×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
21. novembris, 2013
Drukāt

Briest nozīmīga koncentrācija atkritumu apsaimniekošanas biznesā (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Atkritumu apsaimniekošanas nozarē iespējama nozīmīga tirgus koncentrācija, jo SIA “Vides pakalpojumu grupa” (VPG) varētu pārņemt konkurentu un šīs nozares līderi SIA “L&T”, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Patlaban notiek sarunas par darījumu, kurā VPG iegādātos “L&T” daļas. Neoficiāli tiek minēts, ka darījuma summa varētu būt ap 14 miljoniem eiro.

VPG padomes priekšsēdētājs un līdzīpašnieks Guntars Kokorevičs aģentūras LETA biznesa portālam “Nozare.lv” atteicās sniegt komentārus par iespējamo darījumu. Līdzīgi no komentāriem atteicās otru līdzīpašnieku – ekspremjera Andra Šķēles ģimenes – pārstāvis.

Savukārt “L&T” īpašnieces – Somijas kompānijas “Lassila&Tikanoja” – finanšu direktors Timo Leinonens norādīja, ka dažādas pārrunas par iespējamu nākotnes sadarbību un citiem jautājumiem dažādos ar “Lassila&Tikanoja” darbības jomām saistītos virzienos notiek pastāvīgi. Ja plānotas kādas nozīmīgas izmaiņas, kas būtu saistītas ar kompāniju un tās darbību arī citās valstīs, “Lassila&Tikanoja” ir pienākums par to informēt Helsinku biržu. Tajā šodien nekādi jaunumi netika publiskoti.

Leinonens norāda, ka iespējamos plānus, kas varētu attiekties uz “L&T”, tāpat kā jebkuru citu nepabeigtu lietu vai jautājumu, ne viņš, ne kāds cits kompānijas pārstāvis nekomentēs.

Sarunas par “L&T” pārņemšanu notiek, īsi pirms spēkā stāsies jaunā Rīgas atkritumu apsaimniekošanas kārtība, kas ieviesīs būtiskas izmaiņas šajā jomā. Ja patlaban atkritumu apsaimniekošanas firmas savstarpēji konkurē visā Rīgā, jaunie noteikumi paredz, ka pilsēta tiks sadalīta trīs zonās un katrai no tām izraudzīs tikai vienu atkritumu izvedēju. Par atkritumu apsaimniekotāju galvaspilsētā kļūs pašvaldība, kas iepirks pakalpojumu no komersantiem.

Nozares uzņēmēji, tostarp “L&T” vadība, jau iepriekš prognozēja, ka no patlaban Rīgā strādājošajiem atkritumu savācējiem kādam būs jāaiziet no tirgus.

Somijas sadzīves un bīstamo atkritumu apsaimniekošanas un profesionālās tīrīšanas uzņēmums “Lassila&Tikanoja” Latvijas tirgū ienāca 2003.gada rudenī, iegādājoties lielāko Latvijas atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu “Hoetika-ATU”. Vēlāk uzņēmuma nosaukums tika mainīts uz “L&T”.

“L&T” joprojām ir atkritumu izvešanas nozares līderis, liecina “Firmas.lv” un aģentūras LETA biznesa portāla “Nozare.lv” veidotais “Latvijas biznesa gada pārskats 2013”. Uzņēmums pērn strādāja ar 11,6 miljonu latu apgrozījumu un 821 000 latu peļņu. Salīdzinot ar 2011.gadu, apgrozījums samazinājās par 3,76%, bet peļņa saruka par 12,09%.

Savukārt VPG ir otrs lielākais atkritumu izvedējs. VPG apgrozījums pērn palielinājies par 2,7% līdz 4,94 miljoniem latu, tomēr uzņēmums strādājis ar 85 256 latu zaudējumiem salīdzinājumā ar peļņu iepriekšējā gadā, liecina “Firmas.lv” informācija.

VPG dibināts 1995.gadā un līdz 2009.gadam darbojās ar savu sākotnējo nosaukumu “Nelsens”. VPG vienīgais īpašnieks ir SIA “Bioinvest”, kurā 90% pastarpināti pieder Kokorēvičam, bet 10% – ekspremjera Andra Šķēles ģimenei ar partneriem.

Rīgas sadzīves atkritumu izvešanas tirgū darbojas arī atkritumu apsaimniekošanas un pārstrādes grupas “Eco Baltia” uzņēmums SIA “Eco Baltia Vide” un Zviedrijas izcelsmes kapitāla SIA “Ragn-Sells”, taču tie aizņem ievērojami mazāku tirgus daļu nekā “L&T” un VPG.

“Eco Baltia” pārstāvji biznesa portālam “Nozare.lv” pagaidām, kamēr informācija nav oficiāli apstiprināta, atturējās komentēt iespējamo konkurentu apvienošanos. Arī Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas (LASUA) valdes priekšsēdētājs Jānis Vilgerts no komentāriem pagaidām atturējās.

Šā gada septembrī VPG uzvarēja Rīgas un Pierīgas atkritumu poligona apsaimniekotāja SIA “Getliņi Eko” organizētajā konkursā par sadzīves atkritumu sagatavošanu apglabāšanai. Tādējādi VPG varēs celt atkritumu šķirošanas rūpnīcu. VPG piedāvājums paredz vienu tonnu atkritumu sagatavot par 6,66 latiem. Projekta kopsumma ir 19,98 miljoni latu.

Valdība oktobrī Pierīgas reģionālo atkritumu apsaimniekošanas plānu 2007.-2013.gadam papildināja ar uzdevumu Stopiņu novadā, kur atrodas Getliņu poligons, izveidot sadzīves atkritumu šķirošanas staciju. “Eco Baltia Vide” paudis bažas, ka tas darīts tikai tāpēc, lai VPG šķirošanas rūpnīcas būvei varētu saņemt Eiropas Savienības fondu finansējumu, kas nozīmētu “publiskā finansējuma izmantošanu VPG monopolstāvokļa nodrošināšanai un konkurences kropļošanai”. Kā skaidro “Eco Baltia Vide”, ja šķirošanas staciju uzbūvē Getliņu poligonā, atbilstoši likuma burtam poligonam būs tiesības nepieņemt apglabāšanai citur šķirotus atkritumus un komersanti būs spiesti vest atkritumus šķirošanai uz konkrētu – Getliņu poligonā izvietotu – staciju.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) gan šos pārmetumus noraida, skaidrojot, ka šķirošanas stacijas būvniecība bija paredzēta jau Rīgas pilsētas atkritumu apsaimniekošanas plānā 2006.-2012.gadam, taču šī plāna darbības termiņš ir beidzies. Tāpēc veikti grozījumi Pierīgas reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas plānā, paredzot, ka rūpnīcu būvē Stopiņu pagastā. Šādas stacijas izveide, pēc VARAM domām, ir ekonomiski pamatota, jo uz poligonu tiek nogādāti gan Rīgā, gan Pierīgas pašvaldībās radītie sadzīves atkritumi.

“Eco Baltia Vide” apstrīdēja “Getliņu Eko” organizētā konkursa rezultātus, taču Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) sūdzību noraidīja. IUB lēmumu uzņēmums pārsūdzējis Administratīvajā rajona tiesa, kas sūdzību izskatīs 2014.gada 15.aprīlī.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. kapēc nav šķirošana? Atbildēt

    Ko dara Ušakovs? Citās valstīs un citās pilsētās stiklu, papīru, skārdu un plastmasu liek atsevišķās tvertnēs, nevis met visu kopā meslos.
    Kapēc nav depozīts uz pudelēm un dzērienu skārdenēm, kā visās civilizētās valstīs?
    Latvija nav tik liela, lai mēs varētu atļauties to piesārņot.

Draugiem Facebook Twitter Google+