×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
26. maijs, 2016
Drukāt

Brīdina par prasības iesniegšanu pret Latviju par 11,76 miljoniem eiro (13)

Foto: LETAFoto: LETA

Nekustamā īpašuma Rīgā, Priedaines ielā 20 attīstītāja SIA “Homburg Zolitude” īpašnieks Nīderlandes investīciju fonds “Homburg Eastern European Fund B.V.”, kas pārstāv 800 Nīderlandes privātos investorus/pensionārus, iesniedzis Valsts kancelejā brīdinājumu par ārvalstu investora prasību pret Latviju un strīda nodošanu izskatīšanai Starptautiskajā ieguldījumu strīdu izskatīšanas centrā.

Prasījuma kopējā summa pēc šī brīža aplēsēm ir 11 763 899 eiro.

Brīdinājums pamatots ar Latvijas valdības un Nīderlandes valdības līgumu par ieguldījumu veicināšanu un savstarpēju aizsardzību, kas stājās spēkā 1995.gada 1.aprīlī. Līgums, cita starpā, paredz veicināt abu valstu ekonomisko sadarbību un aizsargāt Nīderlandes investoru ieguldījumus Latvijas teritorijā un otrādi.

Kā norāda “Homburg”, līgums Latvijai uzliek pienākumu nodrošināt taisnīgu un vienlīdzīgu attieksmi pret Nīderlandes investoru ieguldījumiem un ar nepamatotiem vai diskriminējošiem līdzekļiem neierobežot ieguldījuma darbību, vadību, uzturēšanu, izmantošanu vai atsavināšanu.

Uzņēmums uzskata, ka pašreiz vairāku savstarpēji saistītu un viens otru papildinošu apstākļu dēļ ir izveidojusies situācija, kas “Homburg Zolitude” liedz jebkādas iespējas rīkoties ar investīciju objektu – daudzstāvu dzīvojamo ēku Rīgā, Priedaines ielā 20, un arī nekas neliecina, ka tuvākajā laikā situācija varētu mainīties.

Brīdinājumā norādīts, ka līdzšinējā Rīgas domes rīcība ir novedusi pie stāvokļa, kad investors ir zaudējis visas īpašumu raksturojošās pazīmes.

“Homburg” uzskata, ka Rīgas dome īpašumu nepamatoti klasificējusi par graustu, iespējams, lai mākslīgi samazinātu ieguldījuma vērtību, apturējusi nekustamā īpašuma iespējamo maiņu, proti, nekustamo īpašumu Rīgā, Priedaines ielā 20 mainot pret pašvaldībai piederošu īpašumu, aizbildinoties ar tiesas lēmumu par prasības nodrošināšanas atzīmes ierakstīšanu zemesgrāmatā, kas, pašvaldības ieskatā, neļauj īstenot īpašuma maiņu. Tāpat dome piedāvājusi kopīpašuma dalīšanu, kura īstenošanas rezultātā “Homburg Zolitude” paliktu ar komerciāli neizmantojamu īpašumu. Tāpat arī Rīgas domes pārstāvji publiski paziņojuši, ka biznesa šajā īpašumā nekad nebūs.

“Homburg Zolitude” pārstāvji norāda, ka ir notikusi ieguldījuma faktiskā ekspropriācija. Tādējādi ir pārkāptas Civillikuma normas, Latvijas un Nīderlandes līgums par ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību un Satversmes 105.pants par tiesībām uz īpašumu.

Brīdinājumā tāpat norādīts, ka pašvaldības rīcība iet roku rokā ar nepamatotu un ārvalsts investoru diskriminējošu tiesas spriešanu. Ir pamats uzskatīt, ka tiesas spriešana kā process un nolēmumi kā rezultāts paši par sevi ir taisnīgas un vienlīdzīgas attieksmes principa pārkāpums.

“Pret investora kontrolēto “Homburg Zolitude”, kuras vienīgais “pārkāpums” ir tas, ka, vēloties nodrošināt pēc iespējas augstāku projekta kvalitāti, tā projekta realizācijā iesaistīja tādus izpildītājus, kuri tolaik tika uzskatīti par vieniem no labākajiem attiecīgajās nozarēs, tiek piemēroti nemotivēti, neprognozējami un no līdzšinējās tiesu prakses atšķirīgi prasības nodrošināšanas lēmumi, acīmredzami nepareizi tiek kvalificēti faktiskie apstākļi, iztulkotas un piemērotas tiesību normas, tiek liegts pieaicināt par trešajām personām lietās tās personas, kuras ir atbildīgas par būvniecības procesu Rīgā, Priedaines ielā 20, tiek piemēroti nemotivēti, tiesu praksei neatbilstoši un diskriminējoši kritēriji, nosakot atlīdzības summu par morālo kaitējumu,” teikts brīdinājumā.

“Homburg” norāda, ka līdz šim investors ir godprātīgi pildījis gan Rīgas domes uzliktās prasības par īpašuma sakārtošanu jeb iekonservēšanu, gan arī atbalstījis traģēdijā cietušās ģimenes.

“Diemžēl arī tiesu vide, neskaitāmās civilprasības, ēkai uzliktie apgrūtinājumi, nesaprotamie un nepamatotie tiesu nolēmumi, kas ir acīmredzamā pretrunā gan tiesiskumam, gan loģikai, nekādā veidā neuzlabo situāciju. Ja attieksme pret investoru neuzlabosies un netiks panākts tiesisks un investoru nediskriminējošs situācijas noregulējums, investoram nebūs citas izvēles kā vien iesniegt prasību pret Latviju Starptautiskajā ieguldījumu strīdu izskatīšanas centrā,” norāda “Homburg”.

Kā ziņots, 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, Priedaines ielā, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Kapeic vel šitas investors runā un ko prasa ? Tā īpašums bija jaarestē,un jaizliek ūtrupē kompnsācijas nodrošināšanai ! Ne tikai Cēlājs bet arī Eksploatants ir vainīgs !Ir vienīgi viens BET …tā ir necaurskatāmā uzņēmējvide,nodokļu un protams ari Tiesa! Tas nu taisnība ,var nepatikt bet zivis zvejo duļķainā ūdeni !

  • Ne tikai jākonfiscē visi Homburg īpašumi prasību nodrošināšanai, bet ir jāarestē Homburg atbildīgās personas un jātiesā par smagu noziegumu, par 54 cilvēku nogalināšanu kaut arī bez iepriekšēja nodoma.

   • Kāpēc bez nodoma? Ja paskatās uz šo “celtni”, tad tā jau ar savu “arhitektūru” ir vidi degradējoša, kā spļāviens sejā Latvijas sabiedrībai.

  • Vai tad “investori” nezināja, ka viņu īpašums tiek būvēts virs cilvēku galvām? Jā, Latvija aizsargā investīcijas, kas veicina ekonomikas attīstību, bet nevis investīcijas, kas nogalina desmitiem cilvēku. Homburg atbildīgajiem ir jāsēž, bet no Fonda ir jāpiedzen visa nauda, kas nepieciešama kompensācijām un prasību nodrošinājumiem.

 2. LV jāpiedzen no Homburg, par 54 bojāgājušajiem kompensāciju vismaz 1 milj. par katru. Redz viņiem vajadzēja atpūtas parku virs veikala. Ceru, ka LV ir spējīgi juristi.

 3. PIETIEK tēlot "svēto govi" truli rijīgā lapsa Atbildēt

  Tūlīt pēc Zolitūdes traģēdijas w-bedres pietiek īpašniece un .. lato lapsa par 1000 latiem (1420 euro) notirgoja savus “mediju treniņa” jeb “konsultāciju” pakalpojumus “maxima” vadības locekļiem, lai palīdzētu tiem sagatavoties iespējami “optimālākai” komunikācijai ar masu informācijas līdzekļu pārstāvjiem.

  Informācija par šo .. lapsas kārtējo necilvēcīgo alkatību un šīs divkosīgās .. nepārvaramo iedzīvošanās kāri pat uz bojā gājušu cilvēku dzīvību rēķina ir brīvi pieejama visiem interesentiem. Kā zināms, PATIESĪBU noslēpt NAV iespējams. Pat nožēlojami gļēvai lapsai tas “nespīd”.

  tev jūdasa grašu asinsnauda nesmird kārtējo reizi, pseido “žurnāliste” lapsa?

 4. Prasība par šo garāmgājējus apdraudošo graustu gandrīz vai kā par Tadžmahala mauzoleju!

 5. Arhitektūras brīnums Atbildēt

  Acis var izmežģīt jau raugoties uz šiem,kā pagadās,izvietotajiem logiem vien!

 6. Ko saka arhitekti? Atbildēt

  Interesanti būtu uzzināt arī arhitektu vērtējumu par šīs ēkas jau ārējo izskatu vien!

 7. Nav vajadzīgi rietumu investori. No Krievijas, nu tad tā būtu cita lieta.

 8. Nacionālā īpatnība Atbildēt

  No pasūtītāja (arī gadījumā, ja 3 mājas tālāk, vai uz podu) kļūstam par atbildētāju tiesās.

 9. AR NEAPBRUN,OTU aci redzams ,- DOMEI taisni’ba ,- tas ir grausts !!! Neviena s’uve nesakri’t , ma’ja , logi vispa’r s’k,i’bi un !… tur pat tuvoties bailes ,,- kur nu dzi’vot?!

 10. 800 uzvarēs 800 000 ! Saderam ?

Draugiem Facebook Twitter Google+