×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
21. oktobris, 2013
Drukāt

Bordāns: Okupācijas piemineklim nav vietas līdzās nacionālajai bibliotēkai (15)

Foto: LETAFoto: LETA

Jau divas stundas pirms krievu kopienas pârstâvju protesta sapulces sâkuma pie Uzvaras pieminekïa pulcçjas masu mediju pârstâvji un policisti.

Okupācijas varas piemineklim “Padomju armijas karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem” jeb tā sauktajam Uzvaras piemineklim nav vietas līdzās Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, – LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (VL-TB/LNNK).

Viņaprāt, nākotnē Latvijas un Rīgas panorāmā šim piemineklim būtu jāizskatās pavisam savādāk un citviet, – nav pieļaujams, ka tas atrodas līdzās nacionālajai bibliotēkai. Ministrs uzskata, ka nākotnē šī pieminekļa vietā varētu atrasties, piemēram, starptautisks stadions.

Uz jautājumu, vai diskusijas par pieminekļa nojaukšanu un pārcelšanu nešķels sabiedrību, Bordāns atbildēja, ka ir atklāti jāsāk runāt par vēstures lietām. “Sabiedrību šķeļ atšķirīgi viedokļi par vēstures faktiem, beidzot ir jāsāk atklāti runāt par šīm lietām,” sacīja ministrs.

Viņš gan piebilda, ka pagaidām vēl esot pāragri runāt par nacionālās apvienības plāniem šajā jautājumā.

Kā ziņots, portālā “Mana Balss.lv” par iniciatīvu, kas piedāvā nojaukt pieminekli “Padomju armijas karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem” jeb tā saukto Uzvaras pieminekli Rīgā un atjaunot laukuma vēsturisko plānojumu, parakstījušies vairāk nekā 9800 cilvēku. Ja tiks savākti vēl aptuveni 200 parakstu, iniciatīva tiks iesniegta skatīšanai Saeimā.

Iniciatīva portālā publicēta pērn aprīļa nogalē, neilgi pēc referenduma par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai.

Iniciatīvas autori – Roberts Krastiņš, Emīls Gailis un Māris Ruks – uzsver, ka teritorija Pārdaugavā vēsturiski ir Latvijas valsts uzvaras laukums, kurā notika “pēdējie vislielākie Vispārējie latviešu Dziesmusvētki”, nevis PSRS armijas uzvaras laukums, tāpēc vēlas atjaunot Latvijas brīvvalsts laikā iedzīvotāju brīvprātīgas ziedošanas rezultātā izstrādāto un aizsākto Uzvaras laukuma projektu.

Vēsturiski Uzvaras parkā plānots būvēt svētku laukumu vairāk nekā 200 000 apmeklētāju, amfiteātra formas sporta stadionu, kas varētu uzņemt vairāk nekā 25 000 skatītāju, sanāksmju pili ar vairāk nekā 10 000 vietu, arī 60 metrus augstu Uzvaras torni, pie kura uzbūvēta svētnīca tautas varoņiem, un vairākus desmitus metru platu Uzvaras aleju. Minētās būves ir vien daļa no Uzvaras laukuma izbūves dažādo projektu autoru iespaidīgajām iecerēm, kam, pēc iniciatīvas autoru teiktā, pirmskara laikā no valsts budžeta paredzēti 29,5 miljoni latu, bet iedzīvotāji 1938. un 1939.gadā saziedojuši vairāk nekā 11 miljonus latu.

“Pašreizējais Uzvaras laukums bieži rada nevajadzīgu konfrontāciju un kultivē pretvalstiskas aktivitātes. Latvijas valsts laika projekts, ko izstrādāja un akceptēja ievērojamākie latviešu arhitekti, inženieri, valstsvīri, ir jāīsteno līdz galam,” uzskata idejas autori Krastiņš, Gailis un Ruks, kurš sarakstījis grāmatu “Spridzinātāji”. Tajā viņš aprakstījis neveiksmīgu mēģinājumu 1997.gadā pašreizējo Uzvaras pieminekli uzspridzināt.

Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) šo iniciatīvu jau nodēvējis “pilnīgi murgainu” un provokāciju. Pērn augustā viņš paudis viedokli, ka pieminekļa nojaukšana nav pieļaujama, jo izsauks “nenormālu spriedzi” visā valstī. Diskusijas par šo jautājumu, pēc Ušakova domām, varētu izraisīt vēl lielāku spriedzi nekā pirms referenduma par krievu valodu kā otro valsts valodu 2012.gada 18.februārī.

Paraksti par Uzvaras pieminekļa nojaukšanu tiek vākti arī interneta vietnē “peticijas.com”. Iniciatīva publicēta 2012.gada 25.februārī, un līdz šai dienai petīciju parakstījuši 4555 cilvēki. Dažas nedēļas vēlāk, 2012.gada 19.martā, portālā “peticijas.com” publicēta iniciatīva ar pretēju ideju – kāds Aleksandrs Prokopenko gan krievu, gan latviešu valodā izveidojis petīciju “Atstāt Uzvaras pieminekli!”, kuru līdz šim parakstīt paguvuši 4126 cilvēki.

Jautājums par Uzvaras pieminekli ik gadu īpaši tiek aktualizēts, tuvojoties 9.maijam, – šo dienu vairums Latvijas sabiedrības krievvalodīgo atzīmē kā Krievijas uzvaras karā gadadienu, savukārt latvieši piemin kā jaunas okupācijas sākumu Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Tuvojas vēlēšanas un naciķiem vajadzīgs kārtējais naida vilnis uz kura viņi cer atkal iebraukt Saeimā.
  Izskatās, ka naivie latvieši kārtējo reizi ir uzķērušies uz šo neliešu izmestajiem āķiem. Nebrīnieties par atbildes reakciju- Jūs paši uzprasījāties. Tranzīta kari, piena produkti, šprotes u.t.t., tas ir mazākais, ko Jūs dabūsiet pretī. Pieskaitiet zaudējumus par uzturēšanās atļauju skaita samazināšanu un varat droši rēķināties ar kādu dažu simtu miljonu zaudejumiem Latvijas ekonomikai. Tas arī ir tas, kas vajadzīgs naciķiem, jo viņi ir ieinteresēti, lai domājošie un strādātspējīgie aizbrauc no Latvijas. Jo vairak šeit paliks izsalkušu, bļaustīgu aunu- jo lielāks būs naciķu deputātu skaits Saeimā.

 2. Bordān, pa kluso noalgo kādu kurš par labu naudiņu un gadiņu nosacīti uzsper to pi…. gaisā!

 3. Paldies Bordanam par drosmi un aktivitati.
  Lietuva, Igaunija, Gruzija un citas valstis sadus okupacijas monstrus jau sen ir novakusas.
  Pedejais laiks latviesiem amosties no letargiskaa miega.

 4. Man liekas, ka šim cilvēkam nav vietas politikā. Vēsture ir tāda kāda viņa ir, skaut ko slēpt un mēģināt pārrakstīt to ir diezgan naivi un muļķīgi. Vispār nacionālistu partija nepamato ar cipariem un racionālu aprēķinu nevienu ierosinājumu, nezinu kāds normāls par viņiem balsos.

 5. Igauņi pārvarēja bronzas kareivja pārnešanu. Ar ko mēs esam sliktāki! Tas ir mūsu pienākums mūsu bērnu un Latvijas nākotnes priekšā!

 6. kāds tur piemineklis Atbildēt

  brīvdabas krogs

 7. «РВ» публикуют поступившее в редакцию заявление Евразийского народного фронта: «Евразийский народный фронт обеспокоен высказываниями официальных латвийских лиц о памятнике Освободителям Риги, которые можно трактовать как призывы к его демонтажу.

  В этой связи Евразийский народный фронт напоминает, что любые посягательства на памятник Освободителям Риги нарушают международные обязательства Латвии, а именно статью 13 соглашения между Правительством Российской Федерации и Правительством Латвийской Республики по вопросам социальной защищенности военных пенсионеров Российской Федерации и членов их семей, проживающих на территории Латвийской Республики от 30 апреля 1994 года. «С учетом международной практики Латвийская Сторона обеспечивает уход, благоустройство и сохранность мемориальных сооружений и мест массовых захоронений воинов на территории Латвийской Республики, а также не препятствует захоронению умерших военных пенсионеров и членов их семей и проведению ритуалов захоронения», – гласит данная статья».

  ..

 8. Apsveicu iniciātīvas autorus. Baidīt ar spriedzi un šķelšanos ir viss, kas slavofīliem atlicis. Protams, ka vieta Uzvaras laukumam ir jāizveido un pirmie darbi jāsāk drīzumā, lai ir vēl viens ievērojams projekts (Bibliotēka nr.1) ar ko spīdēt Eiropai, kad Rīga taps par tās galvas pilsētu. Nešaubos, ka tauta projektu atbalstīs ar sajūsmu. Varbūt iespējama arī EU palīdzība? Otrs ieguvums – neizpostīs Mežaparku, paplašinot nevietā uzcelto estrādi. Ja valdība panāks stingru financiālo kontroli, ziedojumi nāks arī no ārzemēm. Ceru, ka paraksti idejas īstenošanai krājas. Lai izdodas!

  • Ja visādi lumpeņi nesāks raudāt,ka viņiem blakus draudzīgi dzīvo krievi (īstenībā nevis krievi,bet padomju pilsoņi,kas nomaldījušies laikā un telpā) ,kuriem šis piemineklis ir ļoti svarīgs,tad izdosies.

Draugiem Facebook Twitter Google+