Dabā
Zaļā dzīvošana

Botāniskajā dārzā uzplaukst dārza karalienes rozes 0

Botāniskā dārza publicitātes foto

Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā sākusies viena no gada gaidītākajām ziedēšanām – zied dārza karalienes rozes.

Par sugu skaitu rožu ģintī zinātnieku vidū nav vienprātības – vispopulārākais ir uzskats, ka rožu ģintī ir aptuveni 400 sugas, taču daļa botāniķu uzskata, ka patiesais ģints sugu skaits ir mazāks, jo sugas savā starpā veido hibrīdus, ko par atsevišķām sugām neuzskata.

Pateicoties tam, ka rozes jau gadu simteņiem ilgi ir iemīļoti dekoratīvie augi, to selekcionēto šķirņu skaits jau daudzkārt pārsniedzis sugu skaitu – pasaulē ir vairāk nekā 25 tūkstoši dažādu rožu šķirņu.

Rozēm raksturīgs tas, ka to dzinumi gandrīz vienmēr ir klāti ar asiem dažādu lielumu un formu dzeloņiem. Bieži rožu dzeloņi tiek nepareizi dēvēti par ērkšķiem. Rozēm raksturīgo neatvairāmo aromātu veido ēteriskās eļļas rožu vainaglapās.

Informācija par rožu un cilvēku saistību senatnē ir visai skopa. Tas, ka rozes ir pieskaitāmas pie vieniem no vecākajiem cilvēku iecienītajiem augiem, gan ir pavisam skaidrs – par to neapstrīdami liecina Altaja seno čudu kapenēs atrastie 7000 gadu vecie sudraba naudas gabali ar rozes attēlu uz tiem.

Sākotnēji cilvēki rozes izmantoja ārstniecības nolūkos. Rožu ziednieciskās īpašības ir viens no galvenajiem iemesliem, kas tās paglāba no iznīkšanas kristietības nostiprināšanās laikā, kad rozes tika uzskatītas par vienu no pagānisma simboliem. Vēlāk garšīgos, aromātiskos un veselīgos rožu augļus, kā arī smaržīgās ziedu vainaglapas sāka lietot vēl plašāk gan uzturā, gan ārstniecībā un kosmētikā.

Runājot par Latvijas Universitātes Botāniskā dārza rožu kolekciju, tā gluži kā Rīga, nekad nav gatava – joprojām ik gadu notiek krāšņāko, smaržīgāko un Latvijas apstākļiem piemērotāko šķirņu meklējumi. Lielākā daļa LU Botāniskajā dārzā apskatāmo rožu ir selekcionētas Eiropā pēdējo 50 gadu laikā.

Atzīmējot krāšņo rožu ziedēšanas laiku, Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā piektdien, 14.jūlijā plkst. 18 un piektdien, 11.augustā plkst. 18 notiks īpašas tematiskās ekskursijas “Pastaiga rožu ziedonī”.

Ekskursijā gids iepazīstinās ar rožu daudzveidību, to dievināšanas un pelšanas laikiem vēsturē, kā arī par rožu praktisko pielietojumu veselības uzlabošanai un citiem rožu pasaules brīnumiem. “Pastaigas rožu ziedonī” laikā dalībnieki aplūkos arī citas skaistākās un ziedošākās dārza daļas, lai vēl pilnīgāk izjustu to vasaras krāsu un smaržu pārpilnību, kāda vienuviet baudāma tikai LU Botāniskajā dārzā.

Galerijas nosaukums
LA.lv