×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
12. decembris, 2013
Drukāt

Brīdina par ārvalstnieku mēģinājumiem ar nomas līgumiem izkrāpt lauksaimniecības zemi (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Lauku ainava ziemā.

Pēdējo mēnešu laikā vairāki lauksaimnieki saskārušies ar gadījumiem, kad ārvalstnieki piedāvā juridiski sarežģītus zemes nomas līgumus, kur atsevišķu noteikumu neizpildes gadījumā zemes īpašnieks zaudētu gan zemi, gan visus attiecīgos valsts un Eiropas Savienības atbalstus par šo zemi, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Latvijas Zemnieku federācijas vadītāja Agita Hauka.

“Lūdzam zemniekus ļoti uzmanīgi pārlasīt piedāvātos nomas līgumus, jo uzticēšanas var maksāt ļoti dārgi. Atklājies, ka vairākos līguma nosacījumos iestrādāts, ka līguma izbeigšanas gadījumā bez atlīdzības un nekavējoties nomniekam jānodod Iznomātājam vai Iznomātāja norādītajai personai visas esošās un līguma darbības laikā Nomniekam piešķirtās Eiropas Savienības un valsts vai citas atbalsta tiesības, tajā skaitā atbalsta maksājumi,” sacīja Hauka.

“Lai arī Latvija ir izmantojusi iespēju piemērot ierobežojumus ārvalstu pilsoņiem iegādāties zemes Latvijā, tomēr pārejas periods būs beidzies, un no 2014.gada Latvijas zemi varēs iegādāties jebkurš Eiropas Savienības pilsonis. Citu valstu lauksaimniekiem zemes iegāde Latvijā ir kārdinoša, jo šeit zeme salīdzinājumā ar citu dalībvalstu lauksaimniecības zemes cenu joprojām ir lēta, turklāt labas kvalitātes, arī klimats Latvijā ir piemērots, un augu ražība pat pārsniedz citu valstu rādītājus. Tomēr lauksaimniecības zeme ir viens no būtiskajiem dabas resursiem Latvijā, un tā ir vajadzīga mūsu pašu – Latvijas – lauksaimnieku un iedzīvotāju izdzīvošanai un dzīvošanai,” akcentēja federācijas vadītāja.

Arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) aicina lauksaimniekus, kuri pārslēdz zemes nomas līgumus ar zemes īpašniekiem, nopietni izvērtēt nomas līgumā iekļautos nosacījumus, īpaši gadījumos, kad līgums tiek slēgts ar ārvalstu zemes īpašniekiem.

LLKC atgādina, ka katrs nomas darījums ir individuāls un ar specifiskām tehniskajām prasībām, tādēļ katrs gadījums ir jāvērtē individuāli un līgums jāpielāgo atbilstoši katrai situācijai.

“LLKC ir vērsušies vairāki lauksaimnieki, lūdzot palīdzību izvērtēt zemes iznomātāju piedāvātos nomas līgumus. Esam konstatējuši, ka vairākos gadījumos nomas līgumos ietverti nepieņemami nosacījumi, tostarp tādi, kas paredz pēc nomas līguma termiņa beigām atmaksāt zemes iznomātājam ar ES atbalstu saistītos maksājumus par zemi,” atzina LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis.

“Aicinām zemniekus būt ļoti vērīgiem. Atsevišķos gadījumos ārvalstnieki piedāvā juridiski smalki izstrādātus līgumus, kur ietverti sarežģīti un bieži vien grūti uztverami formulējumi. LLKC ir gatavs sniegt padomu un palīdzību, lai tie zemnieki neiekristu viltīgi izliktos zemes iznomātāju slazdos,” sacīja Cimermanis.

LLKC informē, ka uzņēmuma mājaslapā ir pieejams vienkāršots zemes nomas līguma paraugs, ko var izmantot par pamatu zemes nomas līguma slēgšanai, kā arī skaidrojums par zemes nomas līguma paraugformu. Gadījumos, kad tiek piedāvāts jau gatavs zemes nomas līgums un nomniekam – lauksaimniekam – nav skaidri saprotami līgumā ietvertie nosacījumi, vēlams vērsties pie speciālistiem LLKC centrālajā birojā Ozolniekos vai kādā no reģionālajiem konsultāciju birojiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Tikai ārzemnieki var būt blēži? Bet vietējie visi ir godīgi? Arī tie, kuri vecākiem cilvēkiem uzspiež līgumus, praktiski pievācot zemi par velti? Papētiet uzmanīgāk!
    Otrs. Vai Haukai ir sajēga par to, kas ir nomnieks un kas ior iznomātājs?
    Patiešām murgojums, lai iestāstītu, ka tikai ārzemnieki ir tie briesmīgie.

  2. Iesaku vēlreiz pārlasīt sava murgojuma pirmo un otro rindkopu un noskaidrot kas ir nomnieks un kas iznomātājs, tad arī virsraksts vairs nu nekādi nespēs saturēt sensācijas prognozi par zemes atņemšanu.

  3. Ja ir zināms kas piedāvā šos krāpniecisko līgumus, tad vajag publiskot vārdus, uzņēmumus, pārstāvjus, lai cilvēki zin no kā uzmanīties.

Draugiem Facebook Twitter Google+