Laukos
Dārzeņi un augļi

Brīdina par ābeļu un bumbieru kraupja izplatības risku dārzos; aktivizējušies arī labības kaitēkļi0

Ābeļu kraupis. Foto – I. Liepiņa/VAAD

Tuvākajās dienās prognozētais lietus vairumā Latvijas augļu dārzu izprovocēs ābeļu un bumbieru kraupja sporu masveida izlidošanu, pastāstīja Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja Anitra Lestlande.

Viņa piebilda, ka augļkopjiem ir jādomā par kraupja ierobežošanu, izmantojot fungicīdus – pirms lietus – kontakta iedarbības, pēc lietus – ārstējošos sistēmas iedarbības.

Tāpat viņa pastāstīja, ka līdzšinējo silto laika apstākļu dēļ aktivizējušies kultūraugu kaitīgie organismi – gan slimības, gan kaitēkļi, lielāko apdraudējumu radot laukaugiem – labībai, pākšaugiem un rapsim.

Labību sējumos sastopamas vairākas nozīmīgas labību slimības, tostarp dzeltenplankumainība, gredzenplankumainība, tīklplankumainība. Dažos sējumos sastopama arī miltrasa.

Labībā ir izplatījušies arī kaitēkļi – labību lapgrauži, tripši un spradži. “Ziemas rapsi, kas šobrīd lielākajā Latvijas daļā sācis ziedēt, šobrīd vairāk apdraud kaitēkļi – spīdulis un smecernieki, bet, pateicoties siltajiem laika apstākļiem, rapsis ļoti strauji aug, tādējādi būtisku kaitējumu tie nodarīs,” sacīja Lestlande.

Lai gan vairumā lauka pupu un zirņu sējumos zirņu svītrainā smecernieka izplatība ir 100%, bojājuma pakāpe nav liela – ap 5%. Tomēr lauksaimniekiem jābūt modriem un jāseko šī kaitēkļa tālākai attīstībai.

LA.lv