukas un citi atkritumi ved uz bezdibeni.

 15. bbc galvenais bija bļaut ka krievi nāk un nacnaidu kurināt, citādi tauta jau sāk atslābt pēc 26 gadu klausišanās -krievi nāk, un tie maitas kā nenāk tā nenāk. jāmeklē jauni veidi propogandas meliem, un kāpec lai ne filma?

 16. Pilnīgi piekrītu. un vel. Tās caurās robežas un atliek vel uzpirkt, neitralizēt kādus 3 robežsargus un Kamaz kolona ar zaļajiem vīriņiem ( ”latgaliešiem” ) ir jau kaut kur Daugavpilī, Rēzeknē un vel…Pretspēku tad tur nav un viss notiek jau kā filmā un pat vienkāršāk.
  To robežu vajag stiprināt vismaz tā, lai ar auto nevar iebraukt un zaļie vīriņi saplēš bikses uz žoga. Atkal nekā – ministrs Kozlovskis sola atstāt 100 m žogu caurumus… Jautājums kam – lai bikses nesaplēš?
  Pirmais vajag mainīt ministru un tad lai stipra robeža un tad varbūt būs…

  • Tu pilsonīt, esi propogandas upuris. Pretīga filma. Ir tautas, kas neļauj par sevi sliktu runāt, nievāt sevi, noniecināt. Latvieši priecājas par pazemojumiem – mazohisti. kauns man par tādiem lutaušiem/lohiem.

   • vai sen tev tās odziņas izgrieza, ka sauc sevi par Annu ?

   • Vai es runāju par pašu filmu. Runāju, rakstu par organizēti vāji sargāto robežu. Par tā sargāšanas organizatoru – ministru Kozlovski, kurš pat negribēja redzēt Maidana izstādes demolēšanu pie MK logiem un kur nu vel redzēt, organizēt robežu sardzi.
    Filmas spogulis ir šodienas tukšums lielatbildīgo galvās…Ja tā nebūtu, nebūtu arī filmas. Ja būtu, tad vismaz kā par iebrukuma pārsteigto Brestas cietokšņa aizstāvēšanu arī bez lielkomandieru vadības…

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+