Uncategorized

Brīdina par paaugstinātu bīstamību bakteriālās iedegas izplatībai0


Bakteriālā iedega.
Bakteriālā iedega.
Bakteriālā iedega.

Iestājoties karstam un mitram laikam, augļu dārzu īpašniekiem jārēķinās ar paaugstinātu bakteriālās iedegas izplatību, liecina Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) paziņojums.

Dienesta inspektori sākuši intensīvas pārbaudes bakteriālās iedegas (Erwinia amylovora) perēkļos Saldū, Tukumā, Slampē, Iecavas novada Dzelzāmurā, Ozolnieku pagasta Aizupēs, Lapmežciemā, Jelgavas novada Elejas un Vilces pagastos un trīs kilometru teritorijā ap infekcijas perēkli. Pārbaužu mērķis savlaicīgi konstatēt un novērst bakteriālās iedegas tālāku izplatību.

Slimības izplatības riska periods ir saimniekaugu – ābeļu, bumbieru, pīlādžu, klinteņu un vilkābeļu – ziedēšanas laiks, kad baktērijas izplatās ar vēju, bitēm kukaiņiem un putniem.

Saistītie raksti

Bakteriālo iedegu buferzonā noteikti ierobežojumi – bakteriālo iedegu saimniekaugu ziedēšanas periodā un vismaz divas nedēļas pēc augu ziedēšanas beigām, aizliegts pārvietot bišu stropus. Ja koks ir inficēts ar bakteriālo iedegu, tas agrāk vai vēlāk aizies bojā un vienīgais veids, kā ierobežot bakteriālo iedegu, ir iznīcināt inficēto saimniekaugu.

Pērn VAAD inspektori veikuši 1154 pārbaudes bakteriālās iedegas atklāšanai. Pārbaudes veiktas komercdārzos, piemājas dārzos, apstādījumos, stādaudzētavās un savvaļā. Noņemti 512 paraugi, bakteriālā iedega konstatēta 22 paraugos astoņās vietās Rīgas, Kurzemes un Zemgales reģionos.

LA.lv