×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
29. oktobris, 2012
Drukāt

Branga alga par zaudētu reputāciju

Foto - LETAFoto - LETA

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa ir atzinusi par vainīgu Satversmes tiesas (ST) tiesnesi Vinetu Muižnieci dienesta viltojumā un piespriedusi sodīt ar naudas sodu 20 minimālo mēnešalgu (4000 latu) apmērā. V. Muižniece nolēmusi pārsūdzēt tiesas spriedumu. Kamēr tas stāsies likumīgā spēkā, droši vien aizritēs vismaz divi gadi, ja ne vairāk.

 

 

Tikai tad vairs nebūs nekādu jautājumu par Muižnieces palikšanu tiesneses amatā – viņu oficiāli atbrīvos. Bet līdz tam brīdim likums ļauj no pienākumu pildīšanas atstādinātajai tiesnesei turpināt darbu Satversmes tiesā un saņemt pilnu tiesneša algu – vairāk nekā divus tūkstošus latu. Vai Eiropā ir vēl kāda valsts, kur pieļauj šādu situāciju – maksā pilnu algu notiesātam tiesnesim kaut vai līdz pensijai, jo, kā zināms, tiesu procesi Latvijā velkas gliemeža ātrumā.

Ja no amata tiek atstādināts aizdomās turēts deputāts, tad Saeimas Kārtības rullis liedz viņam maksāt kompensācijas un ļauj saņemt nevis pilnu, bet pusalgu. Ja tas pats notiek ar tiesnesi, kas nestrādā Satversmes tiesā, tad viņš, būdams atstādināts, saņem minimālo amatalgu. Bet Satversmes tiesas likums ir izstrādāts tā, lai šādos gadījumos tiesnesis neko nezaudētu.

Aizvadītā gada rudenī, kad tika sākta kriminālvajāšana pret Muižnieci, ST priekšsēdētājs Gunārs Kūtris paziņoja, ka viņa kolēģe turpinās strādāt konstitucionālajā tiesā ne vairs kā tiesnese, bet gan juriste – veikšot dažādus apkopojumus un analīzes. Taču saņems pilnu tiesneses algu, kaut gan Muižnieces pienākumi tagad jāpilda kādam no citiem sešiem tiesnešiem. Toreiz gan Kūtra kungs intervijā Latvijas Radio stingri norādīja: ja Muižnieces vaina apstiprināsies, tad jāseko bargām sankcijām un viņai ST nav vietas.

Vaina ir pierādīta ar tiesas spriedumu, un Muižniecei vairs nav likumā prasītā nevainojamā reputācija, taču Kūtra kunga pozīcija joprojām ir neskaidra. Izskanējis arī viedoklis, ka zemākās instances tiesas spriedums tāds izmēģinājums vien esot, tad jau redzēs, ko teiks apgabaltiesa un Augstākā tiesa!

Ja raugās šādi, tad, protams, rodas sajūta, ka Muižniecei vēl viss priekšā. Bet, ja pieņemam, ka Latvijā tiesu vara ir neatkarīga un pakļauta tikai likumam, tad nevar uzskatīt, ka pirmā līmeņa tiesas spriedums ir tikai paraugmēģinājums. Spriedums ir pārdomu vērts gan pašai V. Muižniecei, gan arī tiesas priekšsēdētājam G. Kūtrim, lai negremdētu konstitucionālas tiesas reputāciju, tracinot sabiedrību, ka cilvēks, kas nav tiesnesis, saņem pilnu tiesneša algu. Gadā tie ir vairāk nekā 30 tūkstoši latu.

Diemžēl Kūtra kungs līdz šim nav vērsies Saeimā, lai tā palīdz novērst šādu sabiedrībai nesaprotamu un nepieņemamu situāciju. Par laimi, deputāti paši jau ir sapratuši, ka likums jāgroza. Deputāti gatavojas izskatīt priekšlikumu, ka ne tikai tiesneši, bet arī citas amatpersonas, kurām apturētas pilnvaras, sākoties kriminālvajāšanai, drīkstētu saņemt tikai valstī noteikto minimālo algu, kas patlaban ir 200 latu. Jācer, ka būs rezultāts.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+