×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
19. maijs, 2014
Drukāt

Bordāna augšāmcelšanās (10)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Partijas valdē ievēlēts arī Jānis Tomels (no kreisās), kuru Jānis Bordāns min kā vienu no saviem tuvākajiem domubiedriem.

Bijušais tieslietu ministrs Jānis Bordāns, kurš pērn krita politisko partneru nežēlastībā un tika izslēgts no Nacionālās apvienības, sestdien atgriezās politikā, nodibinot pats savu partiju. Tā sola aizstāvēt konservatīvās un kristīgās vērtības.

“Mūsu politiskās darbības mērķis ir Latvijas kā neatkarīgas un demokrātiskas republikas attīstība, balstoties uz mūsdienīga konservatīvisma pamatvērtībām – nacionālās tradīcijas un latviešu valoda, demokrātija un tiesiskums, kristīgās vērtības un tradicionāla ģimene, labklājības valsts un ģeopolitiska piederība Rietumiem,” partijas programmatiskās pamatnostādnes ieskicēja tās līderis Jānis Bordāns. Viņš īpaši uzsvēra, ka jaunizveidotā partija no citiem politiskajiem spēkiem atšķiršoties ar stingru turēšanos pie savas ideoloģijas. Tādēļ arī tai dots nosaukums Jaunā konservatīvā partija (JKP).

Partijas programmā pausts uzskats, ka Latvijas sekmīga attīstība nākotnē iespējama tikai tad, ja tā tiks balstīta uz sešām konservatīvām vērtībām. Pirmkārt – Latvijas Republikas nepārtrauktības princips, noraidot jebkādas runas par “Otro republiku”. “Vienlaikus Latvijas Republika nav LPSR mantiniece un nevar uzņemties atbildību par padomju laikā īstenoto migrācijas politiku,” uzsvēra Bordāns. Otrkārt – latviski runājoša nācija. JKP kategoriski noraida mēģinājumus ieviest divkopienu vai divvalodības situāciju Latvijā, atbalsta pāreju uz mācībām latviešu valodā no pirmās klases. Programmā īpaši pieminēta latgaliešu rakstu valoda un līvu kultūras saglabāšana. Arī pārējās mazākumtautības tikšot atbalstītas, bet “neviena mazākumtautība nevar būt privileģētāka par citām”. Treškārt – demokrātija un tiesiskums. JKP uzskata, ka Latvijas nākotne bez demokrātijas nav iespējama, un konservatīvie stingri iebildīšot pret jebkādu koķetēšanu ar ksenofobiju, rasismu vai vadonismu. “Mums nevajadzētu lepoties ar to, ka 1934. gada 15. maijā Kārlis Ulmanis izbeidza demokrātijas periodu un ieviesa autoritārismu,” norādīja JKP valdes loceklis Jānis To­mels. Tieši demokrātiskās vērtības JKP min kā galveno atšķirību, kad pielīdzināju viņu programmu Nacionālās apvienības (NA) piedāvājumam. “NA valdīja zināms vadonisma kults, kas atspoguļojās vairākos viņu lēmumos. Mēs turpretim balstāmies demokrātiskajos pamatos, ko postulēja pirmais Latvijas Valsts prezidents Jānis Čakste. Turklāt mēs skaidri definējam sevi kā konservatīvu partiju, nevis “nacionāli konservatīvu”. Mums nav nacionālā jautājuma. Mums ir valstiskuma jautājums. Mēs uzskatām, ka Latvijai jāiekļaujas labā kapitāla apritē visā pasaulē, bet NA vairāk velk uz pašizolāciju un eiroskepsi,” man teica Bordāns. Pagaidām gan konservatīvo līderi pieticīgi apgalvo, ka neesot izlēmuši, vai startēt jau šoruden gaidāmajās vēlēšanās.

Partijas dibināšanā piedalījās 223 cilvēki. Cilvēkus sapulcināt nebija grūti, jo šī partija lielā mērā balstās uz biedrības “Demokrātiskie patrioti” bāzes. Kā pastāstīja organizācijas pārstāvis Dāvis Stalts, līdz ar partijas izveidi biedrība faktiski izbeigšot savu darbību. Dibināšanas kongresā netrūka arī tādu cilvēku, kas savulaik aktīvi darbojušies citās partijās. Tostarp bijušie Pilsoniskās savienības un “Jaunā laika” pārstāvji, kas nevēlējās iekļauties “Vienotībā”, un bijušie “TB”/LNNK biedri, kam nepatika apvienošanās ar “Visu Latvijai”. Tāpat arī virkne paputējušās Reformu partijas pārstāvju, kas meklē sev jaunu “politisko mājvietu”. Lielas politiskās “zvaigznes” viņu vidū nebija, lielākoties tie bija partiju vidējā līmeņa aktīvisti – partiju nodaļu un komisiju vadītāji. Tomēr JKP kodolu veido cilvēki, kas bijuši kopā ar Bordānu Nacionālajā apvienībā vai Tieslietu ministrijā (TM). Kā savus tuvākos domubiedrus partijā Bordāns minēja savu padomnieku no TM laikiem Jāni Tomelu (bijušais “TB”/LNNK biedrs), sabiedrisko darbinieci Jolantu Eihentāli (bijusī “Vienotības” Jūrmalas nodaļas vadītāja) un divus ģenerāļus – Aldi Lieljuksi un atvaļināto brigādes ģenerāli Gundaru Ābolu.

Par partijas priekšsēdētāju vienbalsīgi tika ievēlēts Jānis Bordāns, bet valdes locekļiem – Jānis Tomels, Gundars Ābols, Tūrisma asociācijas valdes priekšsēdētājs Raitis Sijāts (bijušais jaunlaicietis) un Kristaps Rūde. Gan par partijas dibināšanu, gan programmu, priekšsēdētāju un valdes sastāvu balsojumi bija vienprātīgi, un nekādas debates kongresā nenotika.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Informēju nezinīšus, ka tas, iespējams, ir Vienotības pilotprojekts! Proti, Vienotība sevī uzņems Bordāna partiju tāpat kā RP!
  Mērķis atņemt NA balsis!
  Pagaidām projekts iet uz urrā, tikai cerams, ka Cipule un Bite sāks runāt pirms vēlēšanām! 🙂

 2. Līdz brīdim, kad izlasīju par Ulmaņa noliegšanu, partijas programma un nodomi bija pieņemami.

 3. Ja nacionalais jautajums bus galvenais, bet diplomatiski pasniegts, tad shai partijai paredzams nopietns balsotaju atbalsts un stabila vieta Saeima!

 4. pat sminu neizraisa ka laba karikatura Atbildēt

  bordans nekur nav celies ka bija uznemuma regista fiksets polotiskais interesu pulcins tads ari paliks ar jauno nosaukumu un saucas nav neka un ir nekas.

 5. Kā tad tā?! Jānis Tomelis taču darbojas Engures novada pašvaldībā kā TB/LNNK partijas deputāts kopā ar izputējušās Tautas partijas dažām pabirām!!! KAUNS! KAUNS! Krāsojas un pārkrāsojas šīs politiskās prostitūtas!

 6. Jāni piedod, bet neredzu programā neko konkrētu, kaut kas virspusējs bez kā var iztikt.Cilvēki grib redzēt kads būs rezultats balsojot par jūsu partiju ( individuāli katram interese sava labklājības līmeņa pacēlums…).Man konkreti interesē, kas var mainīties nobalsojot par jūsu partiju, likumdošanā, lai bizness Latvijā nenogrimtu un darba devējiem ministru kabinets papildus slogu neuzliktu! Ekonomikas attīstibas pamatprincipi???

 7. Tā kā piedalījos dibināšanas kongresā kā atbalstītājs, tad varu piebilst, ka redzēju arī cilvēkus no Reģionālas alianses, kuri no tās izstājušies, jo nav apmierināti ar jauno kursu pēc Reģionālās apvienības izveides. Jaunās partijas vadītājs nolasīja apsveikumus no Annas Seiles un Jāņa Streiča. Dibināšanas kongresā redzēju arī Lidiju Doroņinu – Lasmani. Šie cilvēki man vieš ticību, ka beidzot veidojas pirmā valstiski orientētā partija, kura nenāk politikā ar iepriekšēju nolūku tikt pie valsts finanšu līdzekļiem, lai attīstītu savus privātos biznesus. Redzu jauno partiju kā Jāņa Čakstes ideju turpinātāju.

 8. “Gan par partijas dibināšanu, gan programmu, priekšsēdētāju un valdes sastāvu balsojumi bija vienprātīgi, un nekādas debates kongresā nenotika.”

  Šis patiesi liecina, ka partija balstīta uz “demokrātiskām vērtībām” un, galvenais, vēl atšķiroties ar to no citām 🙂 Tāda pati, kā citas. Tad nebija jēga šķelties un veidot kārtējo pundurpartiju.

  • Juri,šis bija partijas dibināšanas kongress un tas liecina, ka jaunajā partijā ir sapulcējušies domubiedri nevis pašlabuma meklētāji. Debates un diskusijas notika rakstot programmu un statūtus. Balsojot par Valdes, Uzraudzības komisijas un Ētikas komisijas kandidātiem, bija arī 2-3 dibinātāji, kuri atturējās.
   Jaunā partija neko nešķeļ, bet gan vieno cilvēkus no NA, “Vienotības”, Reformu partijas, Reģionu Alianses. Jaunā partija vēlas pierādīt, ka patiesi ir iespējams vienoties. Šķēlēji ir esošo varas partiju sponsori ar atšķirīgām interesēm. Ietekme, cīņa par varu un naudas resursiem ir šķeltnieciska. Tie cilvēki, kuri nav nopirkti vai atkarīgi no sponsoru iegribām var atrastc kopsaucēju un apvienoties.

 9. Kāpēc “augšāmcelšanās”? Ja viņš visu laiku ir bijis LNNK partijas biedrs. Tā bija politiska kļūda, ka uztaisīja to apvienošanos ar sprukstiņiem no VL. Jo viņiem neinteresē LV! Viņi ir pašlabuma tīkotāji!
  Bordāns, būdams Tieslietu ministrs, IZGAISMOJA VL barotavu … sāka nopietni ķerties pie reformām. Godīgākie tiesneši pat noticēja, ka BEIDZOT būs pozitīvas pārmaiņas, bet Bordāns nepaspēja…Prezidents pārbiedēja Dombrovski, kurš demisionēja… Iespējams, ka Bordāns bija pārāk TUVU nonācis līdz jumtam … Bordāba vadītā partija NEPIEDALĀS Eiroparlamenta vēlēšanās, bet OKTOBRĪ gaidām Saeimas vēlēšanās…Būs vismaz saraksts par ko balsot …

Draugiem Facebook Twitter Google+