Mobilā versija
-2.8°C
Tenis, Dravis
Otrdiena, 17. janvāris, 2017
26. aprīlis, 2016
Drukāt

Brīdina par ābeļu kraupja izplatību dārzos (1)

Foto LETAFoto LETA

Iestājoties siltam un mitram laikam, šīs nedēļas laikā augļu dārzos masveidā sākušas izplatīties ābelēm bīstamās kaites – ābeļu kraupja – sporas, līdz ar to augļkopjiem jāpievērš pastiprināta uzmanība stādījumiem, informēja SIA “Latvijas Augu Aizsardzības pētniecības centrs” pārstāvji.

Ābeļu kraupja infekcijas lielākais risks patlaban ir Bauskas, Dobeles, Viesītes, Tukuma, Siguldas, Beverīnas, Saldus, Talsu un Viļakas novadā.

Ābeļu kraupis ir viena no izplatītākajām un postošākajām ābeļu slimībām, kas samazina gan ražu, gan tās kvalitāti.

Par kaites sākumu liecina uz lapām parādījušies plankumi – sākumā dzelteni, izplūduši, vēlāk brūni ar tumšu, samtainu apsarmi. Plankumu centrā audi atmirst un kļūst pelēki. Augļi, ja tie agri inficējušies, izveidojas kropli, bojājuma vietā augļi sacietē un saplaisā. Tiek inficēti ziedi, kā rezultātā ziedi priekšlaicīgi nobirst un neveidojas augļi.

Ābeļu kraupi ierosina sēnes “Venturia inaegualis”, kas pārziemo uz nobirušām lapām un augu atliekām. Slimību veicina mitrs un silts laiks.

Kaiti var ierobežot, laikus iznīcinot vecās lapas, audzējot izturīgas šķirnes, kā arī lietojot fungicīdus. To smidzināšana visefektīvākā ir, ja pirmais smidzinājums notiek tieši pirms sporu masveida izlidošanas. Lai aizsargātu kokus no iespējamās infekcijas, īpaši mitrās vasarās, nepieciešami atkārtoti smidzinājumi.

Kā ziņots, Latvijā lielāko daļu augļu koku un ogulāju platību aizņem ābeļdārzi. Platību maksājumiem 2015.gadā pieteikti 2995 hektāri ābeļu stādījumu. Vislielākās platības ar ābelēm apstādītas Saukā – 154 hektāri, Pūrē – 121 hektārs un Degolē – 60 hektāri.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kāpēc bildē ir ķirsis, ja stāsta par ābelēm>>>

Eksperti: Kūdras ieguves biznesam noteikts ļoti strikts darbības rāmisLai Latvijā sāktu kūdras licencētu ieguvi, uzņēmējiem jārēķinās ar stingru normatīvo aktu regulējumu, kas paredz izvērtēt visus iespējamos riskus un ietekmes.
Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (16)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+