Pasaulē
Eiropa

Bosnijā panākta vienošanās par koalīcijas valdības izveidi0


Milorads Dodiks.
Milorads Dodiks.
Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Bosnijas politikas konfliktējošās puses 13 mēnešus pēc vēlēšanām beidzot panākušas kompromisu par koalīcijas valdību un nominējušas premjeru.

Bosnijā-Hercegovinā trīspusējā prezidentālā padome mandātu veidot nākamo valdību uzticējusi serbam Zoranam Tegeltijam, vēsta raidorganizācija BHRT.

58 gadus vecais Tegeltija ir serbu Neatkarīgo sociāldemokrātu biedrs. Partiju vada serbu ilggadīgais līderis un pārstāvis prezidentūrā Milorads Dodiks.

Viņš strādājis par ekonomikas ministru Serbu Republikas valdībā.

Saskaņā ar Deitonas miera līgumu, kas 1995.gadā izbeidza asiņaino pilsoņkaru, Bosnija-Hercegovina ir sadalīta divās autonomās sastāvdaļās – Serbu Republikā un Musulmaņu-Horvātu Federācijā. Katrai no valsts autonomajām sastāvdaļām ir sava valdība un policijas spēki, bet Sarajevā izvietotās federālās institūcijas, kas tās saista, joprojām ir ļoti vājas.

Prezidentālajā padomē ir pārstāvēta katra no trim lielākajām reliģiski-etniskajām grupām – serbi, musulmaņi jeb bosņaki un horvāti. Katrs no trīs tās locekļiem ik pēc astoņiem mēnešiem rotācijas kārtībā uzņemas valsts galvas funkcijas.

2018.gada oktobrī prezidentālās padomes vēlēšanās no serbu puses tika ievēlēts nacionālists Milorads Dodiks, no horvātu puses tika ievēlēts mērenais Žeļko Komšičs, bet no musulmaņu puses – Šefiks Džaferovičs.

LA.lv