×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
28. oktobris, 2015
Drukāt

“Boston Globe”: Eiropieši negrasās karot ar Krieviju kaimiņu dēļ (5)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Saistībā ar Krievijas iesaistīšanos Sīrijas konfliktā, NATO kļūst vēl nozīmīgāks nekā “aukstā kara” laikos, taču eiropieši, šķiet, aizmirsuši par alianses nozīmi, raksta laikraksts “Boston Globe”.

Saskaņā ar nesenu izpētes centra Pew aptauju, tikai 38% vāciešu un 40% itāļu uzskata, ka viņu valstīm būtu tiesības sākt karadarbību, ja Krievija uzbruks kādai no valstīm – NATO sabiedrotajām.

Francijā, Spānijā un Lielbritānijā šie skaitļi bija nedaudz lielāki – attiecīgi 47%, 48% un 49% -, tomēr arī tajās mazāk par pusi iedzīvotāju tic kolektīvai aizsardzībai. NATO bijušais ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens to pagājušajā nedēļā nosauca par “ļoti satraucošu jaunumu”.

Tajā pašā laikā 56% amerikāņu iestājas par atbalstu NATO dalībvalstīm, un 73% organizācijas budžeta sastāda tieši ASV ieguldījums, norāda laikraksts. Tikai piecas no 20 Eiropā esošajām NATO dalībvalstīm tērē vismaz 2% IKP aizsardzībai, kamēr Vācija tērē tikai 1,2, bet Itālija, Spānija un Kanāda – mazāk par 1%.

No tā var secināt, ka eiropieši uzticas ASV, raksta izdevums, taču, lai savienība būtu noturīga, nepieciešams vienlīdzīgs visu dalībnieku ieguldījums. “Eiropieši nevar cerēt, ka amerikāņi upurēsies, lai viņus aizstāvētu, ja paši eiropieši nav gatavi neko upurēt sabiedroto dēļ,” norāda avīze.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Vienmēr esmu teicis, ka varam visdrošāk uzticēties ASV! Dievs svētī USA! God Bless America!!!

 2. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Pārēdušies veco ES valstu pamatiedzīvotāji aiz fiziska un garīga slinkuma un tuvredzības pat nav gatavi nodzīt mušu no sava deguna. Visus smagos, kaitīgos un netīkamos darbus par lētu naudu viņu zemēs izdara austrumeiropieši un krāsainie, prieka meitas iebrauc no Ukrainas, Krievijas, Moldovas, Āzijas eksotiskām zemēm un Āfrikas, kādēļ iespringt? Piedevām vēl pundurītis iedos lētāku gāzi un uzaicinās uz Krimas kūrortiem. Pasaka, ne dzīve, kādēļ riskēt, kādēļ karot! Vēl atlicis izdomāt kādu skaistu teiksmu, lai uzspiestu Austrumeiropas valstīm viņu kādreiz kolonizēto zemju bēgļus. Radīt iespaidu, lai tām būtu neaprakstāma vainas sajūta pasaules un šo bēgļu priekšā, ja viņus neuzņems un laime pilnībā, ja uzņems.

  • Un tāpēc – paralēli tiem 2 %, kas domāti NATO attīstībai (un kuru izlietojums būtu pakļaujams ASV kontrolei), Latvijai ir jāstiprina divpusējas attiecības vai jāveido alianse ar Ziemeļameriku (ASV un Kanādu), kā arī jēdzīgākajām Austrumeiropas valstīm (Poliju, Ungāriju, Somiju, Igauniju, Lietuvu) un Lielbritāniju.
   Tā man šķiet, bet, kā nu būs – ko darīs mūsu 100 gudrinieki, – to redzēsim. Droši vien viņi ausīsies, ko gribētu Brisele un Maskava…

  • man patīk Jūsu viedoklis.

 3. Kaut kas tur īsti nepas, Rasmusens tak sen kā nav NATO čīfs.

Draugiem Facebook Twitter Google+