×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
7. decembris, 2015
Drukāt

Brīdinājuma zīmes uz nagiem (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Ko liecina nagu krāsa

• Zilgana nagu nokrāsa var vēstīt par plaušu vai sirds slimībām.

• Novērots, ka hronisku nieru slimību gadījumā naga plātnītes krāsojums ir bālāks nekā parasti, bet pie brīvās malas redzama sārta līnija.

• Iedzelteni nagi galvenokārt raksturīgi sēnīšu infekcijām. Vēl tādus var novērot ilggadējiem kaislīgiem smēķētājiem, jo tajos sakrājies nikotīns. Nagi mēdz dzeltēt, regulāri apmeklējot solāriju un ikdienā lietojot paštonējošos krēmus.

• Zaļgani sabiezējuši nagi liecina par specifisku bakteriālu infekciju.

3 versijas nagu stiprināšanai

1. Visas nagiem nepieciešamās vielas satur speciālie vitamīnu un minerālvielu kompleksi, kas paredzēti arī matiem un ādai. Tie jālieto vidēji trīs mēnešus – aptuveni tik ilgā laikā atjaunojas roku nagi. Ja vēl nav atveseļojušies, kursu var turpināt. Ja uztura bagātinātāji un ārsta izrakstīti medikamenti nagu stiprināšanai nelīdz, iespējams, ir cits trausluma iemesls, piemēram, sirds un asinsvadu slimība vai barības vielu uzsūkšanās traucējumi.

2. Arī ārstnieciskās lakas jālieto regulāri vismaz trīs mēnešus, pēc tam ievērojot pārtraukumu, taču, ja nepieciešams, to var darīt bez ierobežojuma.

3. Nagus vēl iespējams spēcināt ar speciālām kopjošām eļļām, ko rūpīgi iemasē valnītī, lai uzlabotu asinsriti un tie augtu stiprāki.

Nagi viegli lūst, šķeļas un ķeras adītajā šallē. Šīs un citas nevēlamas pārmaiņas bojā izskatu, sagādā neērtības un var liecināt par dažādām slimībām. Kā saprast nagos slēpto informāciju?

Veseli nagi ir viegli sārti, gludi, elastīgi, bez rievām un sabiezējumiem. Viss, kas uz tiem parādās, vēsta par veselības problēmām, kas bijušas pirms aptuveni trim mēnešiem.

Kāpēc trausli un zied

Balti plankumi jeb tā sauktie ziedi var liecināt par D vitamīna, kalcija, cinka, dzelzs vai citu vielu trūkumu. Plankumi tikai uz viena vai dažiem nagiem var palikt arī pēc nelielām traumām vai stresa. Ja tie veidojas pastiprināti, vērts veikt asinsanalīzes, lai noskaidrotu, kā organismā trūkst.

Uzturvielu deficīts padara nagus trauslus un viegli lūstošus. Tādi tie ir arī mūža nogalē, lai gan šajā dzīves posmā nagi var kļūt pat biezāki, jo nereti ir dažādas hroniskas slimības un pasliktinājusies asinsrite, tāpēc nagi nesaņem pietiekami daudz būvmateriālu, kas tos stiprinātu.

Sievietēm nagi mēdz būt trausli, ja tos pastāvīgi lako, it īpaši ar gelish vai citām ilgnoturīgajām lakām, vai nagi tiek mākslīgi pieaudzēti, regulāri vīlējot virsējo slāni. Ja laku noņem ar acetonu saturošu līdzekli, tie kļūst vēl mīkstāki un trauslāki.

Ja, neprasmīgi veicot manikīru, traumē naga valnīti, var rasties bakteriāla infekcija ar apsārtumu un sāpēm, taču pats nags netiek bojāts.

Naga struktūru nelabvēlīgi ietekmē arī ikdienā regulāri lietoti sadzīves ķīmijas līdzekļi.

Forma, līnijas…

Nagu formas pārmaiņas, tā sauktie bungvālīšu pirksti, kad to plātnes kļūst ļoti lielas un atgādina pulksteņstiklus, var liecināt par sliktu perifēro asinsriti un plaušu slimībām.

Reizēm uz nagu plātnītēm veidojas baltas horizontālas līnijas. Literatūrā aprak­stīts, ka tām var būt daudz iemeslu – stress, dažādas slimības, neprasmīgs manikīrs. Ja šādas līnijas uz laiku parādās tikai vienam nagam, uztraukumam nav pamata. Taču, ja skarti visi, turklāt gadiem ilgi, vajadzētu noskaidrot cēloni. Pastāvīgas horizontālas līnijas uz nagiem liecina par olbaltumvielu trūkumu organismā, kas savukārt vēsta par nieru vai aknu problēmām. Tās mēdz rasties arī pēc ķīmijterapijas un reimatoīdā artrīta slimniekiem.

Horizontālas rievas var veidoties nepietiekama uztura dēļ, pēc pārciesta miokarda infarkta un infekcijas slimībām, kā arī nekontrolēta cukura diabēta gadījumā. Turpretī, ja uz nagiem ir vertikālas rievas, satraukumam parasti nav iemesla.

Ja zem naga vīd melns vai brūns pigments, pēc iespējas drīzāk jāvēršas pie dermatologa, lai pārliecinātos, vai nav attīstījies ļaundabīgs audzējs – melanoma. Pigments var liecināt arī par zemnaga dzimumzīmi vai nagu sēnīti. Dažkārt naga plātni tumšu iekrāso lietotie medikamenti.

Vai vainojama sēnīte?

Visbiežāk nagus bojā sēnīšu infekcija, ar kuru sirgst 8–40% pasaules iedzīvotāju. Parasti tā vispirms izplatās pēdu ādā un vēlāk pāriet uz kāju nagiem. Visvairāk šī problēma piemeklē sportistus un gados vecākus cilvēkus ar novājinātu imunitāti, cukura diabētu, sirds, asinsvadu un citām hroniskām slimībām. Protams, ar to var inficēties, ja manikīra meistars nav atbilstīgi veicis antiseptiskos pasākumus.

Sākoties infekcijai, vispirms nags kļūst iedzeltens, var atdalīties no pamatnes, sabiezēt un pat drupt. Lai noteiktu sēnītes veidu, ņem nokasījumu no naga un sūta uz laboratoriju, kur to audzē aptuveni trīs nedēļas.

Nelielu naga bojājumu iespējams novērst ar ārstnieciskām lakām un citiem lokāliem līdzekļiem, kurus piedāvā aptiekās. Bet, ja tas ir plašs, nepieciešamas iekšķīgi lietot zāles, lai tās ar asinsriti nokļūtu naga saknē un pilnībā iznīcinātu sēnīti.

Cilvēkiem, kuri hronisku blakusslimību dēļ nedrīkst lietot medikamentus iekšķīgi, reizēm izmanto lāzeru vai arī kombinē vairākas metodes ātrākam un labākam rezultātam.

Bieži domā, ka nagus bojājusi sēnīte, taču patiesībā vainojama psoriāze. Šajā gadījumā raksturīgi uzpirksteņa tipa bojājumi, kad nagos veidojas sīkas iedobītes. Psoriāze nereti vispirms skar roku nagus – sākumā vienu vai divus, bet pēc tam pāriet uz visiem.

Uz psoriāzes bojātiem nagiem mēdz rasties iedzeltens tā sauktais eļļas plankums. Slimībai progresējot, nagi kļūst biezi un drūp, pat nonāk nost, tāpēc grūti atšķirt no sēnīšu infekcijas. Lai noteiktu diagnozi, jāveic analīzes, jo katras slimības gadījumā nepieciešama atšķirīga ārstēšana.

 

KONSULTĒJUSI “DERMA CLINIC RIGA” REZIDENTE DERMATOLOĢIJĀ ZANE STĀMERE

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Trausli nagi var liecināt arī par selēna un cinka trūkumu organismā. Man ļoti labi palīdzēja vitamīni Bioactive Selenium+Zinc. Bez tam laiku pa laikam taisu sāls vanniņas, arī labi stiprina nagus.

Draugiem Facebook Twitter Google+