Kultūra
Teātris un kino

Brāļi Ābeles un viņu vērienīgais projekts “Baltu ciltis”. VIDEO1


Brāļi Raitis (no kreisās) un Lauris Ābeles.
Brāļi Raitis (no kreisās) un Lauris Ābeles.
Foto – Karīna Miezāja

No trešdienas, 16. maija, Latvijas kinoteātros būs skatāma programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” tapusī brāļu Ābeļu dokumentālā drāma “Baltu ciltis” – unikāls kinostāsts par 13. gadsimta baltu tautām – pēdējiem Eiropas pagāniem, kas vēlāk izveidoja latviešu nāciju.

Divi vecākie brāļi Ābeles – Raitis un Lauris – pirms kāda laika kļuva par sensāciju Latvijas kino, kad abi, tolaik vairāk pazīstami alternatīvās smagās mūzikas aprindās, negaidot ieguva galveno balvu Somijas kinofestivālā ar filmu “Kastrāts kuilis”. Pirms diviem gadiem, apguvis audiovizuālās mākslas, viņiem pievienojās jaunākais, Mārcis.

– Jūsu, triju brāļu, aktīvā interese par Latvijas senvēsturi laikam sakņojas ģimenē?

Saistītie raksti

Lauris Ābele: – Iespējams, pie vainas ir bērnībā lasītās grāmatas. Esam Rīgas puikas, bet omīte dzīvoja Saldū, braucām tur un lietainās dienās lasījām. Tās gan nebija gluži vēstures grāmatas – pārsvarā indiāņu stāsti, vēl daudz kas cits, arī Laimoņa Pura darbi. Informācijas lauks par mūsu senāko vēsturi nebija plašs – iespējams, tas ir iemesls, kādēļ tagad mēģinām to kaut kā ielikt kino.

Mārcis Ābele: – 90. gados atceros sevi kā bērnu sēžam uz tepiķa, kamēr televīzijā rāda “multeni” par Tālavas taurētāju. No pašas filmiņas neko daudz nesaprotu, bet redzu mežus, tēlus, varoņus. Kaut kad pirms “Kuršiem” Lauris iedeva izlasīt Jāņa Lejiņa “Zīmogu sarkanā vaskā” – lasīju, un uzreiz gar acīm slīdēja kino ainas. Pēc tam makšķerējot prātojām – varētu uzfilmēt videoklipu vai kaut ko tādu. Nu esam šeit un mums ir filma.

Pilnu interviju ar trim brāļiem Ābelēm lasiet 15. maija “Kultūrzīmēs”.

LA.lv