×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
8. jūlijs, 2013
Drukāt

Bostonietis Ivars Avots meklē ražotājus Latvijā

Foto - Timurs Subhankulovs un Valdis SemjonovsFoto - Timurs Subhankulovs un Valdis Semjonovs

Kā droši tikt lejā no degošas mājas augšstāviem ar šķietami vienkāršas ierīces “Easy down” palīdzību, ceturtdien pie viesnīcas “Radisson” Rīgas centrā demonstrēja viens no Pirmā pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju foruma dalībniekiem Ivars Avots.


 

Ideja un patents

I. Avots gan pats nelaidās pa trosi lejā, bet demonstrējuma laikā komentēja, kā darbojas viņa izgudrotā iekārta, kuras ideju patentējis, taču ražotāju vēl meklē. Piebilstot – ražošana ir viena lieta, bet noteikti vajadzīgs arī labs tirgzinis, kas to varētu izplatīt pasaulē. “Kad man vaicā, kāpēc pats to nedaru, atbildu, ka nākamajos divdesmit gados man vēl ir daudz citu ieceru, ” saka 1930. gadā Rīgā dzimušais I. Avots. Viņš jaunībā ir konsultējis gan lidmašīnu būves “Boeing” speciālistus, gan devis padomus projektu vadībā dažādiem uzņēmumiem daudzviet pasaulē, piemēram, tēraudrūpniecības un dambju būvniecības jomās Brazīlijā, telekomunikāciju kompānijās Ēģiptē, TV biznesā Irānā, kā arī firmās Eiropas valstīs un Filipīnās.

Doma, kā cilvēkiem glābties no degošām mājām, viņu īpaši nodarbinājusi pēc tam, kad bija noticis traģiskais uzbrukums Ņujorkas Dvīņu torņiem.

Ivars stāsta: “Man bija laba ideja, tad dabūju inženieri, kas izstrādā detaļas, un uztaisījām, parādījām. Bija interesenti, kas gribēja ieguldīt naudu un ražot, bet tik daudz vēlējās pretī, ka mēs domājām – nav vērts. Amerikā cilvēki ir ar mieru par tādu individuālu evakuācijas līdzekli maksāt tūkstoš dolāru.”

Izgudrotājs domā, ka citur ar laiku to varētu pārdot par piecsimt dolāriem, tātad ap 250 latiem.

 

Radošums sākas skolā
Avots2_VS_12

Ivaru Avotu noteikti atminas tie Rīgas Tehniskās universitātes studenti, kuriem 90. gados viņš kā vieslektors mācīja projektu vadības knifus.

Dzīvodams ASV, šo gadu desmitu laikā viņš ir sekojis līdzi Latvijas norisēm, un vērtē, ka viena no problēmām ir tālredzīguma trūkums: “Nevajadzētu domāt tādā veidā: raug, igauņi uztaisīja skaipu, mums arī tagad vajadzētu iemācīties taisīt ko līdzīgu. Bet – tas ir tapis, tātad jau pagātne.”

Ivars Avots stāsta, ka Amerikā viens no prezidenta Baraka Obamas labākajiem veikumiem esot pievēršanās izglītības modernizēšanai. Proti, visur ASV ir iekārtoti valsts apmaksāti izglītības centri, kur skolēni mācās rūpniecības tehnoloģijas.

Latvijas izaugsmi, uzsver I. Avots, vispirms nodrošinās pārmaiņas izglītībā, jo inovācijas veiks tie, kas būs raduši domāt citādi.

 

Kā pārnest pieredzi

Vairāki Pasaules latviešu biznesa un inovāciju foruma dalībnieki uzsvēra, ka ārzemju latviešu pieredze ir vēl līdz galam neizmantots resurss. I. Avots tam piekrīt, bet ar iebildēm: “Jo tas tā teorētiski labi skan, bet jādomā, kā to pieredzi praktiski pārnest uz Latviju.” I. Avots stāsta par savu kaimiņu latvieti, kam ASV pieder 30 gadus veidota ražotne, kur slīpē dažādas mazas citos uzņēmumos pieprasītas detaļas, taču šāda pieredze tiešā veidā uz Latviju nav pārnesama.

Vai cits piemērs – viens no I. Avota paziņām nesen pārdevis savu IT jomas uzņēmumu, kurā izgudroti mobilā telefona uzlabojumi. Nav jāspiež taustiņi, bet telefons atpazīst, piemēram, tādu īpašnieka balss komandu kā “Piezvani Marijai”. Tagad šis cilvēks raugoties pēc kaut kā jauna attīstāma un I. Avots domā, ka arī Latvijā varētu atrasties kāds IT jomas speciālists, kurš varētu piedalīties šā jaunuma radīšanā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+