Kriminālziņas

Bordāns: videokonferences ļaus samazināt lietu izskatīšanas ilgumu 16

Foto-LETA

Videokonferenču izmantošanas galvenais ieguvums tiesu sistēmā būs lietu izskatīšanas ilguma samazināšanās, šādu viedokli par Latvijas un Šveices projektu “Tiesu modernizācija Latvijā” aģentūrai LETA pauda tieslietu ministrs Jānis Bordāns (VL-TB/LNNK, attēlā).

Bordāns uzsvēra, ka lietu izskatīšanas ātruma uzlabošana ir viens no svarīgākajiem aspektiem jauno tehnoloģiju ieviešanā tieslietu sistēmā kopumā. Tāpat tieslietu ministrs pastāstīja, ka patlaban tiesu videosistēmas izmantošanai ir pieaugoša tendence un tā tiek pielietota arvien vairāk. “Tiesu eksperti Valsts tiesu ekspertīžu birojā (VTEB) man ir ziņojuši, ka tiesneši bieži izmanto videokonferences režīmu, lai eksperti varētu sniegt liecības no laboratorijām par ekspertīzēm, kuras viņi ir veikuši,” skaidroja Bordāns.

Tāpat notiek sazināšanās ar apcietinātajiem izolatoros, jo nav vajadzības viņus konvojēt uz tiesu zāli, minēja ministrs.

Kā vēl vienu labo aspektu videosistēmas izmantošanai Bordāns minēja to lietojumu dažādu konferenču organizēšanai, tāpat videokonferences režīms tika izmantots Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas ievēlēšanai, kas ļāva ietaupīt 10 000 latu, jo nebija vajadzīga visu tiesnešu klātbūtne vienviet Rīgā.

Viņš gan norādīja, ka sistēmas apgūšana prasa laiku un tas ir absolūti normāls process, kā arī tiesneši pamazām sāk saprast, kā tas notiek. Tāpat ministrs pauda gandarījumu, ka sabiedrībā ir interese par šo procesu, kas tikai veicinās tā apguvi.

Bordāns izteica pārliecību, ka video un audio sistēma tiks maksimāli pielietota, savukārt gadījumā, ja viņš redzēs risku tās nepienācīgai izmantošanai, tiks vērtētas kādas administratīvās iespējas šīs problēmas regulēšanai, kā arī notiks sistēmas izmantošanas kontrole. “Es esmu jau pirmajās tiesnešu konferencēs runājis ar tiesu priekšsēdētājiem un uzsvēris šī projekta nepieciešamību, norādot, ka tas vairs nav “mums patīk vai nepatīk” jautājums,” skaidroja ministrs, secinot, ka sistēmai būs efektīvs lietojums.

“Esmu diezgan optimistisks par videokonferenču sistēmu Latvijas tiesās, bet tajā pašā laikā arī piesardzīgs, jo kontrolei ir jābūt visur, – nav tā, ka par šo procesu “galva vairs nesāp,” konstatēja Bordāns.

Tāpat kā svarīgu aspektu viņš minēja cilvēku informēšanu, jo tiesvedībā iesaistītās puses var paust skepsi un neuzticību izmantotajām video ierīcēm, pat pārsūdzēt lēmumus uz tāda pamata, tāpēc ministrs spēj saprast tiesnešu šaubas. “Ja arī no sabiedrības puses būs laba attieksme pret sistēmas izmantošanu un atsevišķu lietas dalībnieku uzklausīšanu videokonferencē, tad tas būs veiksmīgs rezultāts,” secināja Bordāns.

Jautāts, vai tuvākajā laikā tiks veiktas kādas pārbaudes par video un audio sistēmas izmantošanu, Bordāns paskaidroja, ka šis ir Tiesu administrācijas kompetences jautājums un patlaban administrācija jau seko līdzi šim procesam. Ministrs pastāstīja, ka pirmie secinājumi par sistēmas lietojumu varētu būt nākamā gada vasaras vidū.

LA.lv