Foto – Timurs Subhankulovs un Valdis Semjonovs

Bostonietis Ivars Avots meklē ražotājus Latvijā 0

Kā droši tikt lejā no degošas mājas augšstāviem ar šķietami vienkāršas ierīces “Easy down” palīdzību, ceturtdien pie viesnīcas “Radisson” Rīgas centrā demonstrēja viens no Pirmā pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju foruma dalībniekiem Ivars Avots.


Reklāma
Reklāma

 

Ideja un patents

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

I. Avots gan pats nelaidās pa trosi lejā, bet demonstrējuma laikā komentēja, kā darbojas viņa izgudrotā iekārta, kuras ideju patentējis, taču ražotāju vēl meklē. Piebilstot – ražošana ir viena lieta, bet noteikti vajadzīgs arī labs tirgzinis, kas to varētu izplatīt pasaulē. “Kad man vaicā, kāpēc pats to nedaru, atbildu, ka nākamajos divdesmit gados man vēl ir daudz citu ieceru, ” saka 1930. gadā Rīgā dzimušais I. Avots. Viņš jaunībā ir konsultējis gan lidmašīnu būves “Boeing” speciālistus, gan devis padomus projektu vadībā dažādiem uzņēmumiem daudzviet pasaulē, piemēram, tēraudrūpniecības un dambju būvniecības jomās Brazīlijā, telekomunikāciju kompānijās Ēģiptē, TV biznesā Irānā, kā arī firmās Eiropas valstīs un Filipīnās.

Doma, kā cilvēkiem glābties no degošām mājām, viņu īpaši nodarbinājusi pēc tam, kad bija noticis traģiskais uzbrukums Ņujorkas Dvīņu torņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ivars stāsta: “Man bija laba ideja, tad dabūju inženieri, kas izstrādā detaļas, un uztaisījām, parādījām. Bija interesenti, kas gribēja ieguldīt naudu un ražot, bet tik daudz vēlējās pretī, ka mēs domājām – nav vērts. Amerikā cilvēki ir ar mieru par tādu individuālu evakuācijas līdzekli maksāt tūkstoš dolāru.”

Izgudrotājs domā, ka citur ar laiku to varētu pārdot par piecsimt dolāriem, tātad ap 250 latiem.

 

Radošums sākas skolā


Ivaru Avotu noteikti atminas tie Rīgas Tehniskās universitātes studenti, kuriem 90. gados viņš kā vieslektors mācīja projektu vadības knifus.

Dzīvodams ASV, šo gadu desmitu laikā viņš ir sekojis līdzi Latvijas norisēm, un vērtē, ka viena no problēmām ir tālredzīguma trūkums: “Nevajadzētu domāt tādā veidā: raug, igauņi uztaisīja skaipu, mums arī tagad vajadzētu iemācīties taisīt ko līdzīgu. Bet – tas ir tapis, tātad jau pagātne.”

Ivars Avots stāsta, ka Amerikā viens no prezidenta Baraka Obamas labākajiem veikumiem esot pievēršanās izglītības modernizēšanai. Proti, visur ASV ir iekārtoti valsts apmaksāti izglītības centri, kur skolēni mācās rūpniecības tehnoloģijas.

Latvijas izaugsmi, uzsver I. Avots, vispirms nodrošinās pārmaiņas izglītībā, jo inovācijas veiks tie, kas būs raduši domāt citādi.

 

Kā pārnest pieredzi

Vairāki Pasaules latviešu biznesa un inovāciju foruma dalībnieki uzsvēra, ka ārzemju latviešu pieredze ir vēl līdz galam neizmantots resurss. I. Avots tam piekrīt, bet ar iebildēm: “Jo tas tā teorētiski labi skan, bet jādomā, kā to pieredzi praktiski pārnest uz Latviju.” I. Avots stāsta par savu kaimiņu latvieti, kam ASV pieder 30 gadus veidota ražotne, kur slīpē dažādas mazas citos uzņēmumos pieprasītas detaļas, taču šāda pieredze tiešā veidā uz Latviju nav pārnesama.

Reklāma
Reklāma

Vai cits piemērs – viens no I. Avota paziņām nesen pārdevis savu IT jomas uzņēmumu, kurā izgudroti mobilā telefona uzlabojumi. Nav jāspiež taustiņi, bet telefons atpazīst, piemēram, tādu īpašnieka balss komandu kā “Piezvani Marijai”. Tagad šis cilvēks raugoties pēc kaut kā jauna attīstāma un I. Avots domā, ka arī Latvijā varētu atrasties kāds IT jomas speciālists, kurš varētu piedalīties šā jaunuma radīšanā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.