Pasaulē

Briest ES un ASV tirdzniecības karš0

Foto – AFP/LETA

Pagājušajā nedēļā ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka ASV rūpniecība ir “gadu desmitiem cietusi no netaisnīgas tirdzniecības un sliktas politikas”, pārvarot opozīciju savā administrācijā un uzņemoties atbildību par globāla tirdzniecības kara izraisīšanu.

 

ES apstrīd ASV pasākumus

Paziņojis par tarifu paaugstināšanu tērauda un alumīnija importam no ES, ASV prezidents atļāvās piebilst, ka “tirdzniecības kari ir labi un tajos viegli uzvarēt”. Pēc ASV vienpusējā lēmuma ES nekavējās ar atbildi. “Mēs reaģēsim ātri, stingri un atbilstoši, pamatojoties uz spēkā esošajiem noteikumiem, par ko vienojušies visi starptautiskās tirdzniecības partneri un Pasaules tirdzniecības organizācija (PTO),” paziņoja Eiropas Komisijas pārstāvis Aleksandrs Vinteršteins. “Mēs nesēdēsim dīkā, kad mūsu rūpniecību apdraud netaisnīgi pasākumi,” viņš teica dienu pēc tam, kad ASV prezidents Tramps bija paziņojis par importa tarifu celšanu tēraudam par 25 procentiem un alumīnijam – par 10 procentiem. EK atturējās no tirdzniecības kara pieteikšanas, taču apliecināja apņēmību iesaistīties pretstāvē ar Vašingtonu.

 

Problēmas sakne ir tērauda pārprodukcijā

ES tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma intervijā laikrakstā “The Financial Times” paziņoja, ka ES apstrīdēs ASV veiktos pasākumus PTO. Viņa piebilda, ka ES arī apsver tarifu ieviešanu, kā arī pretsoļus pret ASV precēm. “Mums jau ir izveidots ASV preču saraksts, kur iekļauts tērauds, lauksaimniecības preces un citas,” teica avots ES mītnē Briselē, raksta izdevums “Politico”. Šis saraksts un citi iespējamie drošības pasākumi tiks apspriesti, eirokomisāriem tiekoties 7. martā. Drošības pasākumi varētu tikt ieviesti, ja tērauds, kas netiks pārdots ASV tarifu dēļ, atgrieztos Eiropā, pārplūdinot un destabilizējot tirgu. “ES pretdarbības plāni nav steigā gatavoti,” atzīmēja ES amatpersona. “Mēs esam tos gatavojuši kopš pagājušā gada, un tagad tie jāizmanto.”

Briseles pārstāvis paziņojis, ka ES gribētu izvairīties no strīda eskalācijas un gaida ASV administrācijas plašāku oficiālu skaidrojumu par importa tarifiem. EK nogaidošo nostāju atbalstījis Eiropas tērauda ražotāju apvienības “Eurofer” pārstāvis, kurš atzīmējis, ka “Tramps izvēlējies visgraujošāko variantu”. “ES nedrīkst pieļaut, ka pieticīgo rosību mūsu nozarē pērn tagad izjauktu ES vissvarīgākais politiskais sabiedrotais,” paziņojis “Eurofer” ģenerāldirektors Aksels Egerts.

ASV Tirdzniecības kamera Eiropā (“AmCham”) nosodījusi Trampa plānus, paziņojot, ka tie “netaisnīgi vērsti pret Eiropas ražotājiem”. “AmCham” ieskatā, problēmas sakne ir Ķīnas pārprodukcija tērauda jomā un tarifi to neatrisinās.

Otrdien EK prezidentam Žanam Klodam Junkeram paredzēta tikšanās ar Eiropas tērauda ražošanas lielfirmas “ArcelorMittal” vadītāju Lakšmi Mitalu, lai apspriestu labāko rīcības variantu sakarā ar ASV vienpusējo lēmumu. Junkers izteicies, ka ASV prezidenta Donalda Trampa “klajais protekcionisms” riskē nodarīt plašāku kaitējumu transatlantiskajām attiecībām. “ES ir bijusi ASV cieša sabiedrotā drošības jomā gadu desmitiem,” atzīmēja Junkers pēc tam, kad Tramps bija ignorējis viņa paša administrācijas tirdzniecības ministra ieteikumus izslēgt “draudzīgās valstis” no metālu importa tarifiem. Eksperti atzīmē, ka Trampa plāns pārplūdinātu ES tirgu ar tēraudu no valstīm, pret kurām vērsti ASV importa tarifi. “Ja ES nerīkosies, mūsu tērauda rūpniecībai būs jāmaksā rēķins par ASV protekcionismu,” atzīmē Vācijas tēraudrūpniecības firmas “VW Stahl” vadītājs Jirgens Kerkhofs, piebilstot, ka globālā pārprodukcija tērauda ražošanas jomā nav beigusies.

Analītiķi atzīmē, ka ASV prezidenta Trampa ierosinātie tarifi riskē izraisīt vispārēju tirdzniecības karu, no kura ieguvējs nebūs neviens, bet tiks palēnināta saimnieciskā augsme pasaulē.

 

LA.lv