×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
13. augusts, 2012
Drukāt

Bordāns un Bičkovičs gaidīs Strazda paskaidrojumus

Foto - LETAFoto - LETA

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (VL-TB/LNNK) un Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājs Jānis Bordāns šodien tikšanās laikā vienojās rūpīgi izanalizēt pieejamo Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) informāciju par ierosināto kriminālprocesu pret Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas priekšsēdētāju Ziedoni Strazdu, kā arī maksimāli ātri izvērtēt Strazda paskaidrojumus par savu darbību. Par to pēc tikšanās ar Bičkoviču informēja Bordāns.

“Mēs katru dienu analizēsim to informāciju, kas mums par kriminālprocesu ir pieejama. Patlaban process virzās uz priekšu,” norādīja Bordāns.

Pēc viņa teiktā, šis gadījums noteikti kalpošot par ieganstu izmaiņām kriminālprocesu likumā un likumā par tiesu varu, kā arī esot pamats apsvērt jaunu tiesību normu noteikšanu.

Jautāts, vai ētiski ir pieļaujams, ka tiesnesis, pret kuru ir ierosināts kriminālprocess, var pildīt savus pienākumus, Bordāns bija lakonisks. “Tā ir tiesneša imunitāte, tāpēc grūti paust savu viedokli,” sacīja Bordāns. Tomēr ministrs piebilda, ka tas ir liels spiediens uz pašu tiesnesi, jo tiesvedībā iesaistītās puses zina publiski pieejamo informāciju par tiesnesi.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs Jānis Bičkovičs pēc tikšanās pauda savu sašutumu un sarūgtinājumu, ka tiesu sistēmu, kas Latvijā jau tā ir neviennozīmīgi vērtētā, ir sasniegusi tik negatīva ziņa.

Bičkovičs uzsvēra, ka jebkurš pārkāpums no tiesneša puses pēc definīcijas vispār nav pieļaujams – nedz administratīvs, nedz kriminālpārkāpums. “Prasme un nepieciešamība uzvesties atbilstoši tiesneša amatam nav tikai darba laika jautājums, tas attiecas arī uz ikdienas dzīvi, tīri sadzīviskām lietām, tāpēc ir rūpīgi jāizsver šis gadījums attiecībā uz tiesneša ētisko atbildību.”

Tāpat tiesas priekšsēdētājs norādīja, ka nedz viņa, nedz ministra kompetencē nav iespējas steidzināt un ietekmēt kriminālprocesu

“Pirmais solis, ko pieprasa likums, no ministra ir sperts, un paskaidrojumi ir pieprasīti. Līdz ar to, savienojot Strazda paskaidrojumus ar KNAB informāciju, varēs spriest par turpmāko gaitu,” par disciplinārlietas ierosināšanas termiņiem sacīja Bičkovičs.

Bičkovičs paskaidroja, ka disciplinārlietas ierosināšana nekādā gadījumā neietekmēs kriminālprocesa virzību, jo tās ir neatkarīgas situācijas, kuru lēmumi viens otru neiespaidos.

Bičkovičs vienlaikus uzsvēra, ka tas nav tas gadījums, ko var nosaukt par tiesas korumpētību, – tās ir negatīvas norises tiesas administrēšanā un runa ir par tiesu, kā par valsts iestādi.

Kā ziņots, KNAB darbinieki Strazdu aizturēja 7.augustā aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā saistībā ar fiktīvu tiesu darbinieku nodarbināšanu un viņu kontos ieskaitīto finanšu līdzekļu izmantošanu.

Kriminālprocess kopumā sākts pret diviem tiesnešiem. Pirmstiesas izmeklēšanā noskaidrots, ka tiesā daudzu gadu garumā fiktīvi nodarbinātas vairākas personas, kuras faktiski tiesā nav strādājušas un kurām aprēķināto atalgojumu, iespējams, piesavinājies tiesas priekšsēdētājs.

Otra tiesu sistēmas amatpersona, kas iesaistīta KNAB sāktajā kriminālprocesā, ir Rīgas apgabaltiesas (RAT) Civillietu tiesas kolēģijas tiesnese Skaidrīte Buivide, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija. Buividei ir piemērots drošības līdzeklis, un tas nav saistīts ar brīvības atņemšanu. Buivide pēc liecību sniegšanas KNAB ir saslimusi, un viņai izsniegta darba nespējas lapa.

Strazdam līdz 21.augustam Tieslietu ministrijai (TM) ir jāiesniedz rakstiski paskaidrojumi par savu rīcību saistībā ar kriminālprocesu par fiktīvu tiesas darbinieku nodarbināšanu un viņu kontos ieskaitītās naudas izmantošanu. Pēc paskaidrojumu saņemšanas un izskatīšanas varēs sasaukt Tiesas disciplinārkolēģiju.

Strazds saskaņā ar viņam piemēroto drošības līdzekli tomēr drīkst pildīt tiesneša pienākumus, aģentūrai LETA iepriekš atzina viņa aizstāvis Pāvels Rebenoks. Rebenoks skaidroja, ka Strazds nedrīkst pildīt tikai tiesas priekšsēdētāja amata pienākumus, taču var strādāt par tiesnesi, tostarp iztiesāt lietas. Tas izriet no likuma par tiesu varu. Par tiesnesi viņš varot strādāt līdz brīdim, kad pret viņu tiek sākta kriminālvajāšana.

Tomēr nav zināms, vai Strazds tuvākajā laikā atsāks pildīt tiesneša pienākumus, jo šodien viņš devies pie ārstiem. Pēc Rebenoka teiktā, jau pirms aizturēšanas Strazdam bija pasliktinājusies veselība, bet aizturēšanas fakts un no tā izrietošais stress radījis savu ietekmi uz veselību. Iespējams, ārsti izlems, ka Strazdam nepieciešams izsniegt darba nespējas lapu.

Tāpat Strazdam saskaņā ar KNAB piemēroto drošības līdzekli reizi nedēļā jāierodas kādā policijas iecirknī.

Arī Rīgas apgabaltiesas RAT Civillietu tiesas kolēģijas tiesnese Buivide varēs turpināt tiesneses pienākumu pildīšanu, kad atgriezīsies darbā pēc darba nespējas laika, aģentūru LETA iepriekš informēja tiesas kancelejas vadītājs Ingars Sprukts.

Patlaban Buividei ir izsniegta darba nespējas lapa un viņas pienākumus izpilda tiesnese Ligita Gavare. Visas tiesneses Buivides lietas tiks noņemtas no izskatīšanas. Pēc RAT priekšsēdētājas Sandras Strences lūguma KNAB RAT atsūtījis pieejamo informāciju par ierosināto kriminālprocesu pret tiesnešiem Strazdu un Buividi, tomēr no RAT puses nekādas sankcijas vēl nesekos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+