×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
23. oktobris, 2013
Drukāt

Brāķis jaunajā māmiņalgu kārtībā
 (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas deputāti pēdējā brīdī cenšas novērst nepilnības likumos, kuri regulē vecāku pabalstu izmaksu. Valdības piedāvātais variants esot bijis pretrunā ar Satversmi.

Uz koalīcijas partneru vienošanās pamata Ministru kabinetā sagatavotos grozījumus bērnu pabalstu jomā par nekvalitatīviem atzinusi Saeimas Sociālo un darba lietu komisija. Tādēļ pašlaik top alternatīvs piedāvājums, kas ļaus vecākiem izvēlēties – saņemt mazāku vecāku pabalstu līdz bērna pusotra gada vecumam vai lielāku, bet tikai līdz bērna gada vecumam.

Pašlaik vecāku pabalsts ir 70% no sociālo iemaksu algas līdz bērna gada vecumam, bet bērna kopšanas pabalsts ir 100 latu. Pēc garām diskusijām valdība pagājušonedēļ atbalstīja ieceri palielināt bērna kopšanas pabalstu līdz 120 latiem. Vienlaikus tika plānots samazināt vecāku pabalsta ikmēneša maksājumu līdz 43,75% no sociālo iemaksu algas, bet pagarināt tā izmaksu periodu līdz bērna pusotra gada vecumam. Tomēr šis piedāvājums atzīts par nekvalitatīvu un Satversmei neatbilstošu. Tādēļ Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien sāks strādāt pie jauna likumprojekta, kurš ļaus vecākiem izvēlēties divus variantus vecāku pabalsta saņemšanai. Pirmais daudz neatšķiras no valdības piedāvātā – 43,75% no vidējās izpeļņas līdz bērna pusotra gada vecumam. Otrais – 60% no vidējās izpeļņas, bet tikai līdz bērna gada vecumam. Abos gadījumos paralēli vecāku pabalstam sociāli apdrošināti vecāki saņemtu arī bērna kopšanas pabalstu (120 latus).

Kā uzsvēra Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča, pabalstu likumam jābūt pieņemtam līdz brīdim, kad Saeima lems par 2014. gada valsts budžeta un vidēja termiņa budžeta ietvara apstiprināšanu. Gan viņa, gan citi komisijas deputāti bija vienisprātis, ka variants, kurš dod vecākiem izvēles iespējas, ir labāks nekā valdības sagatavotais. Taču arī šis likumprojekts tapa lielā steigā – faktiski tas tika uzrakstīts vakar un uzreiz sūtīts saskaņošanai Labklājības ministrijai (LM) un Finanšu ministrijai, lai aprēķinātu jaunā piedāvājuma ietekmi uz budžetu, bet jau šodien par alternatīvā likumprojekta virzīšanu izskatīšanai Saeimā lems Saeimas Sociālo un darba lietu komisija.

Arī valdībā pagājušonedēļ izcēlās asas diskusijas par izmaiņām vecāku pabalstu izmaksas kārtībā. Vairākas ministrijas likumprojektā saskatīja iespējamas pretrunas ar Satversmi. Proti, vecāki, kuri rēķinājušies ar vecāku pabalsta saņemšanu vienu gadu, būtu spiesti mājās palikt pusotru gadu vai arī atteikties no pabalsta. Taču, neskatoties uz ierēdņu iebildumiem, likumprojekti tika nosūtīti uz parlamentu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. NU protams arī otrā variantā tiek noņemta nauda vecākiem , aks valstij maksā lielākus nodokļus!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+