×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
4. oktobris, 2012
Drukāt

Brīdina zemniekus par kailgliemežu aktivizēšanos rapša laukos

Foto - LETAFoto - LETA

Šajās dienās Bauskas, Jelgavas, Jēkabpils, Aizkraukles un Ogres apkārtnē novēroti nozīmīgi kailgliemežu bojājumi vairākos ziemas rapša sējumos, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) pārstāve Inta Jakobija.

Kailgliemeži konstatēti arī atsevišķos sējumos Kurzemē un Vidzemē.

Biežāk kailgliemežu bojājumi novērojami laukos, kuri izvietoti meža ielokā, grāvju vai citu ūdenskrātuvju tuvumā vai robežojas ar zālājiem, kā arī smagākās augsnēs, kas ilgstošāk saglabā mitrumu. Kailgliemežu savairošanās risks palielinās laukos, kur iepriekšējos gados jau bija novērota to savairošanās un netika veikta augsnes virskārtas apvēršana.

Kā norāda VAAD pārstāve, patlaban zemniekiem rūpīgi jāapseko ziemas rapša un ziemāju graudaugu sējumi, lai lemtu par ierobežošanas pasākumu nepieciešamību.

Raksturīgas pazīmes, kā konstatēt kailgliemeža bojājumus, ja pašus vainīgos neizdodas ieraudzīt – “izrobotas” vai nograuztas augu lapas un spīdīga sliede, ko pārvietojoties atstājusi gliemeža pēda. Bojājumi parasti novērojami laukumveidīgi vai sējuma malējās rindās.

Latvijā reģistrēto augu aizsardzības līdzekļu sarakstā ir iekļauti vairāki augu aizsardzības līdzekļi – “Mesurol”, “Sluxx”, “Ferramol”, kas paredzēti kailgliemežu un mīkstgliemežu ierobežošanai kultūraugu platībās. Plašāku informāciju par pieminēto augu aizsardzības līdzekļu lietošanu var atrast VAAD mājaslapā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+