Kultūra
Teātris un kino

Brāļu Ābeļu pirmās spēlfilmas fokusā – robeža starp “normālo” un “nenormālo”1

Publicitātes foto

Liepājā, Rīgā un Jūrmalā sākusies brāļu Ābeļu pirmās pilnmetrāžas spēlfilmas “Nemierīgie prāti” (“Troubled Minds”) uzņemšana, un pirmajā filmēšanas posmā darbība notiek gan Karostas cietoksnī, gan “Liepājas dzintarā”, boksa klubā, industriālā rūpnīcā, izšķaidītā kazino un pat cara laiku kuģu remontdarbnīcā, informē Nacionālais kino centrs.

Filma “Nemierīgie prāti” ir stāsts par diviem brāļiem, māksliniekiem, kuru attiecības un dzīves ritms eskalējas laikā, kad brāļi veido darbus savai laikmetīgās mākslas personālizstādei. Izstādes galvenā tēma ir mūsu bailes no savādā, nenormālā, no savas “ēnas”.

Brāļu bohēmiskais dzīvesveids un mākslinieciskās provokācijas ierauj varoņus notikumu virpulī, starp kuriem ir cietums, psihoneiroloģiskā slimnīca un ciemošanās pie sāmu šamaņiem, procesā zaudējot robežas starp normalitāti un vājprātu.

Visbeidzot, lai viņu māksla tiktu pamanīta pasaulē, brāļiem rodas plāns par “mākslas teroraktu”.

Kā filmas žanru definējuši paši autori – tā ir psihedēliska drāma ar melnās komēdijas elementiem.

Galvenajās, brāļu mākslinieku, lomās redzēsim Tomu Auniņu un Mārci Lāci, citās lomās iejutīsies Dārta Daneviča, Juris Žagars, Daniela Vētra un daudzi citi.

Pēc Latvijas filmēšanas posma noslēguma “Nemierīgo prātu” radošā komanda dosies ekspedīcijā uz Norvēģiju, lai uzņemtu ainas, kurās filmas varoņi tiekas ar sāmu šamaņiem.

Filmas stāsts ir daļēji balstīts pašu autoru — režisoru Laura un Raita Ābeļu, kā arī operatora Mārča Ābeles — un tuvinieku pieredzē,

kas palīdz to izstāstīt patiesāk un noķert nemiera noskaņojumu, kas šobrīd virmo pasaulē.

Filma pēta robežu, kur ikdienā mēs novelkam līniju — kas ir normāls un kas vairs nav. Laikmetīgā māksla, bipolārie traucējumi, psihedēliskās pieredzes un pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, filmā ir sapinušās vienā trakā kamolā, kurš draud eksplodēt.

Raitis Ābele pēc izglītības ir klīniskais psihologs, līdz ar to brāļu Ābeļu filmu un animācijas studija Tritone Studio jau gadiem jūt atbildību runāt par cilvēkiem ar mentālajiem traucējumiem, to pieņemšanu un iekļaušanu sabiedrībā.

“Kad pati dzīve šķiet traka, kurš spēs apgalvot, kur slēpjas trakums?” Raitis Ābele citē Dona Kihota autoru Migelu de Servantesu.

Iepriekš brāļi Ābeles veidojuši pasaules kinofestivālos izskanējušo īsfilmu “Kastrāts kuilis” (2014), “Lielā Kristapa” balvu saņēmušo īsmetrāžas dokumentālo filmu “Kurši”, kā arī Nacionālā Kino centra Simtgades programmas pilnmetrāžas dokumentālo filmu ar spēlfilmas elementiem “Baltu ciltis. Eiropas pēdējie pagāni” (2018).

Ikdienā brāļi vada studiju “Tritone Studio”, kuras nesenais kopdarbs ar Norvēģijas studiju “Bivrost film” ieguva prestižo Emmy balvu sociālās reklāmas kategorijā.

LA.lv
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Kuram tad negribas, lai karma nostrādā tūlīt. Saruna ar Moniku Zīli
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
“11 varonības stāsti”. Top izstāde par Lāčplēša Kara ordeņa vēsturi un kavalieriem
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Tikai 18% Latvijas iedzīvotāju atšķir legālus mūzikas iegūšanas veidus no nelegālajiem
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
“Putina kreklu” skandāls iedvesmo radikāli Lindermani savai apģērbu līnijai 1
7 stundas
LE
LETA
Ekonomika
”PNB bankas” kreditori varētu neatgūt miljoniem eiro
6 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Varbūt mūsu atmiņas ir kā akmeņi! Saruna ar akmeņu muzeja vadītāju Vilni Strautiņu 1
Intervija 6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānijas parlaments nobalso par breksita termiņa pagarināšanu 1
10 stundas
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: Mitoloģijas mācības
6 stundas