Foto-LETA

Brīdina par iespējamu dzeramā ūdens piesārņojumu plūdu skartajās teritorijās 0

Plūdu skartajās teritorijās pastāv ļoti augsts ūdens aku mikrobioloģiskā un ķīmiskā piesārņojuma risks, brīdina Veselības inspekcija (VI).

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Lasīt citas ziņas

Ja privātā ūdens ņemšanas vieta – aka – ir applūdusi, dzeramo ūdeni vairs nevar uzskatīt par drošu, uzsver VI speciālisti. Šādā gadījumā speciālisti iesaka lietot rūpnieciski fasētu dzeramo ūdeni un vienlaikus par droša ūdens apgādi interesēties dzīvesvietas pašvaldībā.

VI skaidro, ka plūdu ūdens var saturēt fekālijas no pārplūdušām notekūdeņu savākšanas vietām, kā arī lauksaimniecībā vai rūpniecībā lietotās ķīmiskās vielas un produktus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar ķīmiskām vielām piesārņots dzeramais ūdens var izraisīt akūtu vai hronisku saindēšanos. Par izmaiņu pazīmēm parasti liecina paaugstināta duļķainība un izmainīta ūdens krāsa, neraksturīga garša, piegarša un smarža.

Savukārt mikrobu un vīrusu piesārņojuma gadījumā iespējama dažādu zarnu infekciju, piemēram, dizentērijas, vīrusu hepatīta A, enterovīrusu un citu slimību izcelšanās. Mikroorganismi paši par sevi neizmaina ūdens garšas un smaržas īpašības, taču mikrobu un vīrusu piesārņojumu plūdu laikā iespējams paredzēt, skaidro VI speciālisti.

Plūdu laikā piesārņotu ūdeni nevajadzētu lietot arī trauku mazgāšanai, personīgās higiēnas vajadzībām, pārtikas produktu mazgāšanai un ēdienu gatavošanai.

Problēmas plūdu laikā var radīt arī grauzēji, tāpēc pārtikas produkti jāglabā grauzējiem nepieejamās vietās.

Svarīgi arī neļaut bērniem rotaļāties teritorijās, kas ir tuvu plūdu ūdenim vai kuras nesen bijušas applūdušas.

Pēc ūdens līmeņa stabilizēšanās akas nepieciešams tīrīt un dezinficēt, un pēc tam dzeramā ūdens kvalitāte jāpārbauda laboratoriski.

Savukārt applūdušo māju sienas, grīdas, citas virsmas un priekšmeti jāmazgā ar ziepēm un ūdeni, jādezinficē un labi jāizžāvē. Priekšmeti, kurus nevar dezinficēt, ir jāiznīcina.

Neskaidrību gadījumā iedzīvotāji aicināti zvanīt VI speciālistiem vai saņemt konsultācijas klātienē. Kontaktus var atrast VI mājaslapā “www.vi.gov.lv”. Papildu informāciju par rīcību plūdu gadījumā var atrast arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mājaslapā “www.nmpd.gov.lv”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.