×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Rozālija, Roze
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
25. jūlijs, 2017
Drukāt

Breksits ir pilsoņu griba; uzņēmējiem jāpielāgojas. Saruna ar britu vēstnieku Kītu Šenonu (1)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Kopš pērnā gada 23. jūnija, kad vairākums Apvienotās Karalistes pilsoņu izvēlējās par labu valsts aiziešanai no ES, viens no biežāk lietotajiem vārdiem, raksturojot breksitu, ir “neskaidrība”. Sīkāk par to, kā breksitu redz oficiālā Londona, “LA” skaidro Apvienotās Karalistes vēstnieks Latvijā Kīts Šenons.

Mēs tiekamies dienā, kad oficiāli sākas breksita sarunas…

Kīts Šenons: – Iepriekš bija sāktas provizoriskās sarunas. Tagad sākas sarunu saturiskā daļa, un par tām mūsu valdība publicējusi ziņojumu. Ar ES apspriedīsim arī jautājumus, kas skar mūsu izstāšanās maksājumu, ES pilsoņu tiesības Apvienotajā Karalistē, turpmāko dalību ES atomenerģijas aģentūrā u. c. jautājumus. Mūsu valdība breksitu uztver ļoti nopietni.

Latvijā dzīvojošais britu žurnālists Maiks Koljērs uzsvēris, ka breksits Britānijai ir tikpat pašnāvniecisks kā mūka Eilmera lēciens no torņa ar paša veidotiem spārniem. Kas jums sakāms par šādu pozīciju?

Skaidrs, ka breksits nebūs viegls. Respektēju Maika sacīto. Tomēr valdība pašlaik ievieš sabiedrības lēmumu, kas tika pieņemts referendumā, kurā par labu Britānijas izstāšanās no ES lēma vairākums pilsoņu.

Tomēr par breksitu ik pa laikam vērojamas nesaskaņas starp abām pusēm, piemēram, nesen Britānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons teica, ka ES varot “iet svilpot” attiecībā uz ES piedāvājumu izstāšanās finanšu risinājumam…

Joprojām esam sarunu procesā. Pagājušonedēļ mūsu valdība izplatīja pozīciju par finansiālo risinājumu, sarakstu ar tiesībām un pienākumiem, kā arī par attieksmi iespējamos kompromisos.

Kāda ir finanšu risinājuma robeža, aiz kuras Apvienotā Karaliste varētu celt iebildes?

Tas ir minēts valdības pozīcijā. Spriest par finanšu risinājumu vēl ir pāragri. Tomēr vēlamies jau pirmajās sarunu kārtās vienoties par to, tāpat kā par ES pilsoņu statusu Apvienotajā Karalistē. Vēlamies ātri atrisināt šo jautājumu, lai skaidrība par savu likteni būtu trim miljoniem ES pilsoņu, kuri dzīvo mūsu valstī, kā arī miljonam Apvienotās Karalistes pilsoņu ES.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+