Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

Nauda aizplūst caur YouTube – kā pikšķerētāji izmanto populāru videoemuāristu identitātes2

Foto: Pexels

Starptautisks kiberdrošības uzņēmums “Kaspersky” uzskata, ka pikšķerēšanas afēras ir problēma, ar kuru YouTube lietotāji var saskarties diezgan bieži.

Kā pikšķerētāji pelna?

Parasta shēma ir jauna YouTube konta izveide, kā arī avatāra un redzamā kanāla nosaukuma nomaiņa, lai padarītu tos identiskus slavenam jūtūberim piederošajiem.

Pēc tam tiek sūtīti pieprasījumi, kas ietver tikai redzamo nosaukumu un avatāra attēlu, un izveidota samērā pārliecinoša privāta ziņa: parasti lietotājam tiek lūgts uzklikšķināt saitei, kas novirza uz krāpniecisku tīmekļa lapu, un iesniegt savus datus.

Krāpnieki jau ir uzdevušies par neskaitāmiem populāriem YouTube autoriem: Markisu Braunliju, Filipu Defranko, Džeimsu Čārlzu, Džefriju Stāru, Lūisu Hilsentegeru no “Unbox Therapy”, Badu Beibiju, Kreigu Tompsonu, Dedži (ComedyShortsGamer), Railendu Adamsu un daudziem citiem.

Kibernoziedznieki pelna, novirzot lietotājus no lapas uz lapu — viņi vāc ieteikuma klikšķus uz mērķlapām no organizācijām, kas viņiem maksā komisiju. Šī procesa gaitā pat ir iespējams saķert izspiedējvīrusu vai banku Trojas zirgu.

Ieteikumi YouTube lietotājiem, lai padarītu drošu savu klātbūtni sociālajos medijos.

• Rūpīgi pārbaudiet visus draudzības pieprasījumus vai privātās ziņas: pārbaudiet, kas patiesībā ir sūtītājs, un, ja viņa kanālam ir oficiāls statuss, uzmanīgi izlasiet šī kanāla saturu.

• Nesniedziet konfidenciālu informāciju vietnēs, uz kurām esat novirzīts no saitēm ziņojumā, kas ir saņemts caur platformu YouTube.

• Izmantojiet stipru antivīrusu risinājumu, lai saņemtu brīdinājumus, kad saites, uz kurām noklikšķināt, mēģina novirzīt uz pikšķerēšanas vai citām ļaunprātīgām tīmekļa lapām.

Saistītie raksti

Pastāv tendence uzlauzt YouTube kontus ar vairāk nekā tūkstoš abonentiem. Šāds autors var saņemt viltus ziņu par YouTube kanāla monetizācijas pieprasījuma izvērtēšanu ar lūgumu aizpildīt datus un nosūtīt atbildes e-vēstuli.

Informācija, ko pikšķerētāji lūdz iesniegt, ietver kanāla vietrādi URL un paroli. Labs risinājums var būt divfaktoru autentifikācijas ieslēgšana kontam.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Latvijas Banka rīko diskusiju par risinājumiem nabadzības un nevienlīdzības mazināšanai 3
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
“Kurt Koenig” ieņēmumus audzē par ceturto daļu
5 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Kā izskatīsies Rail Baltica nākotnes infrastruktūra
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
ASV nosaka sankcijas Lembergam
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Latgalē veiktas nežēlīgas laupīšanas: aizturēti divi sevišķi bīstami noziedznieki 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
ĀM izplata brīdinājumu bankām par sadarbības risku ar Lembergu
9 minūtes
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Rīga jāatpūtina no Ušakova un viņa sekotājiem 2
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Brīžiem līs, vietām gaidāms arī sniegs. Prognoze otrdienai
4 stundas