×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
26. februāris, 2018
Drukāt

Brīdina par “grādīgo” dzērienu sadārdzināšanos no 1.marta (13)

Foto - LETA/Ieva LūkaFoto - LETA/Ieva Lūka

Ilustratīvs foto. "Latvijas Balzams" ražotne.

Nodokļu reformas ieviešanas rezultātā no šā gada 1. marta jūtami pieaugs cena grādīgajiem dzērieniem, tā brīdina Latvijas Alkohola nozares asociācija (LANA). Alkohola tirgotāji un ražotāji brīdina arī par potenciālo nelegālā tirgus uzplaukumu, kas var vitāli iespaidot Latvijas iedzīvotāju veselību un pat dzīvību, tā portālu “La.lv” informēja Latvijas alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols.

Bažas par nelegālā alkohola triumfu

“Par alkoholisko dzērienu cenu pieaugumu tiek runāts arvien aktīvāk, tādēļ retajam būs paslīdējis garām fakts, ka, cerot iegūt papildus ienākumus valsts budžetā, strauji palielināta alkohola akcīzes likme. Šīs izmaiņas uzskatām kā ļoti lielu risku nelegālā alkohola tirdzniecības uzplaukumam Latvijā, pircējiem ar zemākiem ieņēmumiem meklējot citas dzērienu iegādes iespējas,” potenciālo situāciju komentē LANA izpilddirektors Dāvis Vītols.

Vislielākais cenu pieaugums gaidāms grādīgā alkohola (ap 40% grādu) dzērieniem – litra pudeles cena varētu paaugstināties par aptuveni 1,5 eiro. Vīna cena palielināsies par nepilniem 15 centiem uz vīna pudeli. Alus cena 0,5 litru pudelei palielināsies par aptuveni 0,10 eiro. Dzērieniem, kuru stiprums mērāms no 15 līdz 22 grādiem, cena pieaugs par 0,25 eiro 0,75 litru tilpuma dzērieniem.

“Šogad vairāki faktori ietekmēs dzērienu cenu; papildus akcīzes nodokļu kāpumam būtiski kāpušas arī stikla materiāla pārstrādes cenas, kas varētu palielināt produktu izmaksas un attiecīgi – cenu,” informē “Amber Distribution Latvia” vadītājs, LANA valdes loceklis Pāvels Fiļipovs. “Laikā, kad produktu cenu kāpums ir tik straujš, vēlamies atgādināt patērētājiem, ka tomēr ir ieteicams izvēlēties kvalitatīvu un drošu, ticamu alkohola zīmolu un tā ražotāju vai izplatītāju. Pirms lemt par labu lētākam alkoholam, kas iegādāts kādā apšaubāmā iestādē, vērts atcerēties, ka nelegālais alkohols var būt bīstams dzīvībai,” brīdina Fiļipovs.

“Mūsu kā alkohola izplatītāju uzdevums ir piedāvāt patērētājiem pārbaudītus un Eiropas Savienības regulām atbilstošas kvalitātes produktus. Līdz ar straujo cenu kāpumu baidāmies, ka nelegālā un bīstamā alkohola patēriņš pieaugs, kas var apdraudēt iedzīvotāju veselību un dzīvību,” noslēdz Pāvels Fiļipovs.

Paredz legālā tirgus samazināšnos

Izmaiņas jutīs ne tikai patērētāji, bet arī vairumtirgotāji un mazumtirgotāji, kuriem līdz 1. martam būs jāveic alkoholisko dzērienu atlikuma inventarizācija, nodokļu pārrēķins pēc jaunās likmes un atbilstošu cenu nomaiņa veikalu plauktos.

“Cenu kāpums ir pārāk straujš, kas var novest pie legālā tirgus samazināšanās. Šāds valdības lēmums ir neprātīgs, pat pārdrošs,” norāda LANA izpilddirektors Dāvis Vītols. “Nodokļi par pārdotajiem alkoholiskajiem dzērieniem jau izsenis ir veidojuši būtisku daļu no kopējā valsts budžeta. Uzskatām, ka valsts varētu iekasēt daudz vairāk, ja akcīzes nodokļa kāpinājums alkoholam būtu tāds, kādu valdība solīja sākotnēji – sabalansēts un pakāpenisks. Diemžēl solīts makā nekrīt,” valdības pēkšņo lēmumu akcīzes nodokli alkoholam kāpināt pārsteidzošos tempos komentē Vītols.

“Neaizmirsīsim, ka pierobežas tirdzniecība tikai no līdzšinējās alkohola akcīzes un PVN nodokļa iekasēšanas ir nesusi vairāk nekā 40 miljonus eiro 2017. gadā. Uzskatām, ka nodokļu politikas īstenotājiem tik tiešām vajadzētu pārskatīt akcīzes likmes plānu 2019. un 2020. gadam. Esam gatavi dialogam un kopīgam, strukturētam darbam,” norāda Dāvis Vītols.

LANA izveidota 2013. gada septembrī, apvienojoties līdzšinējām ražotāju un tirgotāju apvienībām un tādejādi kļūstot par lielāko šīs nozares pārstāvi Latvijā. Šobrīd LANA apvienojušies deviņi Latvijas lielākie nozares uzņēmumi: AS “Latvijas balzams”, SIA “Liviko”, SIA “Pernod Ricard Latvia”, SIA “Dunker Latvija”, SIA “Prike Latvija”, SIA “Drinks Distribution”, SIA “Amber Distribution Latvia”, SIA “Abavas dārzi” un SIA “Kroņstrauts”, kā arī asociētais biedrs “Brown-Forman Corporation”. LANA ir Eiropas alkohola nozares asociācijas “Spirits Europe” pilntiesīgs biedrs un Latvijas pārstāvis. Asociācija darbojas kā alkoholisko dzērienu industrijas eksperts, pārstāvot nozares kompāniju interešu atbalstu un iestājas par atbildīgu un saprātīgu alkohola lietošanas vidi Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. 1947.G. INSTRUKCIJA VDK NODAĻĀM
  PILNĪGI SLEPEMI:
  MASKAVA, 1947.gads 2.VI INSTRUKCIJA: NK 003 47
  8. Sevišķu uzmanību jāpievērš cilvēkiem, kas izceļas ar organizātorisku talantu un spēj gūt popularitāti. Tādus cilvēkus nepieciešams savervēt, bet atteikuma gadījumā viņiem nedrīkst ļaut ieņemt vadošus amatus.
  9. panākt, lai valsts amatos strādājošie (izņemot izmeklēšanas dienestus un iegūstošo rūpniecību) saņemtu zemas algas. Jo sevišķi tas attiecas uz veselības aizsardzību, tiesu orgāniem, izglītību un dažādu likumu vadītājiem.
  12. ietekmēt vietējās varas iestādes tā, lai zemes parceles un grunts pircējiem tās neizsniegtu īpašumā.
  13. Politiku attiecībā pret zemniecību virzīt tā, lai saimniecību vadīšana neatmaksātos, bet produkcija būtu pēc iespējas zemāka. Nākamajā kārtā uzsākt lauku kolektivizāciju. Stiprākas pretestības gadījumā ir jāsamazina ražošanas līdzekļu piegāde laukiem un jāpalielina obligātie zemnieku maksājumi un piegādes valstij. Ja arī tas nepalīdzēs, tad jāpanāk lai lauksaimniecība pilnībā neapgādātu valsti ar pārtiku un izdzīvošana būtu jānodrošina ar importa palīdzību.
  14.Panākt lai visi tiesiskie, saimnieciskie , organizātoriskie rīkojumi un akti (izņemot militāros) nebūtu precīzi.
  Drīz būs pagājuši pieci jau gadi, kopš krievu pakalpiņi – augstu sēdošie juristi vaimanās par likuma nesakārtotību!
  L(PS)R PRIEKŠNIECĪBA TO PIEPROT LIELISKI!
  15. Panākt, lai katrā jautājumā tiktu izveidotas vairākas komisijas, pārvaldes, sabiedriskās padomes, bet lai nevienai no tām nebūtu tiesības pieņemt galīgo lēmumu, nekonsultējoties ar pārējiem (neattiecas uz iegūstošo rūpniecību).
  17.Arodbiedrības nedrīkst būt iespēju pretoties direkcijas rīkojumiem. Uzdot arodbiedrībām veikt citus darbus, piemēram, organizēt brīvo laiku, apgādi, izklaides un izglītojošus pasākumus, izbraukumus, augsta pieprasījuma preču sadali, politiskas varas uzskatu un lēmumu atbalstīšanu. L(PS)R arodbiedrības attaisno komunistu funkcionāru uzticību!
  18. Nepieciešams panākt, lai amatos tiktu paaugstināti tikai tie darbinieki un vadītāji kuri cītīgi pilda viņiem uzticētos pienākumus un neparāda tieksmi analizēt jautājumus, kas ir ārpus šiem uzdevumiem. Jārada apstākļi, lai tie vietējie , kas ieņem partijas valsts un saimnieciskos amatus, sevi kompromitētu padoto acīs un lai viņiem tāpēc nebūtu iespējams atgriesties vidē, no kuras tie cēlušies.
  20. Vie tējie virsnieku kadriem atbildīgus posteņus drīgst uzticēt tikai ar nosacījumu , ka tur jau strādā mūsu dienesti.
  23. Pievērst speciālu uzmanību racionalizātoru un izgudrotāju kustībai, attīstīt un atbalstīt to, bet visus atklājumus kārtīgi reģistrēt un kontrolēt. Pieļaut tikai to izgudrojumu realizāciju, kas ir noderīga iegūstošajā rūpniecībā. Tās produkcijas pirmapstrādē un ir paredzēti speciālajā instrukcijā. Nedrīks realizēt tos atklājumus, kuri varētu veicināt produkcijas pieaugumu, ierobežojot izejvielu ieguvi vai arī pārtraucot rekomendētās darbības. Plaši zināmu atklājumu gadījumā nokārtot to pārdošanu ārvalstīm. Nepieļaut atklājumu novērtējumu un sarakstu publicēšanu
  24. Panākt , lai transporta kustības kārtībā būtu traucējumi ( izņemot transportu, kas noteikts instrukcijā NK 552-46)
  25. Inspirēt iedzīvotāju un tematisko sapulču sasaukšanu, savākt tur izteiktās piezīmes un ierosinājumus, reģistrēt to autorus, bet īstenot kursu, kas noteikts instrukcijās.
  27.valst vadītāju publiskās uzstāšanas reizēs pieļauts tautiskie , vēsturiskie akcenti, taču tie nedrīkst veidot tautas gara vienotību. Ar šiem grūtiem uzdevumiem :
  AR ŠIEM GRŪTIEM UZDEVUMIEM IR TEICAMI TICIS GALĀ RUMPĪTIS GUNTIE, īsti labi nepadevās IVARS GODMANIS, VALDIS BIRKAVS, MĀRIS GAILIS, ŠĶĒLE, REPŠE, BĒRZINŠ, VV FREIBERGA, UN DAUDZI CITI KANGARI!!!!!!
  28. Sevišķu uzmanību jāpievērš tam, lai atjaunotās, un lielākās pilsētās un ciematos netiktu izbūvētas no galvenā ūdens apgādes tīkla neatkarīgas ūdens ņemamas vietas. Vecās vietas un ielu akas sistēmiski likvidēt.
  29. Atjaunojot un attīstot rūpniecību, parūpēties par par to, lai rūpnieciskie notekūdeņi aizplūstu uz tām upēm, kas var būt dzeramā ūdens piegādātājas.
  31. Panākt lai privātie uzņēmumi un amatnieku darbnīcas saņemtu tādas izejvielas un iekārtas, kas nedod iespēju ražot labas kvalitātes izstrādājumus, bet to cenai jābūt augstākai par līdzīgu valsts ražojumucenām.
  32.Panākt maksimālu visu līmeņu iestāžu administrācijas izveidi. Var atļaut administrācijas darbības kritiku, bet nav pieļaujama ne tās samazināšana, ne sekmīga funkcionēšana.
  33. Nepieciešams parūpēties par visu plānu izpildi iegūstošajā rūpniecībā un tajā s nozarēs, kas norādītas atbilstošajās instrukcijās un nav pieļaujama vietējā tirgus vajadzību apmierināšana. Krievu pakalpiņi savu ir panākuši – Latvija viņu „vadībā” vairs nevar apgādāt sevi ar pārtiku.
  35. Pamatskolās, arodskolās, bet jo sevišķi vidusskolās un augstskolās panākt to skolotāju atlaišanu, kuri bauda vispārējo autoritāti un atzīšanu. Viņu vietā likt nomenklatūras cilvēkus. Panākt saistības saraušanu starp mācību priekšmetiem, avotu literatūras izsniegšanas ierobežošanu, latīņu un grieķu valodas , vispārējās filozofijas , loģikas, un ģenētikas mācīšanas atcelšanu vidusskolās. Vēsturē nedrīkst stāstīt ko kurš valdnieks ir gribējis valsts labā izdarīt. Bet tā vietā jarada karaļu tirānija un apspiestās tautas cīņa. Ārodizglītībā panākt šuru specializāciju!
  38. Ja rodas tāda organizācija, kas atbalsts savienību ar mūsu valsti PSRS, bet tiecas gūt kontroli pār oficiālās varas saimniecisko darbību , tad tūdaļ nepieciešams (neatkarīgi no šīs zemes vadības) uzsāk darbību , kas šo organizāciju saista ar nacionālistiskām un šovinistiskām tendencēm. Darbības forma: mūsu pieminekļu un kapuvietu postīšana, tādu skrejlapu publicēšana, kas izsmej mūsu tautu, mūsu kultūru , noslēgto līgumu būtību. Propogandas veikšanā angažēt vietējos iedzīvotājus un izmantot pastāvošo naidu pret mums.
  39.Parūpēties par tiltu, ceļu un ceļu savienojumu celtniecību un paplašināšanu, lai militāras intervences nepieciešmības gadījumā varētu ātri un no visām pusēm aizkļūt līdz opozīcijas atbalsta punktam, vai spēka koncentrācijas vietai.
  41. nepieļaut politiskos procesos cilvēku reabilitāciju. Atsevišķos gadījumos reabilitāciju var pieļaut ar nosacījumu, ka tiek atzīta tiesas kļūda. Ir jāuzsāk cīņa pret kļūdas vaininiekiem (tiesnešiem, lieciniekiem, apsūdzētajiem, informātoriem) un bez viņu saukšanas tiesas priekšā. 9ŠĀDAS IZMEKLĒŠANAS NENOTIEK. Gan jau Novika advokāti pierādīs , ka Baigais gads latviešiem būs rādījies sapņos).
  42. Nedrīgst saukt tiesas priekšā cilv’ēkus, ko partija norīkojusi vadošos amatos un kuri ar savu darbību radījuši zaudējumus vai izraisījuši padotajos neapmierinātību. Sevišķos gadījumos viņi ir jāatsauc no šiem amatiem. Jāpārceļ uz citiem rajoniem līdzīga ranga , vai augstākos amatos.
  44. Rūpēties par cilvēku nomaiņu darba vietās, ieceļot attiecīgo pienākumu pildīšanaidienestā cilvēkus ar viszemāko kvalifikāciju!!!

  GRIBĒTOS TICĒT, KA TAS TĀ NAV, KA VISS NORIS DABISKI UN BEZ TAMLĪDZĪGĀM INSTRUKCIJĀM, KA ARĪ ŠIS DOKUMENTS KO PĀRPUBLICĒJĀM, IR BURŽUJU FALSIFIKĀCIJA, VAI ĻAUNS MURGS. PĀRSKATOT ŠO INSTRUKCIJU AR ŠODIENAS ACĪM, REDZAM, KA DAUDZUS TĀS PUNKTUS TURPINA REALIZĒT „Brīvās Latvijas republikas” P Ā R V A LD N I E K I !!!

 2. Beidzot viena patikama zina..

 3. ļoti atbalstu un pateicos valdībai par akcīzes celšanu. Aicinu vēl vairāk celt akcīzi alkoholam un tabakas izstrādājumiem, kā arī papildus ieviest akcīzi vai paaugstinātu pvn likmi plastmasā iepakotām precēm/plastmasas iepakojumam. Man nav iebildumu par akcīzes celšanu degvielai, jo ir jāveicina šī resursa taupīšana. Elektrības oik gan būtu vēlams tikai tāds,kas attiecas vienīgi uz patērēto strāvu.

 4. valdibai par maz naudas, vajag vel un vel

 5. Kāpēc “brīdina”, vai šis saprātīgais solis ir kādas briesmas?

 6. Nelegalie vares tagad dzivot zali

 7. Tā kā veikalos nevarētu nopirkt krutku…

 8. Vajag paaugstināt nodokli alkoholam vēl vairāk,lai tauta nenodzeras.Piem,Kanādā parastajos veikalos vispār nevar nopirkt alkoholu,tikai specveikalos.Skandināvijā pārtikas veikalos var dabūt tikai vājo alu līdz plkst 18.00.

 9. Nekā nesaprotu, vai tas ir vēl tagad pieņemts lēmums? Papildināt budžetu vai jau agrāk budžeta likumā iestrādātais? Tā jau var ik dienu kaut ko paaugstināt,lai tik pildās budžets!

 10. 1.50 ir ”jūtami” ? 😀 Tad kāds apzīmējums ir +700 deputātu algai ? 😀

Draugiem Facebook Twitter Google+