Latvijā
Politika

Bordāns runājis ar Vējoni. Kad gaidāms nākamais solis? 0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Edijs Pālēns

Valdība, ko biju iecerējis, pašlaik nav iespējama, žurnālistiem pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni sacīja premjera amatam nominētais politiķis Jānis Bordāns (JKP).

Bordāns domā, ka prezidents rīkosies izšķirīgi, tomēr sarunā ar viņu nav izskanējis iespējama nākamā kandidāta vārds. Bordānam radies iespaids, ka prezidents vēl nav izlēmis, ko nominēs premjera amatam.

Kopumā sarunu ar Vējoni viņš vērtējis kā “cilvēciski atbildīgu”, un arī no prezidenta esot sadzirdējis nožēlu par to, ka “neizdevās tas, kas varēja izdoties”.

Bordāns ir pārliecināts, ka prezidenta lēmumus uzticēt viņam valdības veidošanu nebija mēģinājums kā pirmo nominēt kādu, kam tas varētu neizdoties. “Tas absolūti nebija prezidenta nodoms,” uzsvēra Bordāns, norādot, ka publiskajā telpā šādās spekulācijas esot izskanējušas.

Partiju lēmums bezatbildīgs

Viņš arī norādīja, ka partiju lēmums izstāties no sarunām bija bezatbildīgs. Pēc Bordāna domām, arī Valsts prezidents par šādu lēmumu bija izbrīnīts. Pagaidām Bordāna nominācija premjera amatam neesot atsaukta, tomēr politiķis norādīja, ka valdība, ko viņš bija iecerējis, pašlaik nav iespējama, jo trīs partijas izstājās no sarunām.

Bordāns akcentēja, ka Jaunā konservatīvā partija (JKP) turpinās darbu parlamentā, tādējādi parādot piemēru, kā veidot jaunu politiku. Taujāts par JKP gatavību strādāt pozīcijā vai tomēr opozīcijā, politiķis atbildēja: “Mēs uzmanīgi vērosim, kā situācija attīstīsies, un tad pieņemsim lēmumu.”

Arī par atbalstu citiem iespējamiem kandidātiem JKP atbildēšot tad, kad prezidents kādu nominēs.

Bordāns komentārus pēc tikšanās ar prezidentu žurnālistiem sniedza pie Rīgas pils vārtiem, bet Valsts prezidents savu viedokli par šo sarunu un situāciju ar valdības izveidi vēl nav sniedzis.

JKP savā neveiksmē saskata arī “Lemberga pirkstu”

Iepriekš Bordāns bija vainojis “ekonomiskus un noziedzīgus grupējumus” par mēģinājumiem torpedēt viņa valdības izveidošanu. Lūgts komentēt, vai “AP” rīcība varētu būt saistīta ar viņa grupējumiem, Bordāns atbildēja: “Vai un cik liela ir šāda saistība, es nevaru pateikt, bet “AP” katrā ziņā visvairāk izpauda savu neapmierinātību ar mūsu piedāvājumu. Deklarācijas projekts tika noraidīts, pat īsti ar to neiepazīstoties. Pārmetumi par deklarācijas neatbilstību realitātei ir nepamatoti. Arī Finanšu ministrija atzina, ka valsts budžeta stāvoklis ir stabils, pat labs. Turklāt valsts ekonomiskā izaugsme turpinās un laika gaitā mūsu ierosinājumi būtu īstenojami. Domāju, ka patiesais iemesls ir cits – partiju sponsori nav apmierināti ar to, ka mūsu deklarācijā uzsvars likts uz pabalstiem, pensijām, skolotāju un mediķu algām, nevis kādiem trekniem valsts iepirkumiem.”

Bordāns savās neveiksmēs saskatīja arī Aivara Lemberga ietekmi, kurš vēloties panākt ZZS pārstāvju nokļūšanu jaunajā valdībā un līdz ar to – Augusta Brigmaņa atgriešanos Saeimā.

Kad turpinās sarunas

Šobrīd gan izskatās, ka vismaz līdz valsts svētkiem nekādi izšķirīgi soļi jaunas valdības veidošanā netiks sperti. Pēc Bordāna neveiksmes gan prezidentam, gan partijām nepieciešamas vairākas dienas laika, lai noorientētos situācijā.

Jaunās nedēļas sākumā varētu notikt kārtējās partiju sarunas ar Valsts prezidentu, kam sekotu nākamā premjera kandidāta nominācija. Visticamāk, Vējonim nāksies izvēlēties vienu no atlikušajiem “jauno partiju” virzītajiem kandidātiem – Arti Pabriku (“AP”) vai Aldi Gobzemu (“KPV LV”).

Pabrika priekšrocības ir viņa pieredze gan vietējā, gan Eiropas līmeņa politikā. Bet Gobzems, ļoti iespējams, spēs piedāvāt plašāku koalīciju, jo viņa pārstāvētā partija “KPV LV” jau atteikusies strādāt Pabrika vadītā koalīcijā, un nevar izslēgt, ka šim piemēram sekos arī JKP aizvainojumā par “AP” rīcību Bordāna vadītājās sarunās.

Partiju apvienība “Jaunā Vienotība” (JV) aizvien uzskata, ka valdības veidošana būtu jāuzņemas kādam no tā saucamajiem jaunajiem politiskajiem spēkiem, trešdien pēc JV valdes un 13.Saeimas frakcijas deputātu sanāksmes aģentūrai LETA sacīja JV politiķis Edgars Rinkēvičs.

Ja nākamais Valsts prezidenta nominētais premjera amata kandidāts aicinās JV uz sarunām, tad politiskais spēks tām piekritīs, norādīja politiķis.

13.Saeimā ievēlētas trīs iepriekšējā sasaukumā nepārstāvētas partijas – partija “KPV LV”, Jaunā konservatīvā partija (JKP) un partiju apvienība “Attīstībai/Par!” (AP).

Rinkēvičs atkārtoti norādīja uz JV svarīgiem jautājumiem, veidojot nākamo valdību, tajā skaitā reģionālo reformu, reformu turpināšanu izglītības jomā, Eiroatlantiskā kursa uzturēšanu, drošību un atbildīgu valsts finanšu politiku. JV pārstāvis arī pauda cerību, ka tiks izveidota plaša un stabila valdība.

Komentējot līdzšinējās valdības veidošanas sarunas Jāņa Bordāna (JKP) vadībā, Rinkēvičs norādīja, ja JV šajās apspriedēs bija maksimāli konstruktīva, rakstiski sniedzot savus piedāvājumus valdības deklarācijas projektam. Reizē viņš uzsvēra, ka JKP piedāvātajā darbu projektā bija ļoti liela neatbilstība starp to, ko ir vēlme panākt un kādas ir finansiālās iespējas. Tāpat sarunu procesu neveicināja ne vienu reizi vien izteiktie apvainojumi par “vecajiem oligarhiskajiem spēkiem pret jaunajiem”, pauda Rinkēvičs.

Kā ziņots, Valsts prezidents premjera amatam aizvadītajā nedēļā nominēja Bordānu, dodot laiku līdz 21.novembrim panākt vienošanos par nākamās koalīcijas aprisēm, iespējamo valdības sastāvu un Saeimas vairākuma atbalstu. Vējonis paziņoja, ja līdz tam tas netiks izdarīts, viņš aicinās citu Ministru prezidenta kandidātu veidot valdību.

Saistītie raksti

Trešdien, apritot nedēļai pēc Bordāna nominēšanas, apvienība “Attīstībai/Par!” (AP), nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) nolēmušas izstāties no Jaunās konservatīvās partijas (JKP) vadītajām valdības veidošanas sarunām.

Partijas “Vienotība” vadītājs Arvils Ašeradens trešdien žurnālistiem teica, ka arī “Jaunā Vienotība” (JV) izstājas no valdības veidošanas sarunām, taču vēlāk gan precizēja, ka gala lēmums par JV pozīciju tiks pieņemts apvienības valdes sēdē.

Līdz šim “KPV LV” bija vienīgā partija, kas bija paudusi skaidru atbalstu Bordāna veidotajai valdībai.

LA.lv