×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
4. novembris, 2013
Drukāt

Bordānu nomainīs Broka?

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Piektdien no Nacionālās apvienības (NA) izslēgtā Jāņa Bordāna vietā uz tieslietu ministra amatu partija, visticamāk, virzīs viņa pašreizējo padomnieci un NA Rīgas domes frakcijas vadītāju Baibu Broku. Taču Bordāna sākto maksātnespējas administratoru nozares reformu tālākais liktenis ir miglā tīts.

Attiecību saasināšanās starp partijas vadību un Bordānu brieda jau vairākas nedēļas. Oficiāli tiek skaidrots, ka domstarpību pamatā esot NA vadības neapmierinātība ar to, ka tieslietu ministrs, būdams NA biedrs, vienlaikus darbojies arī biedrībā “Demokrātiskie patrioti”, kas grasās pārtapt par politisko partiju, lai nākamgad startētu gan Saeimas, gan Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

“Laikā, kad Nacionālā apvienība pabeidz patriotisko spēku konsolidācijas procesu, situācija, kurā viena no apvienības publiskajām amatpersonām veido jaunu partiju, ir neloģiska un absurda,” teikts NA izplatītajā paziņojumā. Ar Bordānu vairāku mēnešu garumā esot risinājušās sarunas par viņa turpmāko politisko darbību. NA pārstāvji vēlējušies arī saņemt Bordāna solījumu, ka viņš nākamajās Saeimas vēlēšanās nekandidēs no cita politiskā spēka, bet politiķis atteicies tādu dot. Tādēļ NA vērsusies pie premjera Valda Dombrovska un informējusi par plāniem atbilstoši koalīcijas līgumam atsaukt tieslietu ministru. Tāpat NA paziņoja, ka Veselības ministrijas parlamentārā sekretāre Liene Cipule, kura šobrīd pilda biedrības “Demokrātiskie patrioti” valdes priekšsēdētājas pienākumus, vairs nav uzskatāma par apvienības pārstāvi.

Gan Bordāns, gan “Demokrātisko patriotu” pārstāvji un citi viņa atbalstītāji savukārt uzskata, ka NA ministru “noņēmusi no trases”, lai neļautu viņam realizēt iecerētos maksātnespējas administratoru darbības regulējuma grozījumus, kas paredzēja maksātnespējas administratorus pielīdzināt valsts amatpersonām. Tas viņiem liktu deklarēt savus ienākumus un ievērot interešu konflikta novēršanas likuma normas, piemēram, ierobežojumus amata savienošanā. Ministrs arī rosināja noteikt, ka maksātnespējas procesa administratoru sertificēšanu turpmāk veiktu valsts, nevis Maksātnespējas procesa administratoru asociācija, un virkni citu izmaiņu.

NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars kategoriski noliedz, ka ministra atsaukšana būtu saistīta ar viņa aktivitātēm pret maksātnespējas administratoriem. “Drīzāk viņš šobrīd cenšas izmantot šīs reformas kā imunitātes paņēmienu, lai apgrūtinātu partijas iespējas viņu atsaukt,” sprieda NA līderis. Taču viņš nedeva skaidru atbildi, vai nākamais NA ministrs turpinās Bordāna iesāktos maksātnespējas administratoru darbības regulējuma grozījumus, jo “partijā tie tiek vērtēti ļoti dažādi”.

Par jaunu ministra kandidātu partija neesot lēmusi, bet aizkulišu informācija liecina, ka šis amats varētu tikt uzticēts Bordāna padomniecei un partijas Rīgas domes frakcijas vadītājai Baibai Brokai, ar kuru jau esot notikušas neoficiālas sarunas. Viņa pati par šo tēmu bija izvairīga: “Šobrīd manas prioritātes ir attaisnot vēlētāju doto mandātu ar kvalitatīvu darbu Rīgas domē, kur pašreiz ir ļoti atbildīgs laiks, jo top nākamā gada budžets. Nekādu oficiālu piedāvājumu partija man nav izteikusi. Ja tāds tiks izteikts, tad arī vērtēšu un pieņemšu lēmumu.” Arī uz jautājumu, vai nākamajam ministram būtu jāturpina Bordāna iesāktās maksātnespējas administratoru regulējuma reformas, atbilde bija tikpat neskaidra – nozares sakārtošana, vienkāršošana un atklātības veicināšana esot pastāvīgs ministrijas darbs, kas jāveic katram ministram.

Arī Ministru prezidents Valdis Dombrovskis pirms lēmuma pieņemšanas vēlas no nacionāļiem sagaidīt skaidrību, kas notiks ar iesāktajām reformām. “Rodas iespaids, ka NA rīkojas pēc principa – ne dienu bez krīzes. Vēl vakar apstiprinājām kultūras ministri, tagad viņi sāk šūpot tieslietu ministru,” piektdien, komentējot žurnālistiem NA valdes lēmumu, ironizēja premjers. Viņš gan jau bija iepriekš saņēmis signālus par iespējamu ministra atsaukšanu, bet nebija gaidījis, ka nacionāļi rīkosies tik strauji. Bordāna darbu kopumā un viņa iesāktās reformas premjers vērtēja pozitīvi. Dombrovskis pauda cerību, ka NA lēmuma pamatā nav vēlme apturēt reformas maksātnespējas administratoru nozarē.

Koalīcijas līgums uzdod valdību veidojošajiem spēkiem par ieceri atsaukt ministru rakstiski informēt pārējos partnerus un premjeru vismaz nedēļu iepriekš. Tādēļ par to, kā rīkoties ar Bordānu, Dombrovskis lemšot tikai pēc tam, kad būs saņēmis šādu rakstisku informāciju un iepazinies ar tās saturu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+