Foto-LETA

Braucienā pa Rīgas ielām cenšas pievērst uzmanību riteņbraucēju tiesībām 0

Ap 1000 velosipēdistu šodien, 1.maijā, pulcējās laukumā pie Dailes teātra, lai dotos tradicionālajā masu velobraucienā “Kritiskā masa”, kas ir nesankcionēta akcija ar mērķi pievērst uzmanību velosipēdistu tiesībām piedalīties kopējā satiksmē.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Šogad “Kritiskajai masai” velosipēdisti bija īpaši sagatavojušies. Dalībniekiem tika dalītas nelielas skrejlapas, kas jādod policistiem gadījumā, ja tie viņus mēģina apturēt vai sodīt. Uz tām teikts – “Cienītais policist, kas par desām? Ļauj mums būt masai!”, kā arī pausts aicinājums policistiem sākt uztvert “Kritisko masu” kā tradicionālu svētku braucienu un pilsētas kultūras parādību, kurai ir jāpalīdz notikt, nevis tā jāapkaro.

Velobraucēju akcijai šogad sekoja pāris policijas spēkratu. Arī autovadītāji brauciena sākumā bija ļoti iecietīgi – necentās velosipēdus apdzīt vai ar skaņas signāliem pievērst viņu uzmanību. Vēlāk gan uz K.Valdemāra ielas brauciens pamatīgi nokaitināja daudzus privātā un sabiedriskā transporta vadītājus, jo bija jāpavada daudz laika sastrēgumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes pārstāvis Toms Sadovskis, velobrauciens aizritējis bez starpgadījumiem un neviens pārkāpuma protokols nav noformēts. “Akciju policija respektēja un vairāk novēroja no malas, nekā centās kādu sodīt,” sacīja Sadovskis, piebilstot, ka jebkurā gadījumā policijas darbinieki aicina velosipēdistus piedalīties organizētos pasākumos, jo tie ir daudz drošāki.

Pērn minētā velobrauciena laikā policijas darbinieki noformēja 38 administratīvā pārkāpuma protokolus, bet 2011.gadā – 27.

Pie vairākiem velosipēdiem bija piestiprināti ziedi un baloni. Braucienā kopā ar pieaugušajiem devās arī vairāki mazi bērni, iesēdināti bērnu sēdekļos velosipēdu aizmugurē.

Pirms brauciena tā dalībnieki Dailes teātra apkārtnē esošajām automašīnām piestiprināja Rīgas mēram adresētu publiskās ārtelpas manifestu, kurā uzstāj uz zaļo zonu sakārtošanu, kājāmgājēju savienojumu izveidi, velosatiksmes infrastruktūras attīstību un publiskās ārtelpas radīšanu Rīgas pilsētas teritorijās, kurām pašlaik nav skaidra attīstības vīzija vai tās ir uzskatāmas par degradētām. Tāpat viņi prasa pārveidot ielu telpas uz tādām, kurās visi dalībnieki ir vienlīdzīgi.

“Mēs neesam pret. Mēs esam par!”, “Mēs vēlamies lietot savu pilsētu, jo mums ir šādas tiesības”, “Mēs esam par Rīgu, kas ir ērti sasniedzama, pieejama, mobila, savienota, veselīga un aicinoša”, “Mēs esam par publisku ārtelpu, kas ir paredzēta ikvienam. Kas radīta, lai ar to dalītos. Kas paredzēta, lai to var atļauties”, teikts manifestā.

Rīgā šodien notika vēl viens velobrauciens – pašvaldības rīkotais velosezonas atklāšanas brauciens jeb Rīgas veloparāde, kas notika sankcionēti un policijas pavadībā. Tas gan pulcēja mazāk dalībnieku nekā “Kritiskās masas” pasākums, novēroja LETA.

Reklāma
Reklāma

Kā ziņots, “Kritiskā masa” ir nesankcionēta, masveidīga akcija, kuras gaitā velobraucēji dodas braucienā pa spontāni izvēlētām Rīgas ielām.

Akcijas dalībnieki vēlas pievērst uzmanību veloinfrastruktūras problēmām pilsētā un mudināt aktīvi rīkoties, lai situāciju uzlabotu. Ik gadu “Kritiskās masas” dalībnieku skaits aug, sasniedzot vairākus simtus, un līdzīgas akcijas notiek arī daudzviet citur pasaulē.